Reklama

Święci i błogosławieni

Patron tygodnia

Święta królowa

Św. Małgorzata Szkocka

pl.wikipedia.org

Św. Małgorzata Szkocka

Dla tej szkockiej królowej ideałem była świętość, do której konsekwentnie dążyła.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Urodziła się na Węgrzech, jej ojcem był angielski książę Edward Wygnaniec, który znalazł tu schronienie po tym, jak rządy na Wyspach przejęli duńscy najeźdźcy. Matką Małgorzaty była Agata Bułgarska, prawdopodobnie córka św. Stefana Węgierskiego. Pierwsze kilkanaście lat swojego życia Małgorzata spędziła na Węgrzech. Do Anglii przybyła w 1057 r., po tym jak rządy przejął jej stryj – św. Edward Wyznawca. Po bitwie pod Hustings w 1066 r., w wyniku której Edward zginął, a władzę przejął władca Normanów Wilhelm Zdobywca, Małgorzata wraz z matką musiały uciekać. Statek, którym podróżowały, opatrznościowo został zniesiony podczas sztormu ku wybrzeżom Szkocji. Rozbitków wziął pod opiekę król Szkocji Malcolm III, którego wkrótce Małgorzata poślubiła.

Na dworze Malcolma Małgorzata zaprowadziła chrześcijańskie porządki. Zasłynęła jako opiekunka ubogich oraz fundatorka wielu kościołów i klasztorów, sprowadziła do Szkocji benedyktynów. Dzięki niej do Szkocji przybyli też bogaci kupcy z kontynentu, co przyczyniło się do wzbogacenia się kraju. Sama prowadziła życie bardzo skromne i pełne praktyk pokutnych. Była wzorem chrześcijańskiej matki. Wbrew ówczesnemu obyczajowi nie oddała dzieci na wychowanie osobom trzecim, lecz sama się nimi opiekowała. Zmarła w opinii świętości, a jej grób szybko się stał miejscem licznych pielgrzymek.

Św. Małgorzata Szkocka ur. ok. 1046 r. zm. 16 listopada 1093 r.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Podziel się:

Oceń:

2023-11-07 09:10

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Bł. Eurozja Fabris Barban - Mama na medal

Bł. Eurozja Fabris Barban

pl.wikipedia.org

Bł. Eurozja Fabris Barban

Bł. Eurozja Fabris Barban w codziennych obowiązkach, np. robieniu rano kanapek dzieciom, wypełnianych z miłością, widziała powołanie i wolę Bożą. Artykuł jest owocem studium zeznań świadków w procesie beatyfikacyjnym, oficjalnej biografii, a także powiedzeń błogosławionej.

Więcej ...

Szkaplerz „kołem ratunkowym”

Niedziela świdnicka 29/2012

Karol Porwich/Niedziela

Więcej ...

Szata nadziei

2025-07-17 01:12

Karol Porwich / Niedziela

Szkaplerz jest jak dwa skrzydła, zakładamy go na siebie, żeby wzlatywać ku Bogu i nie poddać się sile grawitacji zła i grzechu. Jest on szatą nadziei – powiedział bp. Andrzej Przybylski.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Najświętsza Maryja Panna z Góry Karmel

Wiara

Najświętsza Maryja Panna z Góry Karmel

Nowenna do św. Krzysztofa

Wiara

Nowenna do św. Krzysztofa

Nowenna do św. Marii Magdaleny

Wiara

Nowenna do św. Marii Magdaleny

Co tak naprawdę powiedzieli biskupi na Jasnej Górze?

Kościół

Co tak naprawdę powiedzieli biskupi na Jasnej Górze?

Nowenna do Matki Bożej Szkaplerznej

Wiara

Nowenna do Matki Bożej Szkaplerznej

Świadectwo: 52 lata spełnionego małżeństwa. Jak to...

Wiara

Świadectwo: 52 lata spełnionego małżeństwa. Jak to...

Zmiany kapłanów 2025 r.

Kościół

Zmiany kapłanów 2025 r.

Przesłanie, które płynie z dzisiejszej Ewangelii mówi,...

Wiara

Przesłanie, które płynie z dzisiejszej Ewangelii mówi,...

Małopolskie: Zerwany dach kościoła i blisko 500 osób...

Wiadomości

Małopolskie: Zerwany dach kościoła i blisko 500 osób...