Reklama

Polska

List do biskupów ws. rodziców samotnie wychowujących dzieci

Graziako

Z prośbą o zwrócenie uwagi na rodziców samotnie wychowujących dzieci, szczególnie tych, w których nieobecny rodzic uchyla się od wszelkiej pomocy – wystąpili do biskupów przedstawiciele środowisk katolickiej inteligencji w Polsce. Prosimy, aby w naszych wspólnotach i w duszpasterskich listach głos w tej sprawie wybrzmiewał donośnie – czytamy w liście.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Publikujemy treść listu:

Gdańsk–Kraków–Toruń–Warszawa, 21.09.2015 r.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Prośba do biskupów Kościoła rzymskokatolickiego w Polsce

Czcigodni Księża Biskupi,

w październiku 2015 r. odbędzie się XIV Zgromadzenie Zwyczajne Synodu Biskupów, obradujące na temat „Powołanie i misja rodziny w Kościele i świecie współczesnym”. Ufamy, że podobnie jak ubiegłoroczne zgromadzenie nadzwyczajne, także i to spotkanie przyczyni się do rozpoznania problemów, z którymi mierzy się współczesna rodzina.

Reklama

Przedsynodalne dyskusje koncentrują się na etycznych aspektach ludzkiej seksualności i możliwości uczestniczenia w Eucharystii przez osoby żyjące w związkach niesakramentalnych. Z pewnością są to sprawy istotne dla sporej części społeczności Kościoła. Wśród wielu kwestii, które domagają się naszego wspólnego zaangażowania, pragniemy zwrócić uwagę Księży Biskupów na sytuację osób samotnie wychowujących dzieci. Niepełne rodziny potrzebują wsparcia wspólnoty szczególnie wtedy, gdy nieobecny rodzic uchyla się od wszelkiej pomocy – w tym również materialnej. Samotne wychowanie dzieci w takiej sytuacji jest wyzwaniem, które często przekracza możliwości matki (lub ojca). Liczba takich rodzin jest w Polsce znacząca – problem alimentów dotyczy w Polsce około miliona dzieci, ściągalność alimentów w Polsce wynosi około 15%, według Krajowego Rejestru Długów zaległości z tego tytułu sięgają 4,6 mld zł, a maksymalna wysokość świadczenia wypłacanego z Funduszu Alimentacyjnego tym rodzinom, których dochód na osobę nie przekracza 725 zł to od sześciu lat niezmiennie 500 zł. Ryzyko popadnięcia samotnych rodziców w ubóstwo jest więc w Polsce ogromne, a dodatkowo rodzice ci są stale narażeni na konflikt między koniecznością podejmowania pracy a potrzebą sprawowania opieki nad dzieckiem.

W Liście św. Jakuba (1,27) czytamy: „Religijność czysta i bez skazy wobec Boga i Ojca wyraża się w opiece nad sierotami i wdowami w ich utrapieniach”. W naszym społeczeństwie to samotni rodzice wychowujący dzieci spełniają rolę wdów i sierot. To opieka nad nimi jest wyrazem „religijności czystej i bez skazy wobec Boga i Ojca”.

Bardzo ważną sprawą jest tworzenie systemu pomocy dzieciom z rozbitych rodzin i samotnym rodzicom. Wiele takich inicjatyw jest już przez Kościół realizowanych. Jednak potrzebne jest powszechne nauczanie, że grzechem jest uchylanie się od płacenia alimentów i podkreślanie w katechezie, że wejście w związek małżeński łączy się z odpowiedzialnością za dzieci, które mogą się pojawić i to zobowiązanie nie znika po rozpadzie związku małżeńskiego.

Będziemy wdzięczni za podjęcie tego tematu przez Radę KEP ds. Rodziny oraz diecezjalne duszpasterstwa rodzin. Nam wszystkim (a również osobom stojącym z dala od Kościoła) potrzebny jest taki czytelny i konkretny wyraz troski Pasterzy Kościoła o los dzieci i rodziców samotnie zmagających się z opieką. Dlatego prosimy, aby w naszych wspólnotach i w duszpasterskich listach głos w tej sprawie wybrzmiewał donośnie.

