Reklama

Niedziela w Warszawie

Wspólnota rodzin

Kościół św. Jozafata przy ul. Jerzego Waldorffa 1

Archiwum WR

Kościół św. Jozafata przy ul. Jerzego Waldorffa 1

Parafia św. Jozafata to bardziej kameralna wspólnota niż wielki ośrodek duszpasterski. Coraz większą rolę odgrywają w niej rodziny, której duszpasterstwo powstało jako owoc Synodu o synodalności.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Parafia została erygowana 5 kwietnia 1922 r. przez kard. Aleksandra Kakowskiego. Jej patronem jest św. Jozafat Kuncewicz, który urodził się około 1580 r. we Włodzimierzu Wołyńskim w prawosławnej rodzinie mieszczańskiej. Świadectwo o św. Jozafacie dał papież Pius XI w swojej encyklice z 1923 r., pisząc tak: „Nikt chyba nie wsławił bardziej imienia Słowian wschodnich, nikt bardziej nie przyczynił się do zbawienia tych ludów, jak właśnie ów pasterz i apostoł, zwłaszcza gdy swą krew przelał za jedność świętego Kościoła”. Natomiast św. Jan Paweł II nazwał św. Jozafata Kuncewicza „apostołem pojednania”.

Duszpasterstwo rodzin

Święty Jan Paweł II podkreślał, że „poprzez rodzinę toczą się dzieje człowieka, dzieje zbawienia ludzkości”. W kontekście zwołanego przez papieża Franciszka Synodu o synodalności w parafii św. Jozafata zrodziła się idea powołania duszpasterstwa rodzin.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

– Zaczynaliśmy od dwóch małżeństw, obecnie jest pięć rodzin i zgłaszają się kolejne – mówi Mateusz Małkowski, uczestnik wspólnoty.

Rodziny gromadzą się na pogłębionych katechezach teologicznych i filozoficznych rozważaniach w 3. niedzielę miesiąca. W tym czasie dzielą się również swoimi przeżyciami i doświadczeniami oraz powierzają swoje sprawy Panu Bogu.

W planach wspólnoty jest również zaangażowanie w te działania najmłodszego pokolenia. – Przygotowaniem naszych rozważań zajmuje się ksiądz proboszcz. Wpierw jednak konsultuje z nami, o czym chcielibyśmy porozmawiać – mówi Małkowski.

Członkowie wspólnoty doskonale zdają sobie sprawę z tego, że rodzina jest przyszłością Kościoła i świata.

Duszpasterstwo parafialne

Na terenie parafii nie ma żadnej szkoły podstawowej, jednak jest duże liceum ogólnokształcące, w którym uczy religii dwoje katechetów. W ramach dzieła duszpastersko-katechetycznego księża głoszą kazania oraz organizują rekolekcje adwentowe i wielkopostne. Prowadzą także roczne przygotowanie do I Komunii św. dla dzieci i dla rodziców oraz dwuletnie przygotowanie do bierzmowania.

Reklama

W grupach parafialnych odbywa się także regularna formacja dorosłych. – Działają u nas dwa kółka różańcowe, Legion Maryi, Wspólnota Krwi Chrystusa czy grupy rodzin – mówi ks. prał. dr Andrzej Kowalski, proboszcz parafii.

Od kilku lat w każdą pierwszą niedzielę miesiąca ksiądz proboszcz wygłasza też w kościele konferencje dostępne dla wszystkich chętnych. Tematyka ostatniego cyklu oparta była na encyklice Jana Pawła II „Mężczyzną i niewiastą stworzył ich”.

Parafia sprawuje także katolicką posługę pogrzebową na Cmentarzu Wojskowym, który jest cmentarzem komunalnym.

Poza tym opieką sakramentalną objęty jest też szpital onkologiczny przy ul. Szamockiej, w którym jest 250 łóżek. Oprócz nagłych wezwań do umierających, w każdy wtorek i piątek duszpasterze odwiedzają chorych we wszystkich salach, a w sobotę wieczorem sprawują Eucharystię w szpitalnej kaplicy.

Podziel się:

Oceń:

2023-10-30 18:18

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Warszawa: Msza w intencji himalaisty Tomasza Mackiewicza

www.facebook.com/czapkins

W Środę Popielcową 14 lutego w kościele św. Stanisława Kostki na warszawskim Żoliborzu odprawiono Mszę św. w intencji zaginionego w Himalajach Tomasza Mackiewicza oraz o Boże błogosławieństwo i potrzebne łaski dla jego dzieci. Liturgii przewodniczył ks. kanonik Czesław Banaszkiewicz, a koncelebrowali ją wraz z nim dwaj kapłani i chaldejski biskup Rabban al-Qas z irackiego Kurdystanu.

Więcej ...

Wystawa Sacroexpo – od ćwierć wieku w służbie

2024-05-28 10:22

Mat.prasowy

Od 25 lat Sacroexpo przyciąga do Kielc producentów i dystrybutorów produktów sakralnych niemal z całej Europy. To miejsce, gdzie obok dewocjonaliów, akcesoriów liturgicznych i elementów wyposażenia kościołów, prezentowane są najnowsze technologie i rozwiązania informatyczne.

Więcej ...

#PodcastUmajony (odcinek 29.): Nigdy i nie zawsze

2024-05-28 20:55

mat. prasowy

Co dyskrecja ma wspólnego z rozsądkiem? Czym różni się brukowiec od lekarza? W jaki sposób Maryja mówi o czyichś problemach? I na czym właściwie polega umowa między sercem a ustami? Zapraszamy na dwudziesty dziewiąty odcinek „Podcastu umajonego”, w którym ks. Tomasz Podlewski opowiada o dyskrecji Maryi w Kanie Galilejskiej.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Dekrety rozdane

Aspekty

Dekrety rozdane

Czy pamiętam o trosce o swojego ducha?

Wiara

Czy pamiętam o trosce o swojego ducha?

#PodcastUmajony (odcinek 28.): Halo, tu ziemia

Wiara

#PodcastUmajony (odcinek 28.): Halo, tu ziemia

Oddał Wszystko Maryi! – prawdziwa historia Prymasa...

Kościół

Oddał Wszystko Maryi! – prawdziwa historia Prymasa...

Mecenas Wąsowski: ks. Olszewski prosił, abym Wam to...

Kościół

Mecenas Wąsowski: ks. Olszewski prosił, abym Wam to...

Ida Nowakowska: Chcę być jak moja Mama!

Wiara

Ida Nowakowska: Chcę być jak moja Mama!

Niesamowita święta Rita

Kościół

Niesamowita święta Rita

Święto Chrystusa Najwyższego i Wiecznego Kapłana

Polska

Święto Chrystusa Najwyższego i Wiecznego Kapłana

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Wiara

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania