Reklama

Porady

Nasze zdrowie

Ruch najlepszą strategią

Adobe Stock

Koniec cieplejszej pory roku to powrót do pracy i szkoły, czyli do wielu godzin spędzanych przy biurku i komputerze.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Długotrwałe przebywanie w pozycji siedzącej i związany z tym niedobór ruchu to jeden z problemów XX wieku. Być może porównywanie skutków wielogodzinnego siedzenia do skutków palenia papierosów jest przesadą, ale nie ma wątpliwości, że powoduje ono liczne negatywne konsekwencje zdrowotne. Jako pierwsze zwykle dają o sobie znać bóle pleców, pośladków i szyi, ale to dopiero początek listy. Wielogodzinna pozycja siedząca zwiększa także ryzyko chorób krążenia, otyłości, nadciśnienia, cukrzycy, wywołuje zaburzenia w pracy układu pokarmowego i oddechowego, może być przyczyną zmian zwyrodnieniowych stawów, powoduje przewlekłe zmęczenie.

Powszednie błędy

Ryzyko wystąpienia problemów zdrowotnych jest większe, jeżeli pracując przy biurku, przyjmujemy nieprawidłową postawę ciała. Dotyczy to zarówno dorosłych, jak i dzieci. Warto stale kontrolować ustawienie kręgosłupa podczas pracy, zadbać o prawidłowe ułożenie rąk i nóg. Częstym błędem jest przyjmowanie tzw. pozycji zmęczeniowej, czyli siedzenie z plecami zaokrąglonymi w odcinku piersiowym, z opuszczonymi ramionami i barkami wysuniętymi do przodu. Ważne jest też odpowiednie ustawienie monitora. Gdy jest on za daleko ustawiony, wymusza to wysuwanie głowy do przodu, a w konsekwencji powoduje nadmierne obciążenie odcinka szyjnego kręgosłupa oraz napięcie mięśni szyi i obręczy barkowej. Ustawienie monitora zbyt nisko lub zbyt wysoko również powoduje przeciążenie odcinka szyjnego, a w efekcie nie tylko miejscowy ból, lecz także bóle i zawroty głowy, mrowienie i drętwienie rąk.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Złą postawą podczas pracy przy biurku jest wsuwanie nóg pod krzesło albo siedzenie z jedną nogą podwiniętą na siedzisku, co powoduje asymetryczne ustawienie miednicy; konsekwencją może być dyskopatia lub boczne wygięcie kręgosłupa. Z kolei zakładanie nogi na nogę powoduje ucisk na naczynia krwionośne i może doprowadzić do powstania żylaków.

Postawa do poprawki

Reklama

Błędna postawa może być wynikiem braku wiedzy, niedbalstwa lub źle dobranego sprzętu. Krzesło do pracy powinno mieć tak ustawione siedzisko, aby kąt zgięcia w stawach kolanowych wynosił 90 stopni. Obie stopy powinny być stale oparte o podłogę. Właściwie wyprofilowane krzesło pozwoli, aby plecy były przez cały czas wyprostowane. Odległość monitora od oczu powinna wynosić od 40 do 75 cm, a jego górna krawędź powinna znajdować się na wysokości oczu. Ważne są też ergonomiczna klawiatura i mysz, tak by w czasie pracy nie było potrzeby odchylania nadgarstków, co może wywołać ich przeciążenie i zespoły bólowe.

Aktywność w każdej postaci

Osoby wykonujące pracę siedzącą powinny pamiętać o codziennej aktywności. Chodzi tu nie tylko o pokonywanie 10 tys. kroków, tabatę na siłowni czy jogging, ale o codzienną dawkę ruchu, także w czasie pracy. Długie siedzenie w jednej pozycji przeciąża kręgosłup, dlatego konieczne są regularne przerwy w pracy, wstawanie od biurka, kilka prostych ćwiczeń, rozciąganie dłoni, masaż karku. W trosce o oczy pamiętajmy, aby co jakiś czas przenieść wzrok poza monitor, pomrugać powiekami. Nieodzowna jest aktywność poza pracą dostosowana do indywidualnych możliwości i preferencji. Należy pamiętać, że zaniedbań w tej dziedzinie nie nadrobimy od razu. Kondycję trzeba odbudowywać konsekwentnie, stopniowo zwiększając jej intensywność. Ruch w każdej postaci jest najlepszą strategią wspierania swojego zdrowia, poprawy nastroju i zwiększania energii.

Podziel się:

Oceń:

+1 0
2023-10-30 18:17

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Niedoceniane warzywo

Zarówno zgrubiała łodyga kalarepy, zwana jabłkiem, jak i jej młode liście są bogatym źródłem witamin i minerałów.

Więcej ...

#PodcastUmajony (odcinek 1.): Bez przesady

2024-04-30 21:13

Mat.prasowy

Po co Jezus dał nam Maryję? Jak budować z Nią relację? Czy da się przesadzić w miłości do Matki Bożej? Tymi i innymi przemyśleniami dzieli się w swoim podcaście ks. Tomasz Podlewski. Zapraszamy do wysłuchania pierwszego odcinka "Podcastu umajonego".

Więcej ...

Watykan: Koncerty i zwiedzanie Muzeów Watykańskich- propozycja na piątkowe wieczory

2024-05-02 07:09

Adobe Stock

Muzyka wraca do Muzeów Watykańskich, co także w tym roku będzie dodatkową atrakcją dla zwiedzających w piątkowe wieczory. Od 3 maja do 25 października odbędzie się tam 10 koncertów, których można wysłuchać podczas wizyty w papieskich kolekcjach dzieł sztuki.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

#PodcastUmajony (odcinek 1.): Bez przesady

Wiara

#PodcastUmajony (odcinek 1.): Bez przesady

Nabożeństwo majowe - znaczenie, historia, duchowość +...

Wiara

Nabożeństwo majowe - znaczenie, historia, duchowość +...

Św. Józef - Rzemieślnik

Kościół

Św. Józef - Rzemieślnik

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Wiara

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Świadectwo: Maryja działa natychmiast

Rodzina

Świadectwo: Maryja działa natychmiast

Święta Mama

Kościół

Święta Mama

Matka Boża Dobrej Rady

Wiara

Matka Boża Dobrej Rady

Znamy datę prawnego objęcia urzędu biskupa...

Niedziela Sosnowiecka

Znamy datę prawnego objęcia urzędu biskupa...

Rozważania na niedzielę: gasnący antychryst

Wiara

Rozważania na niedzielę: gasnący antychryst