Reklama

Wiadomości

Powroty Polonii?

skeeze/PIXABAY.COM

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Szacuje się, że na świecie, poza granicami kraju, żyje około 21 mln Polaków. Niemal w każdym zakątku świata - od Argentyny, przez Włochy i inne kraje europejskie, po Stany Zjednoczone i Australię. Coraz częściej jednak można usłyszeć o powrotach Polonii do kraju.

Liczby mówią same za siebie - prawie połowa liczby ludności Polski mieszka za granicą. Ponadto media stale donoszą o czasowej emigracji zarobkowej, która w dalszej perspektywie także może zakończyć się stałą zmianą miejsca zamieszkania. Równocześnie obserwujemy powstawanie nowych rozwiązań, pomysłów i strategii, które mają na celu zachęcić Polaków do powrotu do ojczyzny, albo przynajmniej do pielęgnowania polskości. Póki co, trudno ocenić na ile są skuteczne, na pewno cieszą sięzainteresowaniem grupy docelowej.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Zielona linia dla powrotów

Jednym z popularniejszych serwisów dedykowanych wracającym z emigracji jest Zielona Linia Centrum Informacyjno-Konsultacyjnego Służb Zatrudnienia. Projekt jest prowadzony wielopoziomowo, jak piszą na stronie koordynatorzy. - Pomagamy Polakom planującym powrót do kraju. Radzimy, jak przejść przez wszelkie praktyczne i formalne trudności, które mogą napotkać przy przenosinach do Polski, a także jak znaleźć pracę lub założyć działalność gospodarczą w kraju. Ciekawym rozwiązaniem jest „Powrotnik” dostępny w serwisie, czyli skondensowany zestaw podstawowej wiedzy na temat formalności przed powrotem i po powrocie, zagadnień związanych z rodziną, finansami i opieką zdrowotną. Wszystkie informacje można także przefiltrować pod kątem konkretnego województwa, tym samym oszczędzamy na czasie i otrzymujemy wyłącznie te dane, które nas interesują.

Połączenie z Polską

Serwisy informacyjne dla Polonii coraz częściej przyjmują kształt nie tyle platform informacyjnych, ile przestrzeni, gdzie gormadzą się osoby połączone wspólnym pochodzeniem, przeszłością i często sentymentem do Polski. Idealnym przykładem jest platforma Link to Poland, która porusza także tematy związane z turystyką, kulturą, nauką i biznesem z Polsce; jest wyposażona w specjalny segment dedykowany dzieciom i studentom, ale też w bogatą bazę eventów, które mogą zainteresować polonijnych użytkowników serwisu. Prężnie działająca platforma, bogata w często aktualizowane treści, może być pomocna dla osób rozważających powrót do kraju. Projekt honorowym patronatem objął Lech Wałęsa.

Reklama

Rynek czeka

Obserwując rynek pracy i działania w placówkach edukacyjnych czy na uczelniach wyższych można zauważyć, że proponowane są coraz to nowsze rozwiązania i programy dla osób, które wracają do Polski po dłuższym pobycie za granicą. Szkoły oferują zajęcia wyrównawcze z języka polskiego, natomiast pracodawcy coraz chętniej zatrudniają osoby z doświadczeniem w pracy poza granicami kraju, głównie ze względu na dobrą znajomość języka. Większość Polaków rozważających powrót, przed podjęciem ostatecznej decyzji robi rozeznanie co do możliwości w kraju. Obok tematu pracy i zabezpieczenia możliwości edukacyjnych dla dzieci ważnym elementem strategii powrotu jest zakup domu albo mieszkania. - Obserwujemy duże zainteresowanie naszymi apartamentami wśród osób, które dotąd na stałe mieszkały za granicą, a właśnie podjęły decyzję o powrocie do kraju na stałe. Mamy wielu klientów zza oceanu, którzy po wielu latach spędzonych na emigracji wracają do Polski i inwestują w komfortowe mieszkania w centrum historycznego Krakowa. Można powiedzieć, że ten trend na rynku nieruchmości jest mocno zauważalny - komentuje Małgorzata Nowosielska, dyrektor sprzedaży i marketingu Angel Wawel.

