Reklama

Niedziela Rzeszowska

Wydarzyło się 675 lat temu...

Jubileusz Binarowej uczcili także rowerzyści

Małgorzata Stec

Jubileusz Binarowej uczcili także rowerzyści

Binarowa – rok 2023 jest dla tej urokliwej miejscowości rokiem ważnego jubileuszu.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Było to 675 lat temu. W wigilię wspomnienia św. Jana Chrzciciela – 23 czerwca 1348 r. król Kazimierz Wielki wydał przywilej lokacyjny dla Binarowej. Każdy jubileusz to okazja do świętowania i dumy z przeżytego czasu i okazania szacunku dla naszych przodków, którzy pracowali i wyznawali chrześcijańską wiarę na binarowskiej ziemi. Obchody 675-lecia lokacji Binarowej miały charakter cyklicznych wydarzeń, których celem było zainteresowanie historią i dziedzictwem lokalnym mieszkańców gminy Biecz.

Wokół kapliczek

Binarowa słynie z malowniczego krajobrazu usłanego pagórkami, kapliczkami i krzyżami będącymi elementami architektury ludowej i religijnej. Przez cały maj mieszkańcy spotykali się codziennie przy kapliczkach w różnych rejonach miejscowości, poznawali historię ich fundacji – rozsławiając tym samym kult Maryi. Wspólne majówki zintegrowały mieszkańców, którzy z dumą prezentowali historię okolicznych obiektów religijnych. Zainteresowanie lokalną historią znalazło odzwierciedlenie w konkursie plastycznym ”Binarowskie krzyże i kapliczki” dla dzieci i młodzieży z terenu gminy Biecz, zorganizowanym przez parafię we współpracy z biblioteką w Bieczu. Na konkurs wpłynęło 88 prac w różnych kategoriach wiekowych. Plastyczny talent uczestników konkursu można było podziwiać na wystawie w kościele św. Michała Archanioła.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Na dwóch i czterech kołach

Kolejnym wydarzeniem było wyzwanie rowerowe, które polegało na wspólnym przejechaniu dystansu 675 km na cześć jubileuszu lokacji wsi. W niedzielę 11 czerwca grupa rowerzystów pokonała wybrany przez siebie dystans – 13, 30, 45, 50, 70 lub 100 km. Początkiem i zakończeniem tej przygody była wspólna modlitwa. Po Mszach świętych sprawowanych przed wyruszeniem w drogę poszczególnych grup ks. Patryk Smoleń, wikariusz, prowadził modlitwę, błogosławił uczestników. Rowerowy challenge zakończyła Msza św. sprawowana przez binarowskich duszpasterzy w intencji uczestników rajdu.

Reklama

Niedziela 18 czerwca br. była świętem właścicieli i miłośników zabytkowych motocykli i samochodów. Zlot Pojazdów Zabytkowych z okazji jubileuszu rozpoczął się zbiórką na parkingu przy stacji kolejowej w Bieczu. Potem odbył się przejazd przez okoliczne wsie i przyjazd do Binarowej, gdzie na placu przy Szkole Ludowej dokonano prezentacji pojazdów i wyboru gwiazd zlotu. Wyróżnione w kategoriach jednośladów i wielośladów pojazdy otrzymały puchary, a kierowcy dyplomy i okolicznościowe pamiątki. W pierwszym binarowskim zlocie uczestniczyło 90 pojazdów, 85 kierowców, a społeczność Binarowej reprezentowały 32 pojazdy.

Powrót do źródeł

W obchody 675-lecia lokacji Binarowej włączyło się również Muzeum Ziemi Bieckiej, które 23 czerwca br. w 675. rocznicę lokacji zorganizowało panel popularnonaukowy „Binarowa na kartach historii”. Prelegentami byli: dr Paweł Kocańda, dr hab. prof. UEK Andrzej Laskowski, ks. dr Paweł Batory oraz dr Gabriela Stawowiak. Wydarzeniu towarzyszyło otwarcie wystawy „Liga Miejsc Światowego Dziedzictwa w Polsce”, którą można zwiedzać w bieckiej Baszcie Kowalskiej.

Jubileuszowy festyn

Punktem kulminacyjnym świętowania była „Niedziela jubileuszowa”. Główne obchody rozpoczęły się Mszą św., której przewodniczył i słowo Boże wygłosił ks. dr. Paweł Batory – diecezjalny konserwator zabytków i dyrektor Muzeum Diecezjalnego w Rzeszowie.

Blok imprez kulturalno-rekreacyjnych rozpoczął IV Bieg Królewski. Najpierw pobiegły dzieci na dystansie 675 metrów, a potem w biegu głównym na 6 km sprawdzili się dorośli.

