Reklama

Niedziela Rzeszowska

Z modlitwą, pieśnią i muzyką do Rzymu

Msza św. i koncert w bazylice św. Antoniego w Padwie

Ks. Janusz Sądel

Msza św. i koncert w bazylice św. Antoniego w Padwie

Chóry i orkiestry z Podkarpacia odbyły jubileuszową pielgrzymkę do Grobów Apostolskich, która trwała od 3 do 8 kwietnia.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Pomysłodawcą i inicjatorem pielgrzymki była dr hab. Anna Marek-Kamińska, prof. Uniwersytetu Rzeszowskiego, a zarazem prezes Oddziału Polskiego Związku Chórów i Orkiestr w Rzeszowie. Prawie 600 pielgrzymów pokonało blisko cztery i pół tysiąca kilometrów, modląc się i koncertując w hołdzie św. Janowi Pawłowi II. W pielgrzymce wzięło udział jedenastu kapłanów jako duchowych opiekunów. Pielgrzymi byli podzieleni na jedenaście autokarów, nocowali w różnych hotelach, ale spotykali się na codziennych Mszach świętych sprawowanych na trasie w sanktuariach i kościołach.

Śladami Jana Pawła II

Reklama

W ramach pielgrzymki realizowano projekt „Podkarpacie śladami Jana Pawła II wśród tradycji, kultury i muzyki”, którego organizatorem jest Polski Związek Chórów i Orkiestr Oddział w Rzeszowie. Inicjatywę wsparł marszałek województwa Podkarpackiego Władysław Ortyl. 32 chóry i 9 orkiestr z południowo-wschodniej Polski promowało podkarpackie dziedzictwo muzyczne i kulturowe, realizując projekt, którego celem było uczczenie 20. rocznicy śmierci św. Jana Pawła II i pamięci o Papieżu Polaku. Po każdej Mszy św. miały miejsce piękne i wzruszające koncerty. W ich programie były utwory inspirowane polską tradycją ludową i sakralną, nawiązujące do dziedzictwa św. Jana Pawła II, a także do bł. Rodziny Ulmów. W repertuarze znalazła się także Msza Podkarpacka Dominika Lasoty oparta na melodiach ludowych Władysława Pogody. Projekt koordynuje dr hab. Anna Marek-Kamińska.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Koncerty w drodze

Podkarpackie chóry i orkiestry koncertowały w Ołomuńcu w Czechach, w Padwie, Asyżu, Rzymie oraz austriackim Gleisdorfie. Główny koncert miał miejsce w Bazylice św. Pawła za Murami w Rzymie, gdzie wykonano m.in. pieśń Totus Tuus Sebastiana Szymańskiego do słów św. Jana Pawła II oraz Hymn do Błogosławionej Rodziny Ulmów, którego autorem jest Marta Stącel, a aranżerem Tomasz Piątek. Przed koncertem celebrowano Mszę św., której przewodniczył bp Krzysztof Nykiel, regens Penitencjarii Apostolskiej. W Eucharystii wzięli udział muzycy, podkarpaccy samorządowcy i zaproszeni goście. W niedzielę 6 kwietnia pielgrzymi uczestniczyli we Mszy św. na Placu św. Piotra sprawowanej z okazji Jubileuszu Osób Chorych i Pracowników Służby Zdrowia, na której niespodziewanie pojawił się Ojciec Święty Franciszek. Po Mszy św., a następnie przed wyjściem z Placu św. Piotra, odbyły się krótkie koncerty wzbudzając uznanie i zachwyt pielgrzymów z całego świata.

Dobro owocuje

Patronat nad pielgrzymką sprawował bp Jan Wątroba we współpracy z redakcją Niedzieli Rzeszowskiej i obsługą medialną Radia „Via”. Obsługę logistyczną pielgrzymce zapewniło biuro pielgrzymkowo-turystyczne EL Holiday z Rzeszowa.

Radośni i szczęśliwi, pełni duchowych przeżyć i głębokich wzruszeń, późnym wieczorem 8 kwietnia wróciliśmy do swoich domów i parafii. Niech zasiane w czasie pielgrzymki dobro owocuje. Do zobaczenia w rzeszowskiej katedrze w niedzielę 18 maja na Mszy św. i koncercie w 105. rocznicę urodzin św. Jana Pawła II i w 25. rocznicę sakry biskupa rzeszowskiego Jana Wątroby.

Podziel się:

Oceń:

0 -1
2025-04-15 11:56

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Pielgrzymka motocyklistów do Rokitna

Inna niż zwykle, ale była także w tym roku. Zapraszamy do oglądania zdjęć z pielgrzymki motocyklistów do Rokitna.

Więcej ...

Bp Mering na Jasnej Górze: granice naszego kraju zagrożone tak samo z zachodu jak i wschodu

2025-07-13 07:14
Bp Wiesław Mering

zrzut ekranu yt

Bp Wiesław Mering

Granice naszego kraju tak samo z zachodu jak i wschodu są zagrożone - mówił bp Wiesław Mering z Włocławka podczas sobotniej wieczornej Mszy św. dla uczestników pielgrzymki Rodziny Radia Maryja.

Więcej ...

Poradnik katolika na wakacjach, czyli jak przeżyć urlop „po Bożemu”

2025-07-12 20:28

Karol Porwich/Niedziela

Lepiej uczestniczyć we Mszy św. w języku, którego się nie rozumie, czy połączyć się ze swoją parafią poprzez transmisję? Co jeśli tam, gdzie spędza się urlop, nie ma możliwości udziału w Eucharystii i czy poza Polską obowiązuje wstrzemięźliwość od pokarmów mięsnych? Na te i inne pytania poszukujemy odpowiedzi z ks. dr. Stanisławem Szczepańcem.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Świadectwo: 52 lata spełnionego małżeństwa. Jak to...

Wiara

Świadectwo: 52 lata spełnionego małżeństwa. Jak to...

Watykan podjął decyzję ws. domniemanych objawień blisko...

Kościół

Watykan podjął decyzję ws. domniemanych objawień blisko...

Przesłanie, które płynie z dzisiejszej Ewangelii mówi,...

Wiara

Przesłanie, które płynie z dzisiejszej Ewangelii mówi,...

Bp Długosz:  miłosierdzie nie oznacza, że mamy otwierać...

Kościół

Bp Długosz: miłosierdzie nie oznacza, że mamy otwierać...

Zmiany kapłanów 2025 r.

Kościół

Zmiany kapłanów 2025 r.

Najmodniejsze firany gotowe 2025 – te wzory i tkaniny...

Wiadomości

Najmodniejsze firany gotowe 2025 – te wzory i tkaniny...

Kościół odmawia katolickiego pochówku tylko tym,...

Kościół

Kościół odmawia katolickiego pochówku tylko tym,...

Zmarł bp Władysław Bobowski

Kościół

Zmarł bp Władysław Bobowski

Niezbędnik Katolika miej zawsze pod ręką

Wiara

Niezbędnik Katolika miej zawsze pod ręką