Reklama

Niedziela Małopolska

Nadał życiu kształt

Wystawę otworzyli ks. Sebastian Kozyra i ks. Rafał Wilkołek

Biuro Prasowe AK

Wystawę otworzyli ks. Sebastian Kozyra i ks. Rafał Wilkołek

Mamy nadzieję, że wystawa stanie się nie tylko inspiracją do głębszej refleksji, ale także okazją do rozmowy o tym, co w naszym życiu najważniejsze – powiedział ks. Sebastian Kozyra.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

W ramach wydarzeń wpisujących się w obchody 20. rocznicy śmierci św. Jana Pawła II na Plantach Krakowskich jest prezentowana wystawa Kształt życia zorganizowana przez Instytut Dialogu Międzykulturowego im. Jana Pawła II w Krakowie oraz Collegium Voytylianum.

Motywują do refleksji

– To wyjątkowa ekspozycja, która poprzez sztukę fotograficzną zaprasza do refleksji nad różnorodnymi aspektami naszego życia: miłością, dorastaniem, radością, cierpieniem i innymi doświadczeniami, które kształtują naszą egzystencję – powiedział ks. Sebastian Kozyra, dyrektor Instytutu Dialogu Międzykulturowego im. Jana Pawła II w Krakowie. Dodał, że wystawa jest wzbogacona o pochodzące z nauczania Jana Pawła II teksty, które wciąż pozostają aktualne i inspirujące. Ksiądz Kozyra w sposób szczególny podkreślił młodych adresatów wystawy, przypominając słowa Jana Pawła II skierowane do młodych: „Do was młodych należy przyszłość, tak jak należała ona niegdyś do pokolenia dorosłych — a z kolei wraz z nimi stała się teraźniejszością. Za tę teraźniejszość, za jej wieloraki kształt i profil, dorośli przede wszystkim są odpowiedzialni. Do was należy odpowiedzialność za to, co kiedyś stanie się teraźniejszością wraz z wami, a obecnie jest jeszcze przyszłością”.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Reklama

Z kolei ks. Rafał Wilkołek, prezes Voytylianum, zwrócił uwagę m.in. na jedną z wyeksponowanych z tablic z przesłaniem, że to miłość powinna nadawać kształt życiu. – Ta tablica przypomina o najważniejszym przykazaniu miłości Boga i bliźniego – podkreślił ks. Wilkołek. Zapytany, dlaczego powinniśmy pamięć o św. Janie Pawle II utrwalać i upowszechniać, ks. Wilkołek w rozmowie z Niedzielą nawiązał do tytułu książki Jana Pawła II Pamięć i tożsamość: – Pamięć buduje naszą tożsamość, trudno byłoby pomyśleć o Polaku z XX i XXI wieku bez odniesienia do Jana Pawła II. W różnych miejscach na świecie, gdy mówimy, że jesteśmy z Polski, w odpowiedzi słyszymy: „Jan Paweł II!”. To on rozsławił Polskę na cały świat, więc trzeba wiedzę o nim, o jego nauczaniu popularyzować, przyznawać się do niego i być z niego dumnym.

Przestrzeń szczególna

Wystawa jest zaprezentowana na Plantach Krakowskich, gdzie codziennie przechodzą krakowianie, pielgrzymi i turyści. – To przestrzeń szczególna, nawiązująca do Kościoła, edukacji i kultury – zauważa ks. Wilkołek i wyjaśnia: – Z jednej strony to przestrzeń między katedrą wawelską a pałacem biskupim, ponadto między seminarium duchownym i UPJPII, na którym klerycy studiują, a ponadto jest to droga między skwerami krakowskich artystów: Ewy Demarczyk i Piotra Skrzyneckiego. Zachęcając do zatrzymania się w tej przestrzeni, prezes Voytylianum przekonuje: – Każda z wyeksponowanych tablic przedstawia istotny element nauczania Jana Pawła II, można poznać myśli m.in. o młodości, o rodzinie, o pracy. Zapewne każdy odnajdzie tu nawiązanie do swej przestrzeni życiowej, która może być adekwatnie opisana przez św. Jana Pawła II.

W otwarciu wystawy uczestniczyli przedstawiciele SP 164 im. bł. Franciszki Siedliskiej w Krakowie. Siostry nazaretanki zachęcały uczniów, aby wybrali jedną z prezentowanych myśli Jana Pawła II i ją zapamiętali. Myślę, że to dobry pomysł. Warto się tu zatrzymać, warto poświęcić chwilę na refleksję! Wystawa Kształt życia będzie prezentowana do października.

Podziel się:

Oceń:

2025-04-15 11:56

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

„Ekstaza św. Franciszka” w Krakowie

pl.wikipedia.org

Do 22 marca w Ośrodku Kultury Europejskiej EUROPEUM w Krakowie (pl. Sikorskiego 6) będzie można obejrzeć arcydzieło El Greco „Ekstaza św. Franciszka”. Muzeum otwarte jest każdego dnia oprócz poniedziałku.

Więcej ...

Abp Kupny: Nie mogę się pogodzić się z hasłem: "Jak świat światem, nie będzie Niemiec Polakowi bratem"

2025-07-15 12:01
Abp Józef Kupny

BP KEP

Abp Józef Kupny

- Wobec przypomnianego ostatnio w debacie publicznej hasła: "Jak świat światem, nie będzie Niemiec Polakowi bratem", chciałbym w odpowiedzi przypomnieć orędzie biskupów polskich do niemieckich, które teraz woła o przypomnienie – mówi abp Józef Kupny

Więcej ...

Prokuratura: prezydent Andrzej Duda częściowo ułaskawił Roberta Bąkiewicza

2025-07-15 13:35

Karol Porwich/Niedziela

Prezydent Andrzej Duda częściowo ułaskawił Roberta Bąkiewicza ws. naruszenia nietykalności aktywistki; prawo łaski dotyczy tylko kary ograniczenia wolności.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Nowenna do św. Marii Magdaleny

Wiara

Nowenna do św. Marii Magdaleny

Siedlce/Komunikat: Diecezja wyraża ubolewania z powodu...

Kościół

Siedlce/Komunikat: Diecezja wyraża ubolewania z powodu...

Będę bardziej wdzięczny Bogu za wszystkie otrzymane...

Wiara

Będę bardziej wdzięczny Bogu za wszystkie otrzymane...

Święty Bonawentura – teolog dziejów

Wiara

Święty Bonawentura – teolog dziejów

Świadectwo: 52 lata spełnionego małżeństwa. Jak to...

Wiara

Świadectwo: 52 lata spełnionego małżeństwa. Jak to...

Zmiany kapłanów 2025 r.

Kościół

Zmiany kapłanów 2025 r.

Watykan podjął decyzję ws. domniemanych objawień blisko...

Kościół

Watykan podjął decyzję ws. domniemanych objawień blisko...

Najmodniejsze firany gotowe 2025 – te wzory i tkaniny...

Wiadomości

Najmodniejsze firany gotowe 2025 – te wzory i tkaniny...

Kościół odmawia katolickiego pochówku tylko tym,...

Kościół

Kościół odmawia katolickiego pochówku tylko tym,...