Reklama

Niedziela plus

Pelplin,Gniezno

Trudno im nie kibicować

Alicja Wrońska

Docierają z programem artystycznym do dzieci, młodzieży i seniorów. Wywołują uśmiech na ich twarzach i niosą ulgę w cierpieniu. W ubiegłym roku odwiedzili ponad 5 tys. osób!

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

To artyści i wolontariusze zafascynowani życiem i duchowością św. Franciszka z Asyżu, działający charytatywnie pod hasłem: „Uśmiech jest najpiękniejszym podziękowaniem”. Odwiedzają osoby chore przebywające w hospicjach, szpitalach, domach seniora i domach pomocy społecznej. Docierają do miejsc, w których ludzie są dotknięci cierpieniem. Nie zbierają funduszy na swoją działalność, proszą jedynie o nowe i nieużywane maskotki, które w czasie akcji rozdają chorym.

Cenna inicjatywa

Do grona wolontariuszy dołącza coraz więcej osób. Trzon zespołu stanowią franciszkanie z klasztoru w Pakości, wraz z franciszkanami świeckimi, a także artyści polskiej estrady, młodzież i osoby, które od początku zaangażowały się w dobroczynność. Celami inicjatywy są ukazanie, jak ważna jest pomoc ofiarowywana potrzebującym, a także zachęta, by jak najwięcej osób włączało się w towarzyszenie osobom samotnym i chorym. W haśle akcji zawiera się wyjątkowość, a zarazem sedno tej dobroczynnej inicjatywy, ponieważ każdy występ artystyczny wywołuje ogromne poruszenie. To uśmiech i radość osób obdarowanych są zawsze najcenniejszym podziękowaniem. Pomysłodawcą akcji jest o. Arkadiusz Czaja, franciszkanin, były wieloletni artysta. Zakonnik zaprosił do akcji dobroczynnej znanych i cenionych artystów, wśród nich: Krystynę Giżowską, Andrzeja Rybińskiego, Jana Wojdaka, Kacpra Rybińskiego, mistrzów iluzji Stanisława Czaję „Oriano” i Pawła Czaję „Duo Paulo”, a także chóry, schole i zespoły ludowe, m.in. chór franciszkańsko-parafialny „Oremus” z Miłakowa pod kierunkiem dyrygentki Honoraty Siergun i zespół folklorystyczny „Tuba Band” z Kościerzyny pod kierunkiem Kazimierza Maszka.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Wśród seniorów

Wolontariusze artyści: Elżbieta Plata, Teresa Runowska, Elżbieta Kadzikowska, Jolanta Janikowska, Irena Literska, Karolina Kruczek, Paweł Czaja, Kazimierz Maszk, Jerzy Kupiecki, Marcin Browarczyk i o. Arkadiusz Czaja 12 marca odwiedzili osoby chore w Domu Pomocy Społecznej „Kaszub” w Stawiskach k. Gdańska. Spotkanie rozpoczęło się modlitwą pod przewodnictwem o. Arkadiusza i ks. kan. Dariusza Wiczlinga, kapelana i proboszcza parafii św. Mikołaja w Niedamowie. Następnie odbyła się w sali część artystyczna, którą poprowadził Paweł Czaja, iluzjonista. W czasie występu pojawili się klaun, który rozweselał swoimi skeczami, oraz artysta iluzji prezentujący swoje sztuczki. Były także postacie z bajek: zajączek i Myszka Miki. Wystąpił ponadto znany kaszubski zespół folklorystyczny „Tuba Band” z Kościerzyny. Po występach wszystkim pensjonariuszom wręczono upominki – kolorowe maskotki, widokówki z klasztorem franciszkańskim i kalwarią w Pakości, modlitewniki oraz płyty z pieśniami maryjno-franciszkańskimi nagrane przez chór „Oremus” i scholę „Mazurskie Słowiki”. Zaprezentowane występy wzbudziły ogromną radość u osób starszych, mile zaskoczonych przybyciem tak wyjątkowych gości. W akcję charytatywną włączyli się mieszkańcy Pakości na Kujawach i Pałukach, Miłakowa na Mazurach, Ornety na Warmii i Lini na Kaszubach, którzy przekazali dużo maskotek dla osób chorych.

Reklama

Ciepłe przyjęcie

Wolontariusze zostali też serdecznie przyjęci przez Sylwię Bandosz-Mendel, dyrektorkę Domu Pomocy Społecznej, i Alicję Wrońską, instruktorkę ds. kulturalno-oświatowych, oraz przez personel medyczny. Na zakończenie spotkania o. Arkadiusz razem z księdzem kapelanem modlili się przy każdym chorym i udzielili im Bożego błogosławieństwa na wzór św. Franciszka z Asyżu. Na twarzy seniorów można było zauważyć łzy radości i wzruszenia.

