Reklama

Niedziela Kielecka

Spotkali się u bł. Wincentego Kadłubka

Spotkanie liderów społeczności wiejskich w Jędrzejowie

T.D.

Spotkanie liderów społeczności wiejskich w Jędrzejowie

Archiopactwo cystersów było miejscem spotkania sołtysów, sołtysek i liderów wiejskich, które zorganizowało Duszpasterstwo Rolników Diecezji Kieleckiej.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Miasto, gdzie 800 lat temu zmarł bł. Wincenty Kadłubek, zostało świadomie wybrane na to spotkanie, aby uczcić tę rocznicę i przypomnieć wkład cystersów w kulturę agrarną. 24 czerwca w spotkaniu udział wzięli liderzy wiejscy z województw: świętokrzyskiego, małopolskiego i śląskiego. Ks. Tadeusz Szlachta, witając zebranych, przypomniał m.in. statystki – imponującą liczbę sołectw na terenie diecezji kieleckiej oraz zaangażowanie samorządowców w poprawę bytu i rozwój środowisk wiejskich (jak poseł Czesław Siekierski w powstanie Ludowego Uniwersytetu Katolickiego).

Jedność i wspólnota

– Spotykają się tutaj sołtysi dawni i obecni. To sposób na wymianę informacji, nawiązanie kontaktów – uważa p. Ewa. – Takie wydarzenia to okazja do dyskusji o sytuacji rolnictwa w Polsce, żeby się ona poprawiła, żeby rolnik miał coś z tego, co wyprodukuje – dodaje p. Maria. Obie panie to członkinie KGW „Piaskowianki” z miejscowości Piaski k. Jędrzejowa.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

– W przypadku dzisiejszego wydarzenia istotne jest połączenie sfery duchowej, wspólnotowej z czynnikami praktycznymi. Rolnicy bez względu na to, jak duże gospodarstwa prowadzą, wymagają pomocy, choćby w konkurencyjności z rynkami zachodnimi – mówi Niedzieli senator Krzysztof Słoń. – Jeśli chcemy utrzymać dobry standard rodzin pracujących na roli, potrzebne jest instytucjonalne wsparcie, wspomaganie młodych, aby pozostanie w rodzinnych gospodarstwach było dla nich atrakcyjne – dodaje senator.

– Świadomość ludzi buduje się w oparciu o wydarzenia i cenne fakty historyczne, a ogromną wartością historyczną pozostaje klasztor cystersów i jego najznamienitszy mieszkaniec – biskup i mnich bł. Kadłubek. Cystersi bardzo dużo zrobili dla kultu Mistrza Wincentego – uważa burmistrz Jędrzejowa Marcin Piszczek.

Cysters o. dr hab. Jan Strumiłowski wygłosił konferencję „Rola cystersów w kulturze agrarnej i Mistrza Wincentego na przestrzeni dziejów”. Zwrócił w niej m.in. uwagę m.in. na ideę, znajdująca swe oparcie w Biblii, która przyświecała osadnictwu cysterskiemu – zasiedlanie terenów nieurodzajnych, po ludzku trudnych do uprawy. – Cystersi z reguły wybierali takie miejsca, dzikie, nieurodzajne, zachwaszczone, których szukali po całej Europie – mówił.

Reklama

Mniej miejsca na relatywizm

Mszy św. dla rolników przewodniczył i homilię wygłosił abp Henryk Jagodziński, nuncjusz apostolski w Ghanie. – Uczyli naszych przodków nie tylko świętości życia, ale także nowoczesnej uprawy ziemi, melioracji, budownictwa, prowadzili szkoły – mówił o cystersach. Zauważył m.in. zasadnicze zmiany, jakie w ostatnich dziesięcioleciach nastąpiły w środowiskach wiejskich, niwelując znaczne niegdyś różnice między miastem a wsią.

– A jednak, życie na wsi ma swoją specyfikę i będzie ją nadal miało. Jedną z nich jest praca w rolnictwie. Wytwarzanie żywności i hodowla dokonują się na terenach wiejskich. Na wsi człowiek ma szansę na samotność, ciszę, spokój, na większy kontakt z naturą, przez co może kontemplować tajemnicę stworzenia i dzięki temu bardziej zwrócić się do jego Stwórcy – mówił. – Te okoliczności sprawiają, że ludzie mieszkający na wsi mają większą szansę na widzenie i ocenianie rzeczywistości taką, jaką ona jest naprawdę. Na wsi jest mniej miejsca na relatywizm niż w dużych miastach, ponieważ samo życie dokonuje weryfikacji, co jest prawdą, a co nią nie jest – tłumaczył nuncjusz.

Zauważył wkład cystersów w dzieje Kościoła w Polsce i na świecie – zakon dał ponad ośmiuset świętych i błogosławionych, trzech papieży, sześciu kardynałów i około sześciuset biskupów. Nawiązał także do osobistych wspomnień, gdy jako „syn ziemi jędrzejowsko-małogoskiej, jako licealista – bo tutaj w Jędrzejowie uczęszczałem do liceum, często przychodziłem się modlić przed relikwiami bł. Wincentego”.

W ramach jędrzejowskiego spotkania miały miejsce także m.in.: wykład Jana Krzysztofa Ardanowskiego, doradcy prezydenta RP ds. Rolnictwa na temat perspektyw i bolączek polskiej wsi, koncerty muzyki ludowej, wspólny posiłek.

Podziel się:

Oceń:

2023-07-11 22:27

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Bł. Kadłubek wyjątkowy

Jednej z Mszy św. odpustowych przewodniczył bp Robert Chrząszcz

T.D.

Jednej z Mszy św. odpustowych przewodniczył bp Robert Chrząszcz

W Jędrzejowie ostatnie dni sierpnia przebiegają pod znakiem odpustu wincentiańskiego, zaś 9 października obchodzone jest wspomnienie bł. Wincentego Kadłubka, drugiego patrona diecezji kieleckiej.

Więcej ...

Święty Atanazy z Aleksandrii

www.fundacjamaximilianum.pl

Więcej ...

Świadectwo: moja Matka Jasnogórska tak mnie uzdrowiła

2024-05-02 20:40

Karol Porwich/Niedziela

To Ona, moja Matka Jasnogórska, tak mnie uzdrowiła. Jestem Jej niewolnikiem, zdaję się zupełnie na Jej wolę i decyzję.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Bytom: Profanacja Najświętszego Sakramentu. Rozrzucone...

Kościół

Bytom: Profanacja Najświętszego Sakramentu. Rozrzucone...

Nakazane święta kościelne w 2024 roku

Kościół

Nakazane święta kościelne w 2024 roku

#PodcastUmajony (odcinek 2.): No to trudno

Wiara

#PodcastUmajony (odcinek 2.): No to trudno

Czy 3 maja obowiązuje nas udział we Mszy św.?

Kościół

Czy 3 maja obowiązuje nas udział we Mszy św.?

Świadectwo: Maryja działa natychmiast

Rodzina

Świadectwo: Maryja działa natychmiast

Święta Mama

Kościół

Święta Mama

Papież wyniósł ks. Nykiela do godności biskupiej

Kościół

Papież wyniósł ks. Nykiela do godności biskupiej

Matka Boża Dobrej Rady

Wiara

Matka Boża Dobrej Rady

#PodcastUmajony (odcinek 1.): Bez przesady

Wiara

#PodcastUmajony (odcinek 1.): Bez przesady