Reklama

Niedziela plus

Tarnów

Trzeba być z ludźmi

Marek Białka

Dziesięć lat temu proboszcz parafii katedralnej w Tarnowie ks. Stanisław Salaterski przyjął święcenia biskupie.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

W dniu 25 stycznia 2014 r. proboszczowie ks. Jan Piotrowski i ks. Stanisław Salaterski przyjęli sakrę biskupią. Uroczystości w tarnowskiej katedrze zgromadziły gości z kraju i ze świata. Kardynał Stanisław Dziwisz, który przewodniczył wówczas Mszy św., uczyniwszy syntezę z dwóch biskupich zawołań, poprosił, by głosili oni radośnie i w miłości Ewangelię. Głównym szafarzem święceń był biskup tarnowski Andrzej Jeż, a współkonsekratorami – nuncjusz apostolski w Polsce abp Celestino Migliore oraz bp Władysław Bobowski. Wieloletni proboszcz parafii katedralnej w Tarnowie – biskup nominat Stanisław Salaterski na hasło swojej posługi wybrał słowa: „Głosić radość wiary”.

W Tymowej

Po 10 latach od tego wydarzenia jubilat modlił się w swej rodzinnej parafii w Tymowej, w kościele św. Mikołaja Biskupa. Homilię podczas Mszy św. wygłosił ks. Wojciech Werner, proboszcz parafii Miłosierdzia Bożego w Brzesku, który przez 7 lat pełnił posługę wikariusza w parafii katedralnej w Tarnowie, której proboszczem był wówczas ks. Salaterski. Kapłan podkreślił skromność i pokorę jubilata. Na zakończenie Mszy św. ksiądz biskup otrzymał w prezencie od parafian figurę św. Stanisława Kostki.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

W radiu

W dniu rocznicy sakry bp Salaterski był także w diecezjalnym radiu RDN Małopolska i na antenie opowiadał o dniu święceń: – Pewną zapowiedzią tego, co może być w mojej posłudze, był klimat tamtego dnia. Wchodziliśmy do katedry, kiedy była dobra pogoda, a jak wychodziliśmy, było kilka centymetrów śniegu. Można więc zakładać, że będzie zwyczajnie, a wystarczy chwila, żeby było zupełnie inaczej. Pierwszym wyzwaniem było to, żeby pomóc biskupowi diecezjalnemu w podejmowaniu działań i realizowaniu planów. Łączyło się to z byciem do dyspozycji wiernych i księży. W praktyce było to widać w wizytacjach, które przeprowadzałem, w odwiedzeniu wszystkich parafii w diecezji.

Doświadczenie

Reklama

Biskup Salaterski przez 19 lat był proboszczem parafii katedralnej. Nawiązując do tych doświadczeń, stwierdził: – Korzystam z tych doświadczeń, bo spotkania z księżmi, radami duszpasterskimi są bardziej konkretne, mogę zaproponować różne rozwiązania. W dziedzinach duszpasterskich mam pozytywne doświadczenia z parafii katedralnej i tym próbuję się dzielić.

***

Ksiądz doktor Stanisław Salaterski święcenia kapłańskie przyjął w 1981 r. w katedrze tarnowskiej. Był wikariuszem parafii Muszyna. Ukończył studia z historii Kościoła na KUL, które uwieńczył doktoratem. Pracował duszpastersko jako wikariusz w parafii katedralnej w Tarnowie, a następnie w parafii św. Kazimierza w Nowym Sączu. Był diecezjalnym duszpasterzem młodzieży i diecezjalnym duszpasterzem harcerstwa, asystentem w Katedrze Historii Nowożytnej ks. prof. Bolesław Kumora na KUL. W 1993 r. powrócił do diecezji i został mianowany diecezjalnym referentem duszpasterstwa młodzieży, koordynatorem duszpasterstwa młodzieży specjalnej troski i członkiem Rady Programowej Radia Dobra Nowina. Następnie otrzymał nominację na asystenta kościelnego KSM. Był wikariuszem biskupim do spraw młodzieży, sprawował obowiązki asystenta kościelnego Oddziału Katolickiego Stowarzyszenia Wychowawców w Tarnowie i diecezjalnego duszpasterza rzemieślników. Był wykładowcą historii Kościoła i adiunktem w Instytucie Teologicznym w Tarnowie. Od 1995 r. pełnił urząd proboszcza parafii katedralnej, a od 1998 r. był dziekanem dekanatu Tarnów-Południe.

