Reklama

Zdrowie

Nasze zdrowie

Uzależniające ekrany

Adobe Stock

Zbyt częste korzystanie ze smartfona może się przerodzić w uzależnienie. Jak temu zapobiegać? Jak pomóc sobie lub osobie bliskiej?

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Smartfony, laptopy, tablety mocno zakorzeniły się w naszym życiu. Coraz więcej osób odczuwa potrzebę nieustannego bycia on-line: przeglądania poczty, mediów społecznościowych, portali internetowych. W Austrii przeprowadzono badania, z których wynika, że wiele rodzin coraz mniej czasu poświęca na bezpośrednie rozmowy, a coraz więcej na komunikowanie się przez smartfony.

Chwila prawdy

Długa nieobecność w świecie rzeczywistym na rzecz przestrzeni wirtualnej wyrządza szkody nie tylko w relacjach – prowadzi do przewlekłego zmęczenia, powoduje bóle oczu i głowy, zmniejsza kreatywność, a z czasem może doprowadzić do uzależnienia, z takimi samymi skutkami jak np. uzależnienie od hazardu.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Wraz z inwazją urządzeń cyfrowych w literaturze psychologicznej pojawiły się nazwy nowych zaburzeń, takich jak: fonoholizm – uzależnienie od smartfona; nomofobia – lęk przed utratą dostępu do treści zawartych w telefonie; i autyzm cyfrowy – pogorszenie stanu psychicznego związane z nadmiernym korzystaniem z urządzeń typu smartfon, laptop, konsola do gier.

Maluchy bez smartfona

Szczególnie podatne na takie zaburzenia są dzieci i młodzież. Niestety, ta grupa ma dostęp do nowoczesnych technologii w zbyt wczesnym wieku i zbyt długo. Maluch z pieluchą, który „ogląda” na ekranie bajkę, albo dwulatek, który złości się, bo „nie ma zasięgu”, to nierzadki obrazek. Zbyt wczesne wręczanie dziecku smartfona „dla świętego spokoju” szybko może przynieść negatywne skutki. Światowa Organizacja Zdrowia zaleca, by dzieci do 3. roku życia nie miały żadnej styczności z przekazami cyfrowymi. W wieku 4-6 lat maksymalny czas takiego kontaktu to 60 min dziennie przy zachowaniu 2 dni w tygodniu bez telewizji i smartfonów. W starszych grupach wiekowych dozwolony przedział czasowy jest stopniowo wydłużany, ale również z zachowaniem zasad higieny cyfrowej. Ogólna zasada brzmi: im później dziecko dostanie swój pierwszy smartfon, tym lepiej dla jego zdrowia psychicznego.

Jak mycie rąk

Wraz z postępem cyfryzacji pojawiło się pojęcie wspomnianej „higieny cyfrowej”. W celu uniknięcia problemów psychicznych i zdrowotnych, które powoduje zbyt długie „przebywanie” w wirtualnej przestrzeni, trzeba przyzwyczajać się do stosowania jej zasad tak jak do mycia rąk przed jedzeniem. Jak sprawić, by smartfon nie stał się naszym najważniejszym domownikiem? Nie powinniśmy korzystać z niego w czasie posiłków – jest to niehigieniczne, bo na smartfonie gromadzi się mnóstwo bakterii, i niezdrowe, bo nie zwracamy wtedy uwagi na to, co jemy. Wprowadzenie zasady „zero ekranów przy stole” pozwoli nam na cieszenie się posiłkiem i obecnością innych osób obok nas. Strefą wolną od smartfonów może być również sypialnia, zwłaszcza że specjaliści uważają, iż zrezygnowanie z korzystania z urządzeń z ekranami na godzinę przed snem znacznie poprawia jego jakość. Smartfon i komputer często są niezbędne w pracy, ale warto wprowadzić zasadę, by co 20 min oderwać na 20 s wzrok od ekranu i spojrzeć na obiekt oddalony o co najmniej 6 m. To chroni oczy i zapobiega szybkiemu zmęczeniu. Można wprowadzić dzienny limit czasu spędzanego przed ekranem, trzeba jednak świadomie wybierać przeglądane treści, konsekwentnie unikać bezcelowego scrollowania. Właśnie świadomość i konsekwencja w zachowaniu równowagi między życiem on-line i off-line są bardzo ważne, zwłaszcza gdy urządzenia cyfrowe prowadzą w rodzinie do problemów psychicznych i zdrowotnych.

Podziel się:

Oceń:

+1 0
2025-02-11 14:05

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Syndrom SMS-owej szyi

Niedziela Ogólnopolska 9/2020, str. 58

Adobe.stock.pl

Nieustanne SMS-owanie w pozycji zgarbionej z pochyloną głową ma swoje konsekwencje w postaci wad postawy i zespołu dolegliwości.

Więcej ...

Kolejne dzieci już wkrótce mogą zostać zabite w szpitalu w Oleśnicy

2025-05-09 20:50

Karol Porwich/Niedziela

Felek, któremu wstrzyknięto chlorek potasu do serca w 9 miesiącu ciąży nie był jedyny. W latach 2022-2024 w szpitalu w Oleśnicy pod pretekstem troski o zdrowie psychiczne kobiet zabito 378 dzieci, w tym wiele dzieci zdrowych oraz dzieci w zaawansowanych ciążach. Niestety, wiele wskazuje na to, że dzieci będą dalej ginąć! - alarmuje Fundacja Grupa Proelio.

Więcej ...

Celebrowanie Tygodnia Biblijnego

2025-05-09 21:25
Msza św. w kościele św. Piotra i Pawła na Ostrowie Tumskim

Marzena Cyfert

Msza św. w kościele św. Piotra i Pawła na Ostrowie Tumskim

Na każdy dzień Tygodnia Biblijnego Inicjatywa Biblijna „Lumen vitae”, pod patronatem abp. Józefa Kupnego, przygotowała wiele ciekawych propozycji.

Więcej ...
Przejdź teraz
REKLAMA: Artykuł wyświetli się za 15 sekund

Reklama

Najpopularniejsze

Gdzie zamieszka nowy papież Leon XIV?

Kościół

Gdzie zamieszka nowy papież Leon XIV?

Egzorcyzm papieża Leona XIII

Wiara

Egzorcyzm papieża Leona XIII

Kiedy odbędzie się Msza inaugurująca pontyfikat Leona...

Kościół

Kiedy odbędzie się Msza inaugurująca pontyfikat Leona...

Papież Leon XIV: niech Kościół będzie arką zbawienia,...

Kościół

Papież Leon XIV: niech Kościół będzie arką zbawienia,...

Kim jest nowy PAPIEŻ?

Leon XIV

Kim jest nowy PAPIEŻ?

Kard. Gerhard Müller: Wydarzenia w Polsce wołają o...

Kościół

Kard. Gerhard Müller: Wydarzenia w Polsce wołają o...

Siedmiu braci z zakonu kapucynów zginęło w wypadku

Wiadomości

Siedmiu braci z zakonu kapucynów zginęło w wypadku

Nakazane święta kościelne w 2025 roku

Kościół

Nakazane święta kościelne w 2025 roku

PILNE! Habemus papam! MAMY PAPIEŻA!

Kościół

PILNE! Habemus papam! MAMY PAPIEŻA!