Reklama

Niedziela Kielecka

Promował harcerstwo

Podczas Mszy św. wprowadzono relikwie św. Maksymiliana

T.D.

Podczas Mszy św. wprowadzono relikwie św. Maksymiliana

Dlaczego bohaterem Dnia Harcerskiego był św. Maksymilian Kolbe i jakie są jego związki z kielecką parafią św. Wojciecha?

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Patrole harcerskie podczas gry miejskiej miały okazję bliżej poznać tę postać, a kielczanie dowiedzieć się o wizycie świętego w parafii św. Wojciecha, 88 lat temu.

Powrócił w relikwiach

Uroczystość (16 marca) w kościele św. Wojciecha, pod przewodnictwem bp. Andrzeja Kalety, zgromadziła wielu wiernych. Relikwie przywiezione przez o. hm. Jacka Szczepanika z Niepokalanowa, przewodniczącego Wydziału Wychowania Duchowego Kwatery Główniej ZHP, zostały procesyjnie wprowadzone do kościoła.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Obecność świętego w parafii w 1937 r., głoszenie przez niego misji i założenie Rycerstwa Niepokalanej przypomniał ks. dr Mirosław Cisowski, proboszcz. Nawiązał także do zasług misyjnych świętego, z racji niedzieli „Ad gentes”. – Św. Maksymilian był jednym z najgorliwszych misjonarzy i będzie szczególnym patronem naszej wspólnoty parafialnej – powiedział.

Homilię wygłosił o. Jacek Szczepanik, przybliżając w niej bogate życie i świadectwo św. Maksymiliana, w tym jego zaangażowanie misyjne.

Reklama

Przypomniał, że gdy o. Kolbe był w Kielcach, klasztor w Niepokalanowie istniał już przez 10 lat; zapewne wiele osób włączył wówczas do Rycerstwa Niepokalanej. Towarzyszyło mu pragnienie, aby „Dobra Nowina niosła się po całym świecie, szczególnie w Polsce udręczonej zaborami”. O. Szczepanik mówił także o celach formacyjnych Rycerstwa, przenikającym go duchu patriotycznym, licznych dziełach św. Maksymiliana, jego „entuzjazmie misyjnym”, czego owocem było powołanie w 1929 r. Małego Seminarium Misyjnego i powstawanie pierwszych drużyn harcerskich w Niepokalanowie. – Prawie wszyscy małoseminarzyści, jak ich wtedy nazywano, byli harcerzami – tłumaczył. – Przez całe życie wielu z nich nosiło na habicie krzyż harcerski – dodał. Wskazał na cześć świętego dla cudownego medalika, powołanie pisma „Rycerz Niepokalanej” i założenie klasztoru w Nagasaki. Podkreślił, jak świadectwo jego męczeńskiej śmierci odmieniło serca wielu ludzi, także zbrodniarzy z Auschwitz.

W trakcie Mszy św. modlono się za harcerzy, aby „byli gotowi do pomocy potrzebującym” i „aby towarzyszyły im wartości ewangeliczne”. Na koniec Eucharystii błogosławieństwa relikwiami udzielił zebranym bp Kaleta.

Harcerze, rycerze i patroni

Jak przekonuje ks. pwd. Sebastian Nocoń, kapelan Chorągwi Kieleckiej ZHP i wikariusz u św. Wojciecha – parafia będzie zaangażowana nie tylko w propagowanie postaci św. Maksymiliana, ale i harcerstwa w duchu wartości chrześcijańskich. – Dzień Harcerski był także przed rokiem i jego patronem był ks. Wincenty Frelichowski, a obecnie św. Maksymilian – i będziemy tę uroczystość powtarzać – zapowiada. Dzień Harcerski (15 marca) rozpoczął wykład o. Szczepanika, pełen ukrytych sugestii i wskazówek do elementów następującej po nim gry miejskiej, podczas której harcerskie patrole m.in. z Kielc, Pińczowa i Skorzeszyc odkrywały postać męczennika z Auschwitz oraz ciekawe miejsca stolicy regionu. Dodatkowym motywem kultu św. Maksymiliana jest skupienie Rycerstwa Niepokalanej w tej parafii, z moderatorem diecezjalnym ks. Sebastianem Sewerynem. Zapewne kult św. Maksymiliana został tutaj zaszczepiony po jego kanonizacji, a może w latach 70., gdy reaktywowano szeregi RN. I być może z tamtego okresu pochodzi obraz męczennika w kościele.

Obecność harcerzy w parafii św. Wojciecha ma swoją długą tradycję, a jej silne akcenty wiążą się np. z okresem wielkotygodniowych spotkań w PRL, niechętnie widzianych przez władzę, czy zawieszania w bocznym ołtarzu przez harcerzy krzyży pielgrzymkowych. Także i w tym roku harcerze zaciągną straż przy Grobie Pańskim.

Podziel się:

Oceń:

2025-04-01 17:21

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Kielecki misjonarz w Brazylii dziękuje za samochód terenowy dla parafii

emkielce.pl

Dzięki MIVA-Polska i ofiarom wiernych z diecezji kieleckiej parafia w Brazylii prowadzona przez misjonarza ks. Piotra Pochopienia, zakupiła samochód. Za pomoc misjonarz dziękuje w liście skierowanym na adres Misyjnego Dzieła Diecezji Kieleckiej.

Więcej ...

Zmiany kapłanów 2025 r.

Karol Porwich/Niedziela

Maj i czerwiec to miesiąc personalnych zmian wśród duchownych. Przedstawiamy bieżące zmiany księży proboszczów i wikariuszy w poszczególnych diecezjach.

Więcej ...

Młodzież z diecezji bydgoskiej na Jubileuszu Młodych we Włoszech

2025-07-27 19:11

Diecezja bydgoska

Grupa młodych pielgrzymów z diecezji bydgoskiej wyruszyła w niezwykłą podróż, by wziąć udział w Jubileuszu Młodych we Włoszech - wydarzeniu gromadzącym młodzież z całego świata, by wspólnie modlić się, dzielić wiarą i doświadczać wspólnoty Kościoła. Pielgrzymka rozpoczęła się z wtorku 22 na środę 23 lipca.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Siekiera w dłoni księdza - mordercy. Zgorszenie...

Kościół

Siekiera w dłoni księdza - mordercy. Zgorszenie...

Nowenna do św. Szarbela

Wiara

Nowenna do św. Szarbela

Damy z Bogiem radę (27 VII 2025)

Kościół

Damy z Bogiem radę (27 VII 2025)

Od uzależnień do ewangelizacji. Świadectwo Krzysztofa...

Kościół

Od uzależnień do ewangelizacji. Świadectwo Krzysztofa...

Rodzina zmarłego harcerza prosi media o uszanowanie...

Kościół

Rodzina zmarłego harcerza prosi media o uszanowanie...

Mazowieckie: Zarzut zabójstwa znajomego dla proboszcza z...

Wiadomości

Mazowieckie: Zarzut zabójstwa znajomego dla proboszcza z...

Komunikat dotyczący aktualnego statusu kanonicznego ks....

Kościół

Komunikat dotyczący aktualnego statusu kanonicznego ks....

Zmiany kapłanów 2025 r.

Kościół

Zmiany kapłanów 2025 r.

Nowenna do św. Krzysztofa

Wiara

Nowenna do św. Krzysztofa