Reklama

Niedziela Lubelska

Zaskoczyło nas jego odejście

Uśmiechnięty papież Franciszek pozostanie z nami na zawsze

Paweł Wysoki

Uśmiechnięty papież Franciszek pozostanie z nami na zawsze

Nie płaczemy, żeśmy stracili papieża Franciszka, ale dziękujemy Bogu, żeśmy go mieli – powiedział abp Stanisław Budzik.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

W Poniedziałek Wielkanocny metropolita lubelski przewodniczył Mszy św. w intencji zmarłego papieża. Wieczorną Eucharystię w archikatedrze celebrowali: bp Artur Miziński, bp Józef Wróbel, bp Adam Bab oraz bp senior Mieczysław Cisło. – Dzisiaj rano świat obiegła zaskakująca wiadomość: „Papież Franciszek nie żyje”, a przecież prawie wszyscy widzieli go na Placu św. Piotra poprzedniego dnia i w loggii Bazyliki św. Piotra, skąd błogosławił miastu i światu. Wiele serc, przywiązanych do Kościoła i do papieża, ścisnął żal. Jednak my, chrześcijanie świętujący zmartwychwstanie Chrystusa, nie płaczemy, żeśmy go stracili, ale dziękujemy Bogu, żeśmy go mieli – powiedział abp Budzik.

Metropolita lubelski podkreślił, że życie Ojca Świętego to piękne i spełnione życie. – Przeżył 88 lat, w tym 12 jako następca św. Piotra. Dzisiaj wskazuje nam drogę i przypomina, że z Jezusem Chrystusem zawsze rodzi się i odradza radość, nadzieja i życie – powiedział abp Budzik. – Jeszcze wczoraj był na Placu św. Piotra, jak wierny do końca pasterz pośród swojej owczarni; wydawało się, że wraca do zdrowia i do apostolskiej pracy, dlatego nie chcieliśmy od razu uwierzyć, że odszedł. Od tej wiadomości zadrżały serca wiernych – komentował w dzień śmierci.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Przywołując liczne obrazy z papieskiej posługi Franciszka, abp Stanisław Budzik podkreślił, że było w niej wiele rzeczy nowych i zaskakujących. Jak wyliczył, „zaskoczył nas jego wybór, pierwszego papieża z Ameryki Południowej i z południowej półkuli; zaskoczyło nas imię Franciszek, którego nie przyjął przedtem żaden papież; zaskakiwał nas jego apostolski temperament i nowe wyzwania, które stawiał przed nami; zaskoczyło nas jego odejście”. – Prowadził Kościół Chrystusowy na szerokie wody ewangelizacji; zachęcał wszystkich ochrzczonych do głoszenia Ewangelii nie tylko słowem, ale przede wszystkim życiem; troszczył się o to, aby światło Ewangelii docierało na peryferie świata, te geograficzne i egzystencjalne – podkreślił ksiądz arcybiskup. Zwrócił uwagę, że papież szczególną troskę i uwagę poświęcał osobom ubogim, ale też dzieciom i seniorom; docenił w Kościele rolę kobiet, powierzając im ważne zadania. Podkreślając, że Ojciec Święty był człowiekiem modlitwy, metropolita przypomniał, że na zakończenie każdego spotkania prosił o modlitwę za siebie. – Sam nieustannie modlił się za Kościół, by był synodalny; uczył nas, jak słuchać głosu Ducha Świętego i jak słuchać siebie nawzajem; jak prowadzić dialog, w którym pierwszeństwo ma słuchanie przed mówieniem, rozumienie przed ocenianiem, a dzielenie się przed dyskutowaniem – podkreślił.

Nawiązując do czasu przejścia papieża Franciszka do domu Ojca, abp Budzik podkreślił, że Ojciec Święty „zaczekał do poniedziałku, tak jakby nie chciał swoim odejściem przesłaniać Niedzieli Zmartwychwstania Pańskiego”. – Zostawił nam Rok Jubileuszowy pod hasłem nadziei, która nie zawodzi. Jesteśmy przekonani, że Chrystus przyjął go do radości nieba, a on już z tamtej strony bramy śmierci mówi do nas: „Otwórz serce, nie bój się; Chrystus zmartwychwstał, żyje i czeka na ciebie” – zakończył abp Budzik.

Podziel się:

Oceń:

2025-04-29 10:46

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Watykan: papież rozmawiał z biskupami włoskimi

Ks. Tomasz Podlewski

Dziś po południu w Auli Pawła VI Ojciec Święty Franciszek przyjął na audiencji biskupów Konferencji Episkopatu Włoch (CEI) z okazji otwarcia 76. zgromadzenia ogólnego, które odbywa się w Rzymie, w hotelu Hilton Rome Airport, w dniach 23-27 maja, na temat: „Wsłuchiwanie się w narracje Ludu Bożego. Pierwsze rozeznanie: jakie priorytety wyłaniają się dla Drogi Synodalnej?". Wymiana zdań trwała około dwóch godzin – podało Biuro Prasowe Stolicy Apostolskiej.

Więcej ...

Najświętsza Maryja Panna z Góry Karmel

Karol Porwich/Niedziela

Wspomnienie Najświętszej Maryi Panny z Góry Karmel, które przypada 16 lipca, popularnie zwane jest świętem Matki Bożej Szkaplerznej. Jego początki sięgają drugiej połowy XIII w., kiedy to w zakonie karmelitów św. Szymonowi Stockowi objawiła się Matka Boża.

Więcej ...

Bp Kleszcz: Maryja osłania nas swoim szkaplerzem!

2025-07-16 20:10

Julia Saganiak

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Diecezja siedlecka: Ksiądz zmarł nagle w wieku 52 lat

Kościół

Diecezja siedlecka: Ksiądz zmarł nagle w wieku 52 lat

Nowenna do św. Krzysztofa

Wiara

Nowenna do św. Krzysztofa

Co tak naprawdę powiedzieli biskupi na Jasnej Górze?

Kościół

Co tak naprawdę powiedzieli biskupi na Jasnej Górze?

Nowenna do św. Marii Magdaleny

Wiara

Nowenna do św. Marii Magdaleny

Nowenna do Matki Bożej Szkaplerznej

Wiara

Nowenna do Matki Bożej Szkaplerznej

Świadectwo: 52 lata spełnionego małżeństwa. Jak to...

Wiara

Świadectwo: 52 lata spełnionego małżeństwa. Jak to...

Zmiany kapłanów 2025 r.

Kościół

Zmiany kapłanów 2025 r.

Watykan podjął decyzję ws. domniemanych objawień blisko...

Kościół

Watykan podjął decyzję ws. domniemanych objawień blisko...

Przesłanie, które płynie z dzisiejszej Ewangelii mówi,...

Wiara

Przesłanie, które płynie z dzisiejszej Ewangelii mówi,...