Reklama

Niedziela Małopolska

Duchowy pokarm

Wspólnota Kręgu Biblijnego regularnie czyta Pismo Święte

Ks Bartosz Wronikowski

Wspólnota Kręgu Biblijnego regularnie czyta Pismo Święte

Chciałem zachęcić do czytania Pisma Świętego wszystkie pokolenia mojej parafii – mówi ks. Bogusław Seweryn.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Tydzień Biblijny obchodzimy raz w roku. Jak sprawić, żeby wszyscy parafianie czytali co dzień słowo Boże? Ksiądz Bogusław Seweryn, proboszcz parafii Narodzenia Najświętszej Maryi Panny w Gdowie, próbuje od pięciu lat znaleźć w praktyce odpowiedź na to pytanie.

Najmłodsi

– Kiedy obejmowałem funkcję duszpasterza, chciałem zachęcić do czytania Pisma Świętego wszystkie pokolenia mojej parafii – mówi ks. Bogusław Seweryn i opowiada: – Wymyśliłem, żeby dzieci przygotowujące się do I Komunii św. zaczynały od września czytać wspólnie z rodzicami po rozdziale Nowego Testamentu. Liczyłem na to, że jeśli będą systematyczne, to do końca roku szkolnego przeczytają Ewangelie, Dzieje Apostolskie i Listy. Na comiesięcznych spotkaniach z rodzicami proponuję, żeby nie tylko razem studiować słowo Boże i wspólnie rozmawiać po lekturze, o tym co utkwiło w pamięci.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Drugą biblijną inicjatywą dla najmłodszych parafian są dziecięce Msze św. Po nich jest losowanie. Dwoje dzieci bierze na tydzień do domu Biblię i kronikę, w której zapisują to, co udało się im przeczytać w ciągu tygodnia. Dodatkowo atrakcją jest losowanie maskotki. Przez dwa lata była to owieczka. Obecnie jest kura, bo żywi się ziarnem i jest symbolem dla parafian, żeby się karmić słowem Bożym.

Wspólnota dorosłych

Reklama

Krąg Biblijny od stycznia 2023 r. prowadzi ks. Bartosz Bronikowski, wikariusz i katecheta parafii. Wspólnota liczy 16 osób. – Spotykamy się w każdy wtorek – informuje ks. Bartosz i dodaje: – Wymieniamy się tym, co usłyszeliśmy podczas niedzielnych czytań. Obecnie wczytujemy się w Księgę Wyjścia ze Starego Testamentu. Wcześniej omawialiśmy Apokalipsę św. Jana.

Ulubionymi postaciami duszpasterza są Mojżesz i Abraham. – Dzięki lekturze Biblii można poznać tożsamość siebie samego – tłumaczy ks. Bartosz i wyjaśnia: – W bohaterach Pisma Świętego na pewnych etapach naszego życia rozpoznajemy siebie. Każdy z nas bywa Mojżeszem, który miał pewne aspiracje do bycia kimś ważnym, a pozostaje na wygnaniu i myśli, że wszystko jest stracone. A okazuje się, że Pan Bóg nawet człowieka w wieku 80 lat jest w stanie powołać do wielkich rzeczy! Myślę, że każdy z nas dojrzewa do ojcostwa i macierzyństwa, które ma być nie tylko biologiczne, ale intencjonalne, jak u Abrahama. Bóg przygotowywał go do roli ojca narodów, a nie tylko tego, który spłodził syna. I to był proces trwający całe życie.

– Jestem we wspólnocie dzięki znajomym od trzech lat – wspomina Hanna Dziewońska, i kontynuuje: – Chciałam poznać Boga bliżej, bo żeby w kogoś wierzyć, trzeba z nim nawiązać relację. Dzięki spotkaniom Pan Bóg staje mi się bliższy i mam wrażenie, że ja też Jemu staję się bliższa. Pismo Święte mnie przenika, nawet jeżeli go nie rozumiem, to i tak działa we mnie. Wierzę, że to słowo Boże we mnie pracuje i Duch Święty działa.