Emigracja wielowymiarowa

Dzisiaj hasło „emigracja” kojarzy się z młodymi ludźmi wyjeżdżającymi najczęściej do krajów europejskich, na określony czas w celach zarobkowych. Nie możemy jednak zapomnieć o emigracji w szerszym kontekście, o fali emigracji powojennej czy w czasach komunistycznych. Ci Polacy, mimo że od dziesięcioleci mieszkają poza granicami kraju nie wykluczają powrotu do Polski i nie przestają pielęgnować kontaktu z ojczyzną. Świadczy o tym choćby fakt, że baza organizacji i instytucji polskich i polonijnych za granicą, przygotowana przez Główny Urząd Statstyczny obejmuje ponad 3 300 rekordów.

Emigracja to także temat sentymentalny - zarówno dla Polonii, jak i Polaków, którzy na stałe mieszkają w kraju. Czego potwierdzeniem Muzeum Emigracji w Gdyni otwarte w maju, które jest jedynym tego rodzaju miejscemw Polsce, przedstawiające emigrację m. in. w kontekście historycznym i kulturowym. Frekwencja podczas otwarcia dowodzi, że emigracja i powroty to tematy, które są wciąż żywe.

Podziel się:

Oceń:

2015-07-13 11:55

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Wenezuela: rośnie liczba emigrantów i ubiegających się o azyl

Prazis/pl.fotolia.com

Kryzys trwający w Wenezueli powoduje niespotykaną w jej dziejach falę emigracji. Alarmują w tej sprawie organizacje społeczne zrzeszone w latynoamerykańsko-karaibskiej sieci Clamor, zajmującej się problemami migracji, uchodźstwa i handlu ludźmi.

Więcej ...

Bp Jezierski wydał edykt ws. procesu beatyfikacyjnego "doktor Oli"

2024-06-25 12:43

Adobe Stock

Edykt zawiadamiający o inicjatywie rozpoczęcia procesu beatyfikacyjnego lek. med. Aleksandry Gabrysiak - „doktor Oli” - wydał biskup elbląski Jacek Jezierski. Wcześniej nihil obstat na prowadzenie procesu udzieliła Dykasteria Spraw Kanonizacyjnych. Pozytywną opinię wyraziła również Konferencja Episkopatu Polski.

Więcej ...

Polska remisuje z Francją w meczu piłkarskich mistrzostw Europy

2024-06-25 19:57

PAP/Leszek Szymański

Polska remisuje z Francją w meczu piłkarskich mistrzostw Europy. Bramkę z rzutu karnego zdobył Robert Lewandowski.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

W. Brytania: Polski ksiądz Piotr G. oskarżony o 10...

Kościół

W. Brytania: Polski ksiądz Piotr G. oskarżony o 10...

Kielce: siostry boromeuszki odchodzą z seminarium, a tym...

Niedziela Kielecka

Kielce: siostry boromeuszki odchodzą z seminarium, a tym...

Zmiany kapłanów 2024 r.

Kościół

Zmiany kapłanów 2024 r.

Co chciałbym zmienić w moim dawaniu świadectwa o Jezusie?

Wiara

Co chciałbym zmienić w moim dawaniu świadectwa o Jezusie?

Wakacyjny savoir vivre w Kościele

Niedziela Łódzka

Wakacyjny savoir vivre w Kościele

Zmiany personalne w diecezji bielsko-żywieckiej 2024

Niedziela na Podbeskidziu

Zmiany personalne w diecezji bielsko-żywieckiej 2024

Zmiany personalne w diecezji rzeszowskiej

Kościół

Zmiany personalne w diecezji rzeszowskiej

Diecezja kielecka: zmiany kapłanów 2024

Kościół

Diecezja kielecka: zmiany kapłanów 2024

Nauczycielu, nic Cię to nie obchodzi, że giniemy?

Kościół

Nauczycielu, nic Cię to nie obchodzi, że giniemy?