Podziękowania popłynęły także od wolontariuszy dla personelu domu opieki w Stawiskach za miłe przyjęcie oraz za poświęcenie, które ofiarowują osobom starszym i chorym. Ojciec Arkadiusz zapewnił o codziennej pamięci modlitewnej, a ksiądz kapelan podzielił się informacjami odnośnie do swojej posługi w DPS: – Moja posługa duszpasterska polega na odprawianiu Mszy św. co tydzień oraz w większe święta. Przed każdą Eucharystią jest możliwość skorzystania z sakramentu pokuty. Kilka razy w roku jest odprawiane nabożeństwo dla mieszkańców domu z udzieleniem sakramentu namaszczenia chorych.

Reklama

By nie być samotnym

Znany i ceniony piosenkarz oraz kompozytor Jan Wojdak, lider zespołu Wawele z Krakowa, laureat Orderu Uśmiechu, uczestnik akcji charytatywnej, stwierdził: – Wiemy, że nikt będący w chorobie lub w potrzebie nie chce być samotny. Dlatego pomoc niesiona z zewnątrz łączy się z pokonaniem samotności, a ta jest złym towarzyszem dla starszych, chorych ludzi i dla tych najmłodszych. Jednym i drugim pomaga więc sztuka, która łączy we wszystkich sytuacjach życiowych, zwłaszcza tych trudnych. A dla dzieci najlepszą terapią jest zabawa.

Organizatorzy akcji charytatywnej planują, tak jak w poprzednich latach, odwiedzać kolejne hospicja, szpitale, domy pomocy społecznej, domy seniora, domy dziecka, specjalne ośrodki szkolno-wychowawcze oraz szkoły na terenie całej Polski. W najbliższym czasie odwiedzą osoby chore w placówkach w województwach kujawsko-pomorskim, warmińsko-mazurskim i pomorskim.

Po występach w Stawiskach artyści razem z o. Arkadiuszem udali się na cmentarz w Kościerzynie, na grób niedawno zmarłego wolontariusza Andrzeja Plata, który uczestniczył razem z nimi w akcjach charytatywnych, by się za niego pomodlić.

Podziel się:

Oceń:

+2 0
2024-03-26 12:47

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Projekt KOSTKA

Niedziela Plus 40/2023, str. VIII

Spotkanie zgromadziło ponad pół tysiąca młodych z całej archidiecezji gnieźnieńskiej

Archiwum parafii św. Mikołaja w Witkowie

Spotkanie zgromadziło ponad pół tysiąca młodych z całej archidiecezji gnieźnieńskiej

Nie pozwólcie przyspawać się do smartfona – powiedział bp Radosław Orchowicz do uczestników Diecezjalnego Święta Młodych we Wrześni.

Więcej ...

Bp Andrzej Przybylski: my zrodziliśmy się z Boga, który jest Miłością

2024-05-03 19:56

Karol Porwich/Niedziela

Każda niedziela, każda niedzielna Eucharystia niesie ze sobą przygotowany przez Kościół do rozważań fragment Pisma Świętego – odpowiednio dobrane czytania ze Starego i Nowego Testamentu. Teksty czytań na kolejne niedziele w rozmowie z Aleksandrą Mieczyńską rozważa bp Andrzej Przybylski.

Więcej ...

Chcemy zobaczyć Jezusa

2024-05-04 17:55
Centralnym punktem pielgrzymki była Eucharystia przy ołtarzu polowym

Katarzyna Krawcewicz

Centralnym punktem pielgrzymki była Eucharystia przy ołtarzu polowym

Dziś w Rokitnie modliła się służba liturgiczna z całej diecezji.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

#PodcastUmajony (odcinek 5.): Ile słodzisz?

Wiara

#PodcastUmajony (odcinek 5.): Ile słodzisz?

#PodcastUmajony (odcinek 4.): Oddaj długopis

Wiara

#PodcastUmajony (odcinek 4.): Oddaj długopis

Rozważania na niedzielę: Jak się uczyć miłości?

Wiara

Rozważania na niedzielę: Jak się uczyć miłości?

Ks. Węgrzyniak: miłość owocna i radosna dzięki...

Wiara

Ks. Węgrzyniak: miłość owocna i radosna dzięki...

Czy 3 maja obowiązuje wstrzemięźliwość od pokarmów...

Kościół

Czy 3 maja obowiązuje wstrzemięźliwość od pokarmów...

Nakazane święta kościelne w 2024 roku

Kościół

Nakazane święta kościelne w 2024 roku

Czy 3 maja obowiązuje nas udział we Mszy św.?

Kościół

Czy 3 maja obowiązuje nas udział we Mszy św.?

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Wiara

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Nabożeństwo majowe - znaczenie, historia, duchowość +...

Wiara

Nabożeństwo majowe - znaczenie, historia, duchowość +...