Reklama

Wiadomości

Mural historyczny – popularna i inspirująca opowieść o przeszłości

MEiN

Od kilku tygodni w Rzeszowie można oglądać mural przedstawiający błogosławioną rodzinę Ulmów. Przy tej okazji warto się zastanowić, czy taka forma przekazu zainspiruje młode osoby do samodzielnego poszukiwania informacji o „Samarytanach z Markowej” i wielu innych, którzy pomagali swoim żydowskim sąsiadom podczas II wojny światowej.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Ulice polskich miast i miasteczek zdobi coraz więcej murali, czyli monumentalnych malowideł ściennych. Wiele z tych prac już na stałe wpisało się w miejską tkankę i stało się elementem lokalnego pejzażu. Murale upamiętniają ważne daty, wydarzenia i postacie historyczne – choćby te, które powstały kilka lat temu z okazji 100. rocznicy urodzin Jana Pawła II.

Wielkoformatowe grafiki na ścianach budynków i ogrodzeń możemy podziwiać m.in. w Radomiu (upamiętnienie protestu robotniczego w 1976 r.), Poznaniu (rocznica Czerwca ’56), Łodzi („Dzieci Bałut” – murale przedstawiające najmłodszych mieszkańców łódzkiego getta) czy Wiźnie (upamiętnienie II wojny światowej). W całej Polsce mamy także wiele znakomitych prac poświęconych Żołnierzom Niezłomnym oraz dziejom polskiego oręża. Największa z nich, o długości ok. 750 m, znajduje się w Legionowie.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Miejskie malowidła ścienne często prezentują lokalnych bohaterów czy nieznane karty z historii małych ojczyzn. Są żywymi lekcjami historii wtopionymi w miejską zabudowę – rodzajem nowoczesnej, popkulturowej Biblii pauperum. W ostatnich latach murale stały się formą upamiętniania i popularyzowania naszej historii. Dzięki pracom przedstawiającym np. Żołnierzy Niezłomnych można przywracać pamięć o bohaterach podziemia antykomunistycznego, których komunistyczna władza skazała na zapomnienie.

Reklama

Murale to także szansa, aby z atrakcyjnym przekazem o przeszłości trafić do szerokiego grona odbiorców, przede wszystkim ludzi młodych. Do nastolatków trzeba przemawiać językiem współczesnego świata; korzystać z form przekazu, które ci ludzie znają z wirtualnej rzeczywistości czy popkultury, a mural to właśnie jedna z takich form. Dlatego też cieszy fakt, że w Rzeszowie powstał mural przedstawiający błogosławioną rodzinę Ulmów. Autorem pracy jest Arkadiusz Andrejkow. Pomysł na powstanie projektu zrodził się w Fundacji im. Rodziny Ulmów SOAR, której aktywność skupia się na upamiętnianiu bohaterstwa Polaków niosących pomoc Żydom podczas II wojny światowej.

Dzieło wpisuje się w wiele ogólnopolskich wydarzeń, przedsięwzięć i inicjatyw organizowanych z okazji beatyfikacji rodziny Ulmów. Ta szczególna i długo wyczekiwana uroczystość o głębokim wymiarze religijnym miała także walor edukacyjny i dydaktyczny. Na te aspekty wydarzenia zwrócił uwagę min. Przemysław Czarnek. – Uroczystość beatyfikacyjna rodziny Ulmów ma potężny walor edukacyjny. Cały świat dowiedział się o tym, jak wyglądała pomoc Polaków dla Żydów w czasie Holokaustu i z jakim bohaterstwem to się wiązało. Bohaterstwem aż do śmierci. W Polsce za pomoc Żydom nie tylko groziła kara śmierci, ale też była ona wykonywana. Rodzina Ulmów jest tego przykładem – powiedział minister edukacji i nauki pod koniec września podczas odsłonięcia muralu, który powstał w Rzeszowie przy ul. Gałęzowskiego 6. – Cieszę się, że możemy kontynuować te wielkie wydarzenia związane z bohaterstwem rodziny Ulmów i odsłonić ten mural. Dziękuję wszystkim, którzy pamięć o niej rozsławiają na całym świecie – dodał min. Czarnek.

