Reklama

Niedziela Sosnowiecka

Żyją w ubóstwie, czystości i posłuszeństwie

Podczas odnowienia ślubów zakonnych

Piotr Lorenc/Niedziela

Podczas odnowienia ślubów zakonnych

– Znaki czasu mamy przekształcać w znaki nadziei, tak, jak napisał papież Franciszek w bulli otwierającej Rok Jubileuszowy 2025 – powiedział bp Artur Ważny do sióstr, braci i ojców zakonnych z okazji Dnia Życia Konsekrowanego.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Zakonnicy i zakonnice zgromadzili się 1 lutego w kościele zakonnym Sióstr Karmelitanek Dzieciątka Jezus w Sosnowcu, by świętować swój dzień patronalny. Głównym punktem spotkania była koncelebrowana Eucharystia, której przewodniczył i homilię wygłosił biskup sosnowiecki Artur Ważny. Podczas Liturgii osoby konsekrowane odnowiły swoje śluby zakonne. Uroczystość zorganizował ks. Tomasz Flak SCJ, wikariusz biskupi ds. życia konsekrowanego. – W sposób szczególny pragnę powitać w naszej wspólnocie siostry Karmelitanki Bose, które jeszcze nie są obecne, bo ich dom jest w trakcie przygotowania, ale rozpoczną życie duchowe w naszej diecezji już niebawem – powiedział ks. Tomasz Flak.

Zadania wikariusza biskupiego

Ksiądz Tomasz Flak SCJ został mianowany przez bp. Artura Ważnego wikariuszem ds. życia konsekrowanego w czerwcu 2024 r. – Biskup diecezjalny z tytułu swego posłannictwa i urzędu obowiązany jest troszczyć się o rozwój i stan życia konsekrowanego w diecezji. Wiadomo, że biskup osobiście nie jest w stanie zajmować się wszystkimi problemami życia konsekrowanego w diecezji. Dlatego powołuje do pomocy wikariusza biskupiego oddelegowanego specjalnie do tych spraw. I ja zostałem wyznaczony do tego zadania – tłumaczy ks. Flak.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Reklama

Zadaniem wikariusza biskupiego jest niesienie pomocy w wykonywaniu zadań, jakie należą do samego biskupa, tj. troszczenie się o życie zakonne w diecezji oraz włączenie go w całe pasterskie działanie. Jego rolą jest również troska o formację kapłanów diecezjalnych w zakresie poznawania charyzmatów instytutów życia konsekrowanego. Ksiądz Tomasz Flak należy do Zgromadzenia Księży Sercanów. Święcenia kapłańskie przyjął w 2007 r. w Wyższym Seminarium Misyjnym Księży Sercanów w Stadnikach k. Krakowa. Pełnił m.in. funkcję wikariusza w Krakowie i Ostrowcu Świętokrzyskim. Wiele lat spędził w Rzymie, gdzie był asystentem ekonoma generalnego. Obecnie jest proboszczem w parafii Podwyższenia Świętego Krzyża w Sosnowcu-Środuli.

21 wspólnot

Na terenie naszej diecezji działa 21 wspólnot życia konsekrowanego – żeńskich i męskich – reprezentujących 15 zgromadzeń zakonnych. Mamy 7 zgromadzeń żeńskich: Małe Siostry Niepokalanego Serca Maryi popularnie nazywane Honoratkami. Siostry pracują w Będzinie. Siostry Kanoniczki Ducha Świętego de Saxia, czyli Kanoniczki-Duchaczki, działają w Sułoszowej. Najliczniejsze zgromadzenie to, tradycyjnie od wielu lat, Siostry Karmelitanki Dzieciątka Jezus. Siostry mają domy w Sosnowcu, Czeladzi i Wolbromiu. Kolejnym zgromadzeniem są Siostry Męki Pana Naszego Jezusa Chrystusa – Pasjonistki. Posługują w dwóch domach w Dąbrowie Górniczej. Zgromadzenie Panien Ofiarowania NMP działa w Bukownie. Zgromadzenie Córek Matki Bożej Bolesnej, czyli Serafitki, pełni posługę w Jaworznie-Byczynie. Natomiast Zgromadzenie Sióstr Służebniczek NMP Niepokalanie Poczętej jest obecne w dwóch jaworznickich parafiach i jednej olkuskiej.

