Zbiera się go od maja do końca sierpnia i suszy. Wykorzystuje się liście, kwiaty i łodygi pozyskiwane w okresie kwitnienia.
Wybitny szwajcarski zielarz – ks. Johann Künzle (1857 – 1945) napisał, że „dwie trzecie operacji kobiecych byłoby zbędnych, gdyby wcześniej dłuższy czas stosowano to ziele”.
Pomóż w rozwoju naszego portalu
Przywrotnik pospolity jest pomocny w leczeniu bolesnych miesiączek i menopauzy. Zioło to pomaga także utrzymać zdrową równowagę hormonalną oraz wspomaga cykl kobiecy. „Leczy ono wszystkie stany zapalne podbrzusza, gorączkę, poparzenia, ropne wrzody i przepukliny. Każda położnica powinna pić przez 8-10 dni dość dużo herbatki z przywrotnika. Niejedno dziecko miałoby matkę, niejeden niepocieszony wdowiec żonę, gdyby znały ten dar Boży” – uważał ks. Künzle.
Przywrotnik stosowany jest także w przypadku chorób układu oddechowego, m.in. przy astmie, przeziębieniu, bólu gardła, katarze. Polecany jest także osobom cierpiącym na egzemę, owrzodzenia skórne, czyraki i inne ropne rany lub obrzęki skórne.
Herbatka z przywrotnika
Reklama
Ma dobroczynny wpływ na objawy menstruacji i menopauzy. Równoważy regulację cyklu hormonalnego u kobiet. Może być stosowana w przypadku starania się o dziecko. Aby ją przygotować, należy „łyżkę ziela przywrotnika w równej proporcji z jasnotą zalać szklanką wody. Zagotować. Odstawić na 15 minut pod przykryciem. Pije się ciepłą łykami przez cały dzień. Herbatka usprawnia pracę układu rozrodczego, zapobiega mięśniakom i chorobom kobiecym”.
Dodatek do kąpieli
Przywrotnik pospolity można stosować w celu łagodzenia dolegliwości brzusznych. Dodany do kąpieli ujędrnia i regeneruje skórę. Działa łagodząco i przyspiesza gojenie, zwłaszcza drobnych ran, zaczerwienień i egzem. W przypadku swędzącej wysypki skórnej i egzemy łagodzi swędzenie.