Reklama

Polska

Bp Guzdek: fałszywa historia jest mistrzynią fałszywej polityki

Gagorski/pl.wikipedia.org

Mszą św. sprawowaną w katedrze polowej przez bp. Józefa Guzdka, ordynariusza wojskowego, zainaugurowano obchody Dnia Weterana Walki o Niepodległość. W homilii bp Guzdek, nawiązując do niedawnej 76. rocznicy wybuchu II wojny światowej, podkreślił, że choć każdy naród ma prawo do swojej narracji historycznej, to jednak nie może być ona sprzeczna z faktami historycznymi. - Pamiętajmy, że „fałszywa historia jest mistrzynią fałszywej polityki” - podkreślił. Po Mszy św. na Placu Piłsudskiego odbyła się ceremonia złożenia wieńców przez przedstawicieli prezydenta, parlamentu i organizacji kombatanckich.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Na Mszy św. obecne były poczty sztandarowe stowarzyszeń i organizacji kombatanckich. Przybyli weterani walk o Niepodległą, kombatanci, Powstańcy Warszawscy oraz byli więźniowie obozów koncentracyjnych.

W homilii bp Guzdek podkreślił, że choć każdy naród ma prawo do własnej narracji historycznej, to jednak przyszłości narodu nie można budować z pominięciem faktów historycznych. Jako przykład fałszywego spojrzenia na historię przywołał stanowisko Rosjan, którzy twierdzą, że wojna rozpoczęła się od ataku na Związek Radziecki w 1941 r.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Podkreślił też, że wielu Niemców zrzuca odpowiedzialność za wybuch wojny na wojsko i formacje militarne, uciskające cywilną ludność niemiecką. - Polacy przypominają o krzywdach wyrządzonych przez sąsiadów z Zachodu oraz ze Wschodu. Szczególnie bolesne było fałszowanie prawdy o ranach zadanych przez sowiecką Rosję zarówno w czasie wojny, jak i po jej zakończeniu – podkreślił bp Guzdek.

Zdaniem ordynariusza wojskowego, choć każdy naród ma prawo budować swoją tożsamość historyczną, to musi się ona jednak opierać na prawdzie. – W każdej narracji ukryte jest niebezpieczeństwo absolutyzacji jednego rodzaju krzywdy i niedostrzegania lub bagatelizowania innych form zła, uwolnionego podczas tamtej wojny. Każdy ma prawo do swojej indywidualnej pamięci. Każdy naród prezentuje własną narrację o tamtym czasie. Ale przecież nie można pomijać historycznych faktów! – podkreślił.

Bp Guzdek zaapelował, aby obchody Dnia Weterana Walk o Niepodległość oraz 76. rocznicy wybuchu II wojny światowej skłoniły wszystkich ludzi dobrej woli do modlitwy za poległych i pomordowanych obrońców naszej Ojczyzny.

- Powinny też przynaglić nas do pogłębionej refleksji na temat zróżnicowanych, a nawet zupełnie odmiennych narracji o tym najtragiczniejszym wydarzeniu XX wieku. Pamiętajmy, że „fałszywa historia jest mistrzynią fałszywej polityki”. Dlatego w tym czasie, z tego świętego miejsca, wołamy i apelujemy do wszystkich ludzi dobrej woli, aby nie pozwolili na zacieranie różnic pomiędzy katem i ofiarą, agresorem i obrońcą zagrożonej wolności. Zbrodnia, żeby się nie powtórzyła, wymaga pamięci i wyciągania wniosków – powiedział.

Reklama

W południe na Placu Piłsudskiego odbyła się uroczysta zmiana posterunku honorowego przy Grobie Nieznanego Żołnierza oraz ceremonia złożenia kwiatów.

Dzień Weterana Walki o Niepodległość został ustanowiony przez Sejm III RP w 1997 r. na dzień 1 września. Jak napisali w parlamentarzyści Dzień Weterana jest „wyrazem hołdu dla tych wszystkich żołnierzy, bojowników o wolność i niepodległość, ludzi patriotycznych zasług, którym Ojczyzna tak wiele zawdzięcza”.

Podziel się:

Oceń:

2015-09-03 16:37

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Popowo: bp Guzdek na sesji Caritas dla weteranów misji pokojowych

Bożena Sztajner/Niedziela

W Ośrodku Charytatywno-Szkoleniowym im. Abp. Antoniego J. Nowowiejskiego Caritas diecezji płockiej w Popowie kończą się kolejne warsztaty z cyklu „Człowiek i wojna” dla żołnierzy – weteranów, uczestników misji pokojowych.

Więcej ...

Kto uderza w religię, uderza w człowieka

2024-06-11 13:33

Niedziela Ogólnopolska 24/2024, str. 17

Adobe Stock

Treści antychrześcijańskie sączą się niemal wszędzie. Jaka jest nasza postawa wobec tego zjawiska?

Więcej ...

Bp Jezierski wydał edykt ws. procesu beatyfikacyjnego "doktor Oli"

2024-06-25 12:43

Adobe Stock

Edykt zawiadamiający o inicjatywie rozpoczęcia procesu beatyfikacyjnego lek. med. Aleksandry Gabrysiak - „doktor Oli” - wydał biskup elbląski Jacek Jezierski. Wcześniej nihil obstat na prowadzenie procesu udzieliła Dykasteria Spraw Kanonizacyjnych. Pozytywną opinię wyraziła również Konferencja Episkopatu Polski.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

W. Brytania: Polski ksiądz Piotr G. oskarżony o 10...

Kościół

W. Brytania: Polski ksiądz Piotr G. oskarżony o 10...

Kielce: siostry boromeuszki odchodzą z seminarium, a tym...

Niedziela Kielecka

Kielce: siostry boromeuszki odchodzą z seminarium, a tym...

Co chciałbym zmienić w moim dawaniu świadectwa o Jezusie?

Wiara

Co chciałbym zmienić w moim dawaniu świadectwa o Jezusie?

Pustelnik z Góry Maryi

Święci i błogosławieni

Pustelnik z Góry Maryi

Zmiany kapłanów 2024 r.

Kościół

Zmiany kapłanów 2024 r.

Wakacyjny savoir vivre w Kościele

Niedziela Łódzka

Wakacyjny savoir vivre w Kościele

Zmiany personalne w diecezji bielsko-żywieckiej 2024

Niedziela na Podbeskidziu

Zmiany personalne w diecezji bielsko-żywieckiej 2024

Zmiany personalne w diecezji rzeszowskiej

Kościół

Zmiany personalne w diecezji rzeszowskiej

Diecezja kielecka: zmiany kapłanów 2024

Kościół

Diecezja kielecka: zmiany kapłanów 2024