Jak chodzi o zakony męskie, to na terenie diecezji misję pełni 8 zgromadzeń. Zakon Braci Mniejszych – Franciszkanie Reformaci są obecni z Dzwono-Sierbowicach i Pilicy. Zakon Braci Mniejszych Konwentualnych – Franciszkanie Konwentualni administrują sanktuarium i parafią św. Antoniego z Padwy w Dąbrowie Górniczej. Natomiast Zakon Kleryków Regularnych Posługujących Chorym, popularnie nazywany Kamilianami, prowadzi Zakład Opiekuńczo-Leczniczy w Hutkach. Sercanie administrują parafią Podwyższenia Krzyża Świętego w Sosnowcu. Salezjanie działają w dwóch parafiach: Nawrócenia św. Pawła w Dąbrowie Górniczej i w parafii św. Rafała Kalinowskiego w Sosnowcu. Stowarzyszenie Apostolstwa Katolickiego – Pallotyni duszpasterzują w parafii św. Łukasza w Sosnowcu. Zgromadzenie Oblatów św. Józefa działa na terenie Będzina w parafii św. Jana Chrzciciela. Zaś kapłani ze Zgromadzenia Zmartwychwstania Pana Naszego Jezusa Chrystusa, czyli Zmartwychwstańcy, prowadzą działalność duszpasterską w parafii Najświętszego Ciała i Krwi Chrystusa w Sosnowcu.

Podziel się:

Oceń:

2025-02-11 14:05

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Pielgrzymi przy Sercu Matki

Pielgrzymi pod szczytem Jasnej Góry

Archiwum pielgrzymki

Pielgrzymi pod szczytem Jasnej Góry

W wigilię uroczystości Najświętszej Maryi Panny Częstochowskiej do Jasnogórskiego Sanktuarium przybyła druga część XXIX Pieszej Pielgrzymki Diecezji Sosnowieckiej.

Więcej ...

Nowenna przed Uroczystością Zwiastowania Pańskiego

Martin Schongauer, „Zwiastowanie”(XV w.)/fot. Graziako

Zapraszamy do włączenia się w nowennę w intencji dzieci zagrożonych aborcją. Do odmawiania przed Uroczystością Zwiastowania Pańskiego (16-24 marca) lub w dowolnym terminie.

Więcej ...

Bo życie zawsze jest dobrem

2025-03-23 20:10

Marcin Nowak

– Dziecko ma być wychowane do tego, by było szczęśliwe, bo do tego Pan Bóg nas stworzył – przekonywał dr Jacek Pulikowski.

Więcej ...
Przejdź teraz
REKLAMA: Artykuł wyświetli się za 15 sekund

Reklama

Najpopularniejsze

Panie! Ucz mnie miłości do Eucharystii!

Wiara

Panie! Ucz mnie miłości do Eucharystii!

Nieco zapomniany święty

Święci i błogosławieni

Nieco zapomniany święty

Nowenna przed Uroczystością Zwiastowania Pańskiego

Wiara

Nowenna przed Uroczystością Zwiastowania Pańskiego

Czy zawierzam Bogu swoje życie?

Wiara

Czy zawierzam Bogu swoje życie?

Masakra parafialnej grupy młodzieżowej

Wiadomości

Masakra parafialnej grupy młodzieżowej

Nowenna do św. Józefa

Wiara

Nowenna do św. Józefa

18-latka umiera po nieudanej 22-tygodniowej aborcji

Wiadomości

18-latka umiera po nieudanej 22-tygodniowej aborcji

Przerażające! Program tv prezentuje satanistyczny...

Wiadomości

Przerażające! Program tv prezentuje satanistyczny...

Katowice: Tragedia na lotnisku. Funkcjonariuszka Straży...

Wiadomości

Katowice: Tragedia na lotnisku. Funkcjonariuszka Straży...