Reklama

Niedziela plus

Tarnów

Wróciły do muzeum

Obiekty po konserwacji

Muzeum Diecezjalne wTarnowie

Obiekty po konserwacji

Konserwacja dzieł sztuki to duże wyzwanie, ale dzięki tym pracom będzie można zachować zabytkowe obiekty dla kolejnych pokoleń.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Mogli się o tym przekonać uczestnicy wernisażu w Muzeum Diecezjalnym w Tarnowie. Trzy gotyckie rzeźby z kolekcji tej placówki odzyskały dawny blask. To Święty Apostoł, Święty Biskup z Krużlowej i Chrystus Ukrzyżowany z Brzezin. Prace zostały dofinansowane ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.

– To była konserwacja zachowawcza. Niektórym rzeźbom brakuje pewnych elementów, m.in. nosa, dłoni, ale świadomie nie zostały one uzupełnione – powiedziała podczas wernisażu Katarzyna Dobrzańska, która zajmuje się konserwacją dzieł sztuki.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Odnowione rzeźby

Dyrektor Muzeum Diecezjalnego ks. Piotr Pasek podkreśla, że po długim okresie prac konserwatorskich obiekty wróciły do muzeum: – Trzeba zaznaczyć, że rzeźba Święty Biskup z Krużlowej był na stałej wystawie. Korpus Chrystusa Ukrzyżowanego oraz Święty Apostoł znajdowały się natomiast w magazynie, dlatego dzięki pracy konserwatorskiej powiększą one kolekcję sztuki gotyckiej w naszym muzeum.

Pierwsza rzeźba to Święty Apostoł, datowana na czwarte ćwierćwiecze XIV wieku – pierwsze ćwierćwiecze XV wieku. Miejsce pochodzenia dzieła jest nieznane. To rzeźba drewniana, polichromowana, zaliczana do stylu miękkiego. Na pewnym etapie historii górna część rzeźby, od wysokości ramion, wraz z głową, została przerzeźbiona i wielokrotnie przemalowana i pierwotna jej forma została utracona. Dzięki konserwacji ustalono oryginalną kolorystykę polichromii; suknia pomalowana była pierwotnie na kolor zielony, a płaszcz ozdobiony był srebrzeniem, pokrytym goldlakiem imitującym złoto. Podczas prac konserwatorskich zadecydowano o pozostawieniu pomarańczowej warstwy przemalowania. Konserwację wykonała Maja Potrawiak.

Cel konserwacji

Druga rzeźba przedstawia Świętego Biskupa z Krużlowej. Jest datowana na ok. 1400-10 r. Rzeźba pochodzi z parafii Narodzenia Najświętszej Maryi Panny w Krużlowej Wyżnej. Figura była wielokrotnie przekształcana – zmiany dotyczyły głównie dekoracji (warstw zapraw, polichromii i złoceń), a forma rzeźbiarska wykonana w drewnie pozostała niezmieniona. Kolorystyka polichromii była przekształcona przez przemalowania, a jej pierwotna dekoracja zachowała się jedynie śladowo. Celem konserwacji było przywrócenie rzeźbie dobrego stanu technicznego, dokładne jej oczyszczenie, a także doprowadzenie jej wyglądu estetycznego, znacząco zniekształconego, do subtelnego, finezyjnego charakteru, właściwego dla stylu miękkiego. Konserwację wykonała Katarzyna Dobrzańska.

Reklama

Trzecia, datowana na XV wiek, rzeźba – Chrystus Ukrzyżowany z Brzezin eksponowana była w formie pionowej, jako Chrystus ukrzyżowany na krucyfiksie, który się nie zachował. Zły stan rzeźby oraz szczątkowo zachowana polichromia wskazywały, że obiekt mógł się znajdować na zewnątrz i był wystawiony na działanie niesprzyjających warunków atmosferycznych. Dzięki konserwacji usunięto warstwy zabrudzeń metodą bezpieczną dla drewna, wzmocniono jego strukturę, a także ustabilizowano pęknięcia i szczeliny. Nie wykonano rekonstrukcji ani nie zrekonstruowano brakujących elementów rzeźbiarskich i warstw malarskich. Konserwację przeprowadziła Maja Potrawiak.

To kolejne rzeźby, które odzyskały dawny blask i można je już podziwiać na wystawie. Podczas wernisażu ks. dyrektor Pasek wyraził nadzieję, że zostaną odnowione także następne dzieła sztuki, ponieważ placówka stara się o dotacje.

Podziel się:

Oceń:

2024-01-02 12:12

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Klerycy na szlaku

Niedziela Plus 21/2022, str. VII

Karol Porwich/Niedziela

Główną intencją pielgrzymki Wyższego Seminarium Duchownego w Tarnowie było jubileuszowe dziękczynienie.

Więcej ...

Katedra gnieźnieńska: konserwacja i renowacja konfesji św. Wojciecha

2024-05-22 18:49

Artur Stelmasiak

W katedrze gnieźnieńskiej rozpoczęły się prace związane z konserwacją i restauracją jednego z najcenniejszych zabytków - konfesji św. Wojciecha, relikwiarza oraz klęczących postaci podtrzymujących relikwiarz. Publikujemy komunikat Kurii Metropolitalnej w Gnieźnie.

Więcej ...

Róże i sprawy beznadziejne

2024-05-22 21:40
Wprowadzenie relikwii św. Rity w parafii Najświętszego Zbawiciela we Wrocławiu-Wojszycach

Marzena Cyfert

Wprowadzenie relikwii św. Rity w parafii Najświętszego Zbawiciela we Wrocławiu-Wojszycach

W parafii Najświętszego Zbawiciela we Wrocławiu-Wojszycach wprowadzone zostały dziś relikwie św. Rity. Uroczystej Eucharystii przewodniczył proboszcz parafii ks. Stanisław Krzemień, homilię wygłosił ks. Grzegorz Kopij.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

22 maja: wspomnienie św. Rity – patronki trudnych spraw

Święci i błogosławieni

22 maja: wspomnienie św. Rity – patronki trudnych spraw

Kto przeprosi panią Annę?

Wiadomości

Kto przeprosi panią Annę?

Świadectwa o cudach za przyczyną św. Rity

Niedziela Wrocławska

Świadectwa o cudach za przyczyną św. Rity

Starajmy się żyć uważnie, czujnie, aby odkrywać dobro

Wiara

Starajmy się żyć uważnie, czujnie, aby odkrywać dobro

Zgorszenie w Warszawie. Tęczowe

Kościół

Zgorszenie w Warszawie. Tęczowe "nabożeństwo" z...

Franciszek wyjaśnia: zezwoliłem na błogosławieństwo...

Kościół

Franciszek wyjaśnia: zezwoliłem na błogosławieństwo...

Nowenna do Ducha Świętego

Wiara

Nowenna do Ducha Świętego

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Wiara

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Moc Ducha w Kościele

Wiara

Moc Ducha w Kościele