Reklama

Niedziela Małopolska

Poznać patrona Polski

Laureaci oraz przedstawiciele organizatorów Wielkiego Testu o św. Wojciechu

Mateusz Kaleta

Laureaci oraz przedstawiciele organizatorów Wielkiego Testu o św. Wojciechu

Dominika i Wojciech Bosakowie z parafii św. Mikołaja w Krakowie w nagrodę polecą do Wiecznego Miasta!

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Gdzie najpierw zostało sprowadzone ciało Wojciecha po wpłaceniu odpowiedniego okupu?”, „Kto miał sen, w którym widział na ołtarzu kielich z winem przeznaczony tylko dla Wojciecha?”, „Do świątyni pod wezwaniem jakiego świętego miał ingres nowo mianowany biskup Wojciech?”. Między innymi z takimi pytaniami musieli się zmierzyć uczestnicy etapu diecezjalnego Wielkiego Testu o św. Wojciechu. Finał odbył się 22 lutego w Zatorze.

Wydarzenie zorganizowała parafia św. Wojciecha (w Krakowie na os. Bronowickim). Celem projektu było poznanie historii świętego biskupa i męczennika z X wieku, krzewienie kultu tego patrona Polski oraz przygotowanie do 1030. rocznicy jego śmierci, która przypada w 2027 r.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Rywalizacja i rozstrzygnięcie

Do zatorskiego domu parafialnego przybyło 17 par z 12 parafii, aby powalczyć o główną nagrodę, jaką była pielgrzymka do Rzymu w Roku Jubileuszowym. Uczestnicy zmierzyli się z pytaniami, które zostały opracowane na podstawie trzech publikacji książkowych oraz jednej dostępnej on-line. W pierwszym etapie każda dwójka odpowiedziała na 30 pytań zamkniętych (z czterema opcjami do wyboru), a w finale trzy najlepsze pary udzielały odpowiedzi ustnie.

Reklama

Laureatami I miejsca zostali Dominika i Wojciech Bosakowie z parafii św. Mikołaja w Krakowie i to oni polecą do Wiecznego Miasta. – Święty Wojciech przestał być dla mnie tylko pomnikową postacią znaną z ołtarzy, lecz ożył w moich oczach jako człowiek z krwi i kości, który osiągnął świętość – powiedziała Dominika. Jej mąż Wojciech podkreślił: – Rywalizacja odbywała się w bardzo serdecznej atmosferze, łącząc uczestników w różnym wieku z całej archidiecezji we wspólnej podróży w czasie do początków Polski i Czech, połączonych osobą św. Wojciecha.

Kornel Klamut i Piotr Teplicki, reprezentujący Rektorat św. Wojciecha na Rynku Głównym w Krakowie, zajęli II miejsce. Nagrodą dla nich były m.in. wejściówki do Parku Rozrywki „Energylandia” w Zatorze. Na III miejscu uplasowali się Arleta i Rafał Barbaccy z parafii św. Karola Boromeusza w Krakowie, którzy otrzymali gry planszowe o św. Wojciechu.

W czasie testu uczestnicy obejrzeli przygotowany przez Muzeum Początków Państwa Polskiego w Gnieźnie film o św. Wojciechu oraz poznali prezentację Międzynarodowego Szlaku św. Wojciecha. Opowiedział o nim jego twórca i pomysłodawca Julian Golak, prezes Stowarzyszenia Solidarność Polsko-Czesko-Słowacka, który wraz małżonką przyjechał z Nowej Rudy (w powiecie kłodzkim). Wszyscy mogli również lepiej poznać Wojciechowy Szlak w Archidiecezji Krakowskiej i otrzymali Paszporty Pielgrzyma.

Czego dzisiaj uczy św. Wojciech?

– Święty Wojciech jest dla mnie wzorem dawania świadectwa o Chrystusie wśród osób, które nie wierzą w Boga, jest wzorem apostolstwa – podkreślił Bartosz, jeden z uczestników wydarzenia. I dodał: – Swoim życiem pokazał, że nie wolno się poddawać i choć czasem to jest trudne, należy dążyć do wyznaczonego życiowego celu. Monika natomiast wyznała: – Święty Wojciech jest dla mnie symbolem odwagi. Pomimo wielu przeciwności nie bał się bronić swoich wartości, chociaż wiązało się to z wielkim ryzykiem. Jest on dla mnie przykładem osoby niezłomnej, zawsze szukającej rozwiązania problemów oraz zachowującej wiarę i chęć do głoszenia słowa Bożego.

Podziel się:

Oceń:

2025-03-04 13:59

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Kard. Dziwisz: Zapalajmy płomienie dobra wokół nas

ks. Paweł Kummer

Zapalajmy płomienie dobra wokół nas, by świat, w którym żyjemy, stawał się bardziej solidarny, bardziej ludzki, a więc bardziej Boży – apelował kard. Stanisław Dziwisz podczas Mszy św., której w uroczystość św. Józefa Sebastiana Pelczara przewodniczył w kościele sióstr sercanek w Krakowie. Siostry z założonego przez niego zgromadzenia od niemal stu lat pracują w krakowskiej kurii metropolitalnej.

Więcej ...

Manifest sprzed 800 lat

Niedziela Ogólnopolska 46/2023, str. 26-27

św. Franciszek,
wizerunek z bazyliki
w Asyżu

Fot. Grażyna Kołek

św. Franciszek, wizerunek z bazyliki w Asyżu

Reguła św. Franciszka nie jest nudnym i przestarzałym dokumentem Kościoła z czasów średniowiecza. Jest ponadczasowa – przekonuje o. prof. Zdzisław Kijas, franciszkanin konwentualny.

Więcej ...

To wyjątkowy czas

2025-07-17 13:35

Biuro Prasowe AK

– Matka Boża jest z nami. Trzeba byśmy jej zaufali. Trzeba, byśmy umieli walczyć o naszą wiarę w Boga i o naszą wolność – przekonywał pielgrzymów ks. Jarosław Żmija.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Nowenna do św. Krzysztofa

Wiara

Nowenna do św. Krzysztofa

Nowenna do św. Marii Magdaleny

Wiara

Nowenna do św. Marii Magdaleny

Uwaga! MEN ogłasza wielką reformę edukacji

Wiadomości

Uwaga! MEN ogłasza wielką reformę edukacji

Nie żyje Joanna Kołaczkowska

Wiadomości

Nie żyje Joanna Kołaczkowska

Nowenna do Matki Bożej Szkaplerznej

Wiara

Nowenna do Matki Bożej Szkaplerznej

Świadectwo: 52 lata spełnionego małżeństwa. Jak to...

Wiara

Świadectwo: 52 lata spełnionego małżeństwa. Jak to...

Zmiany kapłanów 2025 r.

Kościół

Zmiany kapłanów 2025 r.

Co tak naprawdę powiedzieli biskupi na Jasnej Górze?

Kościół

Co tak naprawdę powiedzieli biskupi na Jasnej Górze?

Przesłanie, które płynie z dzisiejszej Ewangelii mówi,...

Wiara

Przesłanie, które płynie z dzisiejszej Ewangelii mówi,...