Przy kościele św. Michała Archanioła w Binarowej zorganizowano cykl wydarzeń z atrakcjami dla każdej kategorii wiekowej. Dla dzieci przygotowano miasteczko z miejscem do zabaw na zjeżdżalniach i dmuchańcach. Obok prezentowały swój sprzęt Małopolska Brygada Obrony Terytorialnej oraz Komenda Powiatowa Policji w Gorlicach. Na scenie odbyła się dekoracja i wręczenie nagród dla laureatów i uczestników IV Biegu Królewskiego, Gminnego Konkursu Plastycznego „Binarowskie krzyże i kapliczki”, dekoracja medalowa piłkarzy – uczestników turnieju „Final Four” oraz wręczenie pucharu zwycięskiej drużynie żonatych. Uczniowie Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Binarowej przedstawili inscenizację pod nazwą A wydarzyło się to 675 lat temu..., która przybliżyła widzom okres panowania Kazimierza Wielkiego – fundatora wsi i okoliczności jej lokacji. Swój występ uświetnili średniowiecznym tańcem.

Reklama

W tym dniu nie brakło również niespodzianek – z paralotni zostały zrzucone słodycze, a na plac wjechał tort jubileuszowy, którym zostali ugoszczeni uczestnicy festynu. Członkowie Akcji Katolickiej oraz Klubu Senior + przygotowali potrawy i przysmaki związane z historią i tradycją wsi. Czas wspólnego świętowania umilił koncert Kapeli Rodziny Sendeckich. O godz. 19 wystąpiła gwiazda wieczoru – zespół folkowy TerazMy. W trakcie festynu można także było zwiedzać kościół z przewodnikiem. Ozdobą wieczoru był występ Teatru Eksperymentalnego ERGO Gorlickiego Centrum Kultury z widowiskiem Led Show, który przyciągnął uwagę i zachwycił widzów. Na zakończenie odbyła się zabawa taneczna, do której przygrywał zespół Live Effect. Nad bezpieczeństwem uczestników wszystkich wydarzeń czuwała Ochotnicza Straż Pożarna z Binarowej.

Serdeczne podziękowania należą się wszystkim, którzy włączyli się w organizację „Niedzieli Jubileuszowej” i wydarzeń towarzyszących. To dzięki zaangażowaniu i poświęceniu sympatyków naszej małej Ojczyzny godnie uczciliśmy tak dostojny jubileusz, tworząc wspólnotę, która pamięta i szanuje historię, tradycje i kulturę swojej miejscowości.

Podziel się:

Oceń:

2023-08-22 12:40

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Zapraszają na Piknik Królewski

Ks. Andrzej Zawada i Andrzej Ryłko na spotkaniu z kard. Kazimierzem Nyczem

Andrzej Ryłko

Ks. Andrzej Zawada i Andrzej Ryłko na spotkaniu z kard. Kazimierzem Nyczem

Wspólnota z Rajczy przygotowuje się do wielkiego świętowania. Co tam się będzie działo?

Więcej ...

Jako jedna wielka polska rodzina. Ulicami Wilna przeszła wielotysięczna Parada Polskości

2024-05-06 13:11

fot.M.Paszkowska/l24.lt

W sobotę Wilno rozkwitło biało-czerwonymi sztandarami – ulicami litewskiej stolicy przeszła tradycyjna majowa Parada Polskości. Była to wyjątkowa okazja, aby jak co roku Polacy ze wszystkich zakątków Litwy oraz rodacy z Polski i z dalszych stron mogli spotkać się razem jako jedna wielka polska rodzina.

Więcej ...

Diecezjalna Komisja Muzyki Kościelnej: w liturgii nie wolno wykonywać utworów o charakterze świeckim

2024-05-07 10:00

Karol Porwich/Niedziela

W trosce o dobro kościelnej liturgii, w tym wykonywanych pieśni i psalmów, Diecezjalna Komisja Muzyki Kościelnej w kurii warszawsko-praskiej przypomina, że muzyka w kościołach powinna być odgrywana wyłącznie na żywo, a nie odtwarzana z nagrania. Komunikat w tej sprawie wydano z uwagi na "niepokojące praktyki korzystania z gotowych utworów audio, zastępujących grę organów, śpiew organisty i wiernych". Ponadto dokument tłumaczy m.in., że nie wolno w liturgii wykonywać utworów o charakterze świeckim.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Litania nie tylko na maj

Wiara

Litania nie tylko na maj

Pojechała pożegnać się z Matką Bożą... wróciła...

Wiara

Pojechała pożegnać się z Matką Bożą... wróciła...

#PodcastUmajony (odcinek 7.): Jednostka GROM

Wiara

#PodcastUmajony (odcinek 7.): Jednostka GROM

Tragiczny stan mentalności Polaków w odniesieniu do...

Kościół

Tragiczny stan mentalności Polaków w odniesieniu do...

Czy 3 maja obowiązuje wstrzemięźliwość od pokarmów...

Kościół

Czy 3 maja obowiązuje wstrzemięźliwość od pokarmów...

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Wiara

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Nakazane święta kościelne w 2024 roku

Kościół

Nakazane święta kościelne w 2024 roku

Nabożeństwo majowe - znaczenie, historia, duchowość +...

Wiara

Nabożeństwo majowe - znaczenie, historia, duchowość +...

Czy 3 maja obowiązuje nas udział we Mszy św.?

Kościół

Czy 3 maja obowiązuje nas udział we Mszy św.?