Mural przedstawiający rodzinę Ulmów w bezpośredni sposób nawiązuje do lokalnej historii. Może także stać się elementem wspierającym postawy patriotyczne, kształtującym zbiorową tożsamość, a także poczucie dumy z przynależności do narodowej wspólnoty. Ważne, że historia „Samarytan z Markowej” zaistniała w miejskiej przestrzeni i staje się elementem codzienności mieszkańców Rzeszowa i Podkarpacia.

Każdego dnia nauczyciele oraz rodzice, którzy chcą wychować swoje dzieci na świadomych i zaangażowanych obywateli, mierzą się z wyzwaniem, co zrobić, żeby zachęcić, a nie zniechęcić młodych do samodzielnego odkrywania przeszłości i krytycznego poznawania naszych dziejów. Bez wątpienia murale historyczne, także ten upamiętniający rodzinę Ulmów, mogą być pierwszym krokiem na tej pasjonującej drodze.

Podziel się:

Oceń:

2023-10-24 14:46

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

MEiN wskazało zawody, na które prognozowane jest szczególne zapotrzebowanie

Adobe Stock

30 zawodów znalazło się na nowej liście profesji, dla których jest prognozowane szczególne zapotrzebowanie na krajowym rynku pracy. Wśród nich jest pięć nowych: betoniarz-zbrojarz, cieśla, monter konstrukcji budowlanych, monter stolarki budowlanej oraz technik montażu i automatyki stolarki budowlanej - podało MEiN.

Więcej ...

W wieku 47 lat zmarł nagle ksiądz z archidiecezji częstochowskiej

2025-04-02 13:01

Karol Porwich/Niedziela

Kuria Metropolitalna w Częstochowie informuje, że 1 kwietnia 2025 r., w wieku 47 lat, w 22. roku kapłaństwa, odszedł nagle do Pana śp. ks. Jacek Drozdek.

Więcej ...

Z modlitwą na ulicach Wrocławia

2025-04-05 14:02
Studenci nieśli krzyż przez centrum Wrocławia

Magdalena Lewandowska

Studenci nieśli krzyż przez centrum Wrocławia

Ponad 1000 osób przeszło ulicami Wrocławia w Akademickiej Drodze Krzyżowej.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Archidiecezja Krakowska od kwietnia płaci miastu Kraków...

Kościół

Archidiecezja Krakowska od kwietnia płaci miastu Kraków...

Uroczystości pogrzebowe zmarłego śp. ks. Jacka Drozdka

Niedziela Częstochowska

Uroczystości pogrzebowe zmarłego śp. ks. Jacka Drozdka

Masowa likwidacja szkół wiejskich

Felietony

Masowa likwidacja szkół wiejskich

Czy staję po stronie prawdy?

Wiara

Czy staję po stronie prawdy?

Przeżył 95 dni na morzu, dziś mówi:

Wiara

Przeżył 95 dni na morzu, dziś mówi: "Niech wszyscy...

Mocz w wodzie święconej: Ksiądz rozważa zamknięcie...

Kościół

Mocz w wodzie święconej: Ksiądz rozważa zamknięcie...

W wieku 47 lat zmarł nagle ksiądz z archidiecezji...

Kościół

W wieku 47 lat zmarł nagle ksiądz z archidiecezji...

Bp Ważny: Powszechne katechezy w parafiach ruszą od...

Kościół

Bp Ważny: Powszechne katechezy w parafiach ruszą od...

O. Marcin Ciechanowski: Depresja. Czy potrzebujesz pomocy?

Wiara

O. Marcin Ciechanowski: Depresja. Czy potrzebujesz pomocy?