Podziel się:

Oceń:

2024-02-06 10:37

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Komisja Nauki Wiary KEP przygotowała dokument nt. kryteriów eklezjalności wspólnot i ruchów katolickich

Karol Porwich/Niedziela

Abp Stanisław Budzik na 392. Zebraniu plenarnym KEP w Zakopanem zaprezentował i przekazał biskupom przyjęty przez Komisję Nauki Wiary Konferencji Episkopatu Polski dokument: „Kryteria eklezjalności wspólnot katolickich”. Dokument ten skierowany jest do wszystkich członków, liderów, założycieli i przełożonych wspólnot i ruchów formacyjno-ewangelizacyjnych jako narzędzie pomocne w rozeznawaniu komunii danej wspólnoty z Kościołem powszechnym oraz jej zdrowego funkcjonowania i rozwoju.

Więcej ...

Włoski „łowca” pedofilów ks. Fortunato Di Noto: musimy bardziej chronić dzieci

2024-05-05 15:35
Ks. Fortunato Di Noto

Włodzimierz Redzioch

Ks. Fortunato Di Noto

Pedopornografia staje się coraz powszechniejszym przestępstwem w internecie, do tego dochodzą nadużycia związane z wykorzystywaniem sztucznej inteligencji. W rozmowie z włoską agencją SIR wskazuje na to ks. Fortunato Di Noto. Jest on inicjatorem Dnia Dzieci Ofiar Przemocy, Wykorzystywania i Obojętności, który przypada w pierwszą niedzielę maja. W tym roku obchodzony jest już po raz dwudziesty ósmy i przekroczył granice Włoch, docierając m.in. do Polski, Francji i Watykanu.

Więcej ...

#PodcastUmajony (odcinek 6.): Nie uciekaj, mały!

2024-05-05 21:33

Mat.prasowy

Co nam mówi o Maryi Jan pod krzyżem Jezusa? Czy muszę się martwić, jeśli jestem w czymś najsłabszy? I czego uczy mnie Maryja, jeśli chodzi o towarzyszenie bliskim w ważnych momentach? Zapraszamy na szósty odcinek „Podcastu umajonego” ks. Tomasza Podlewskiego o tym, że warto być z Nią, gdy się jest z innymi.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

#PodcastUmajony (odcinek 5.): Ile słodzisz?

Wiara

#PodcastUmajony (odcinek 5.): Ile słodzisz?

To święty również na dzisiaj

To święty również na dzisiaj

Ks. prof. Tomasik: Pierwszą Komunię św. można przyjąć...

Kościół

Ks. prof. Tomasik: Pierwszą Komunię św. można przyjąć...

Apostoł ubogich i cierpiących

Święci i błogosławieni

Apostoł ubogich i cierpiących

Czy 3 maja obowiązuje wstrzemięźliwość od pokarmów...

Kościół

Czy 3 maja obowiązuje wstrzemięźliwość od pokarmów...

Nakazane święta kościelne w 2024 roku

Kościół

Nakazane święta kościelne w 2024 roku

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Wiara

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Czy 3 maja obowiązuje nas udział we Mszy św.?

Kościół

Czy 3 maja obowiązuje nas udział we Mszy św.?

Nabożeństwo majowe - znaczenie, historia, duchowość +...

Wiara

Nabożeństwo majowe - znaczenie, historia, duchowość +...