Reklama

Niedziela Małopolska

Trzeba go tylko obudzić

2024-04-16 14:14

Niedziela małopolska 16/2024, str. IV

Uczestnicy wernisażu

MFS/Niedziela

Uczestnicy wernisażu

Można faktycznie stwierdzić, że każde dziecko ma talent – przekonuje prezes Agnieszka Kęska.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Po raz piąty Stowarzyszenie Inicjatyw Społecznych LEGE ARTIS zrealizowało projekt „Każde dziecko ma talent. Rozwój kompetencji kulturowych”. Jak poinformowała jego pomysłodawczyni, prezes zarządu stowarzyszenia Agnieszka Kęska, w tegorocznej edycji uczestniczyło prawie 200 uczniów z następujących szkół krakowskich: SP 36, SP 54, SP 106, SP 129, SP 135, „Rajska Szkoła”, oraz spoza stolicy Małopolski: SP z Łapanowa, SP z Zelczyny, SP nr 2 z Limanowej.

Wzmocnić pasję

Głównym celem projektu jest stworzenie małopolskim uczniom warunków do odkrywania talentów w edukacji pozaszkolnej. Zadaniem osób zaproszonych do udziału w warsztatach malarskich, które prowadziła malarka – Kinga Krzyś, było namalowanie obrazu pod kierunkiem artystki.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

W ramach podsumowania projektu obrazy, namalowane przez uczestników warsztatów, zostały zaprezentowane na wystawie pt. Małopolskie dziedzictwo kulturowe i naturalne w obrazach. Wernisaż ekspozycji odbył się w czwartek 4 kwietnia w Wojewódzkiej Bibliotece Publicznej (WBP) w Krakowie, przy ul. Rajskiej. Witając twórców, ich opiekunów i przybyłych na uroczystość gości, Agnieszka Kęska poinformowała: – Około 200 osób namalowało swój jedyny, niepowtarzalny obraz. Ich tematy zostały zaczerpnięte z dziedzictwa przyrodniczego i kulturowego Małopolski.

Uczestnikom projektu i jego organizatorom pogratulował dyrektor WBP, Jerzy Woźniakiewicz, który otwierając wystawę, zaznaczył: – Te prace są naprawdę piękne i po raz kolejny potwierdzają, że tytuł projektu „Każde dziecko ma talent” jest bardzo trafny. Udowodniliście, że rzeczywiście macie ogromne talenty. Zauważył, że to cenny i potrzebny projekt.

– Cieszę się, że mogłam pokazać wam to, w jaki sposób stworzyć piękne dzieła, które dzisiaj są prezentowane – powiedziała do utalentowanych uczniów prowadząca warsztaty Kinga Krzyś. Wyraziła nadzieję, że dzięki projektowi udało się w uczniach wzmocnić pasję malowania.

Reklama

Rozwijać zdolności

W tegorocznej edycji projektu uczestniczyły m.in. Martyna i Julia, uczennice kl. VII SP nr 129 w Krakowie. – Do udziału w warsztatach zachęciła nas nauczycielka plastyki, pani Agnieszka Zawadzka – opowiada Martyna i stwierdza, że zajęcia były interesujące: – Nauczyłam się nowych technik, uświadomiłam sobie, że malowanie może sprzyjać wyciszeniu, a po powrocie do domu chciałam rysować i malować. Podkreśla, że po warsztatach plastycznych cała grupa skorzystała z możliwości zabawy w Aquaparku. A Julia dodaje: – Pani Kinga, pod kierunkiem której malowaliśmy obrazy, bardzo dobrze nas prowadziła. Podpowiadała, jak lepiej rysować, malować. Te zajęcia uświadomiły mi, że mogę rozwijać swe zdolności. Martyna i Julka zapewniają, że było warto wziąć udział w warsztatach.

– To są zajęcia twórcze, które pomagają w rozwoju holistycznym uczniów, pozwalają odkryć ich zdolności i uświadamiają im, że wiele można się nauczyć, a talent warto rozwijać – przekonuje w rozmowie z Niedzielą prezes Agnieszka Kęska, która z zaangażowaniem realizuje kolejne edycje projektu. Zauważa, że to także dla rodziców wielu uczniów, dla ich nauczycieli okazja, aby dostrzegli zdolności dzieci. I informuje, że już niedługo rozpocznie się rekrutacja do kolejnej edycji projektu.

Po otwarciu wystawy, którą można w WBP zwiedzać do końca maja, uczniowie udali się do Filharmonii Krakowskiej, gdzie uczestniczyli w specjalnie dla nich przygotowanym koncercie Wokół tańca.

Podziel się:

Oceń:

+1 0

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Kraków: pogrzeb ks. Marka Leśniaka – dawnego szefa sekcji rejestracji w KO ŚDM 2016

Ks. dr Marek Leśniak

Duszpasterstwo Talent

Ks. dr Marek Leśniak

Jego życie streszcza się w dwóch słowach: dobro i wierność – mówił bp Józef Guzdek w homilii podczas pogrzebu ks. Marka Leśniaka, kanonika kapituły św. Floriana, dawnego szefa sekcji rejestracji w KO ŚDM 2016. Kapłan zmarł nagle 1 sierpnia, w wieku 49 lat.

Więcej ...

Uroczystość Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski – pasjonująca historia

Karol Porwich/Niedziela

Kościół w Polsce 3 maja obchodzi uroczystość Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski, która została ustanowiona przez papieża Benedykta XV w 1920 r. na prośbę biskupów polskich po odzyskaniu niepodległości. Uroczystość ta – głęboko zakorzeniona w naszej historii - nawiązuje do Ślubów Lwowskich króla Jana Kazimierza z 1656 r., Konstytucji 3 maja oraz oddania Polski pod opiekę Maryi po uzyskaniu niepodległości.

Więcej ...

#PodcastUmajony (odcinek 3.): Sama tego chciała

2024-05-02 20:32

Mat.prasowy

Dlaczego Maryja jest Królową Polski? Kto to w ogóle wymyślił? Co to właściwie oznacza dla współczesnych Polaków i czy faktycznie jest to sprawa wyłącznie religijna? Zapraszamy na trzeci odcinek „Podcastu umajonego”, w którym ks. Tomasz Podlewski przybliża fascynujące początki królowania Maryi w naszej Ojczyźnie.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Nakazane święta kościelne w 2024 roku

Kościół

Nakazane święta kościelne w 2024 roku

Czy 3 maja obowiązuje nas udział we Mszy św.?

Kościół

Czy 3 maja obowiązuje nas udział we Mszy św.?

Bytom: Profanacja Najświętszego Sakramentu. Rozrzucone...

Kościół

Bytom: Profanacja Najświętszego Sakramentu. Rozrzucone...

Uroczystość Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski...

Jasna Góra

Uroczystość Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski...

Świadectwo: Maryja działa natychmiast

Rodzina

Świadectwo: Maryja działa natychmiast

Święta Mama

Kościół

Święta Mama

Papież wyniósł ks. Nykiela do godności biskupiej

Kościół

Papież wyniósł ks. Nykiela do godności biskupiej

#PodcastUmajony (odcinek 1.): Bez przesady

Wiara

#PodcastUmajony (odcinek 1.): Bez przesady

Nabożeństwo majowe - znaczenie, historia, duchowość +...

Wiara

Nabożeństwo majowe - znaczenie, historia, duchowość +...