W ramach tego programu szkoła zorganizowała liczne przedsięwzięcia. Jednym z nich był Powiatowy Konkurs Historyczny dla uczniów klas V-VIII „1000. rocznica powstania Królestwa Polskiego”. Laureatami zostali: I miejsce – Adam Bera (Szkoła Podstawowa im. św. Jana de La Salle w Częstochowie), II miejsce – Mateusz Gaj (Szkoła Podstawowa nr 21 im. ks. Stanisława Konarskiego w Częstochowie), III miejsce – Milan Nowak (Jasnogórska Publiczna Ogólnokształcąca Szkoła Muzyczna I stopnia w Częstochowie). Gratulujemy zwycięzcom oraz wszystkim uczestnikom konkursu.
W ten szczególny dzień uczniowie, nauczyciele, a także pracownicy szkoły przybyli na uroczystość we wspaniałych kreacjach królewskich i dworskich. Odbył się konkurs na najpiękniejsze przebranie. Wzięli w nim udział uczniowie ze wszystkich klas. Komisja konkursowa miała nie lada problem z wyłonieniem zwycięzców, ale wyboru trzeba było dokonać. I miejsce zajął Jan Zajdel, II lokatę przyznano Paulinie Pawlik (oboje z klasy VI), a podium uzupełnił Tymoteusz Śmigielski z klasy I. Przyznano również wiele wyróżnień, a wśród nich pierwsze otrzymał Marek Lauks z klasy VIII, który w roli Bolesława Chrobrego wygłosił piękną mowę do zebranych na zakończenie uroczystości. W równie pięknych słowach gratulacje złożył królowi Jan Urbański z klasy V.
Pomóż w rozwoju naszego portalu
Reklama
Spośród pozostałych przedsięwzięć zrealizowanych w ramach programu „1000-lecie Królestwa Polskiego” warto wymienić: realizację filmu o rządach Bolesława Chrobrego; przygotowanie filmu z gratulacjami dla Bolesława Chrobrego; przeprowadzenie gry terenowej, której celem jest poszerzenie wiedzy o życiu i działalności dwóch pierwszych królów Polski oraz przygotowanie wystawy o władcach Polski.
Serdecznie dziękujemy wszystkim, którzy zaangażowali się w obchody milenium koronacji dwóch pierwszych królów Polski w Gnieźnie. Za pomoc w organizacji przedsięwzięcia składamy podziękowania naszym partnerom: Muzeum Historii Polski w Warszawie, Muzeum Początków Państwa Polskiego w Gnieźnie, Muzeum Pierwszych Piastów na Lednicy oraz Regionalnemu Ośrodkowi Doskonalenia Nauczycieli „WOM” w Częstochowie. Szczególne podziękowania kierujemy do dr. Sławomira Maślikowskiego – za wsparcie merytoryczne i pracę w komisji konkursowej Powiatowego Konkursu Historycznego. Dziękujemy również Kuratorium Oświaty w Katowicach – dyrektorowi Delegatury w Częstochowie.
Wychowanie patriotyczne to jedna z podstawowych misji, którą w Szkole Podstawowej im. św. Jana de La Salle w Częstochowie realizują zarówno nauczyciele świeccy, jak i bracia szkolni.