Członkowie wspólnoty aktywnie włączają się w życie parafii. Lektorami czytań podczas Eucharystii są nie tylko uczniowie szkoły średniej i studenci. Także z Kręgu kilka osób podejmuje posługę czytania podczas niedzielnych Liturgii Słowa. – To jest oddolna inicjatywa naszych wiernych – podkreśla ks. Bartosz.

Podczas Dnia Narodowego Czytania Pisma Świętego każdy parafianin losuje dla siebie przygotowane w koszyczkach cytaty z Biblii. – Zawsze zabieram słowo Boże dla nieobecnych członków rodziny! – podkreśla pani Hanna.

Podziel się:

Oceń:

2025-05-06 14:44

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Nowenna do św. Marii Magdaleny

Chrystus ukazuje się Marii Magdalenie, Aleksandr Andriejewicz Iwanow, 1834

źródło: wikipedia.org

Chrystus ukazuje się Marii Magdalenie, Aleksandr Andriejewicz Iwanow, 1834

Zapraszamy do wspólnej modlitwy nowennowej przed świętem św. Marii Magdaleny.

Więcej ...

Pożary w Hiszpanii: Parafie zaangażowały się w pomoc całym sercem. Pracowały dniem i nocą

2026-07-14 16:36
Pożary w hiszpańskich gminach Bédar i Los Gallardos

PAP

Pożary w hiszpańskich gminach Bédar i Los Gallardos

Biskup Antonio Gómez Cantero dzieli się refleksjami na temat tragedii spowodowanej pożarami w hiszpańskich gminach Bédar i Los Gallardos, zwracając szczególną uwagę na solidarność mieszkańców oraz reakcję lokalnego Kościoła. W obliczu bólu i strat wzywa do zachowania nadziei, troski o stworzenie oraz przeżywania wiary we wspólnocie i w duchu miłosierdzia.

Więcej ...

Fatima: sanktuarium przyjęło niepełnosprawnych na bezpłatne wczasy

2026-07-14 18:21

Karol Porwich/Niedziela

Na terenie Sanktuarium Matki Bożej Fatimskiej przyjęta została we wtorek pierwsza grupa kilkudziesięciu niepełnosprawnych oraz ich opiekunów na bezpłatne wczasy. W ramach akcji zatytułowanej „Vem para o meio” (Przyjdź do środka), do końca tegorocznych wakacji na terenie należącego do sanktuarium fatimskiego Ośrodka Duchowości im. Franciszka i Hiacynty Marto odbędzie łącznie sześć turnusów dla kilkuset osób niepełnosprawnych, w tym dla dzieci z problemami motorycznymi. Uczestnicy ferii wakacyjnych oraz ich opiekunowie będą mogli wziąć udział w modlitwach, spotkaniach kulturalnych, a także w wyjazdach obejmujących zwiedzanie miejsc położonych w rejonie Fatimy, w tym m.in. miejsc kultu religijnego.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Na trasie pielgrzymki doszło do niebezpiecznego zdarzenia...

Aspekty

Na trasie pielgrzymki doszło do niebezpiecznego zdarzenia...

Bractwo Kapłańskie św. Piusa X złożyło apelację od...

Kościół

Bractwo Kapłańskie św. Piusa X złożyło apelację od...

Biskup warszawsko-praski: Komunikat dot. Bractwa św. Piusa...

Niedziela w Warszawie

Biskup warszawsko-praski: Komunikat dot. Bractwa św. Piusa...

Dzień Męża i Żony – siedem rad Ulmów dla małżeństw

Kościół

Dzień Męża i Żony – siedem rad Ulmów dla małżeństw

Zmiany kapłanów 2026 r.

Kościół

Zmiany kapłanów 2026 r.

Świadectwo mężczyzny, który przeżył trzęsienie ziemi...

Wiara

Świadectwo mężczyzny, który przeżył trzęsienie ziemi...

Św. siostra Faustyna zostanie ogłoszona doktorem...

Kościół

Św. siostra Faustyna zostanie ogłoszona doktorem...

Marta Nawrocka: jesienią w Warszawie zorganizuję...

Wiadomości

Marta Nawrocka: jesienią w Warszawie zorganizuję...

Redemptoryści odcinają się od wspólnoty, która planuje...

Kościół

Redemptoryści odcinają się od wspólnoty, która planuje...