Łączymy wyrazy szacunku,

Michał Białkowski, wiceprezes Klubu Inteligencji Katolickiej w Toruniu, o. Roman Bielecki OP, redaktor naczelny miesięcznika „W drodze”, Michał Buczek, KIK w Warszawie, redaktor internetowego magazynu „Dywiz”, Mateusz Burzyk, sekretarz redakcji miesięcznika „Znak”, Alicja Budzyńska, redaktor magazynu „Kontakt”, Paweł Cywiński, redaktor magazynu „Kontakt”, Ignacy Dudkiewicz, redaktor magazynu „Kontakt”, Cecylia Iwaniszewska, prezes Klubu Inteligencji Katolickiej w Toruniu, Tomek Kaczor, redaktor magazynu „Kontakt”, Ewa Kiedio, redaktorka kwartalnika „Więź” i internetowego magazynu „Dywiz”, Marcin Kiedio, redaktor internetowego magazynu „Dywiz”, stały współpracownik kwartalnika „Więź”, Ewa Karabin, redaktorka kwartalnika „Więź” i internetowego magazynu „Dywiz”, Dominika Kozłowska, redaktor naczelna miesięcznika „Znak”, Katarzyna Kucharska-Hornung, redaktor magazynu „Kontakt”, Mateusz Luft, redaktor magazynu „Kontakt”, Zbigniew Mortek, prezes Klubu Inteligencji Katolickiej w Krakowie, Piotr Mucharski, redaktor naczelny „Tygodnika Powszechnego”, ks. Krzysztof Niedałtowski, duszpasterz środowisk twórczych archidiecezji gdańskiej, Zbigniew Nosowski, redaktor naczelny kwartalnika „Więź”, Maciek Onyszkiewicz, redaktor magazynu „Kontakt”, Marcin Pera, koordynator Klubów „Tygodnika Powszechnego”, Tomasz Ponikło, z-ca redaktora naczelnego Wydawnictwa WAM, Janusz Poniewierski, prezes Klubu Chrześcijan i Żydów „Przymierze”, redaktor miesięcznika „Znak”, Joanna Rózga, koordynator warszawskiego Klubu „Tygodnika Powszechnego”, Dariusz Piórkowski SJ, dyrektor Wydawnictwa WAM, Anna Sieprawska, wiceprezes Klubu Inteligencji Katolickiej w Krakowie, Cyryl Skibiński, redaktor magazynu „Kontakt”, Błażej Strzelczyk, redaktor działu „Wiara” w „Tygodniu Powszechnym”, Norbert Szczepański, dyrektor Centrum Myśli Jana Pawła II, Artur Sporniak, szef działu „Wiara” w „Tygodniu Powszechnym”, Joanna Święcicka, prezes Klubu Inteligencji Katolickiej w Warszawie, Misza Tomaszewski, redaktor naczelny magazynu „Kontakt”, Andrzej Tyc, prezes Klubu Inteligencji Katolickiej w Toruniu w latach 1973–1978 i 1988–1990, ks. Mirosław Tykfer, redaktor naczelny „Przewodnika Katolickiego”, Henryk Woźniakowski, prezes S.I.W. Znak, wiceprezes Klubu Inteligencji Katolickiej w Krakowie, Ewa Zduńska, wiceprezes Klubu Inteligencji Katolickiej w Toruniu, Marta de Zuniga, warszawski Klub Kobiet, Piotr Żyłka, redaktor naczelny portalu Deon.pl

Do wiadomości: - kard. Stanisław Dziwisz, metropolita krakowski, - abp Stanisław Gądecki, przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski, - abp Sławoj Leszek Głódź, metropolita gdański, - abp Henryk Hoser SAC, biskup warszawsko-praski, - abp Marek Jędraszewski, zastępca przewodniczącego Konferencji Episkopatu Polski, - bp Artur G. Miziński, sekretarz generalny Konferencji Episkopatu Polski, - kard. Kazimierz Nycz, metropolita warszawski, - abp Wojciech Polak, prymas Polski, - bp Andrzej Suski, biskup toruński, - bp Jan Wątroba, przewodniczący Rady ds. Rodziny Konferencji Episkopatu Polski.

Podziel się:

Oceń:

2015-10-05 11:15

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Rektor UPJPII: przyjęcie drogi życia jako Bożego powołania, nadaje jej najgłębszy sens

ADAM RAK

„Liturgia dzisiejszego święta wzywa nas do przyjęcia na nowo naszego życia jako powołania, które jest darem Boga pragnącego, byśmy po radościach i smutkach tej ziemi doszli do szczęścia wiecznego” – pisze w liście na drugi dzień świąt Bożego Narodzenia rektor Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II w Krakowie.

Więcej ...

Archidiecezja Krakowska od kwietnia płaci miastu Kraków za użytkowanie kościoła

2025-04-05 10:52

pl.wikipedia.org

Miasto Kraków przekazało Archidiecezji Krakowskiej kościół św. Łazarza przy ul. Kopernika w odpłatne użytkowanie. Od kwietnia strona kościelna będzie płacić czynsz w wysokości blisko 15 tysięcy złotych, a także pokrywać koszty mediów.

Więcej ...

Głos Boga jest pierwszym źródłem życia

2025-04-06 15:07
Wrażenie podczas spotkania robił kościół pełen kobiet

Karolina Krasowska

Wrażenie podczas spotkania robił kościół pełen kobiet

„Córka Głosu” – pod takim hasłem w sanktuarium w Otyniu odbyło się wielkopostne czuwanie dla kobiet.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Jezus mnie nie potępia, ale bardzo pragnie, abym się...

Wiara

Jezus mnie nie potępia, ale bardzo pragnie, abym się...

Gdy sakramentu udziela człowiek niegodny, to czy traci on...

Wiara

Gdy sakramentu udziela człowiek niegodny, to czy traci on...

Co zrobić, kiedy doświadcza się, że modlitwa nie pomaga?

Wiara

Co zrobić, kiedy doświadcza się, że modlitwa nie pomaga?

Zasłonięty krzyż - symbol żalu i pokuty grzesznika

Wielki Post

Zasłonięty krzyż - symbol żalu i pokuty grzesznika

Mocz w wodzie święconej: Ksiądz rozważa zamknięcie...

Kościół

Mocz w wodzie święconej: Ksiądz rozważa zamknięcie...

W wieku 47 lat zmarł nagle ksiądz z archidiecezji...

Kościół

W wieku 47 lat zmarł nagle ksiądz z archidiecezji...

Przeżył 95 dni na morzu, dziś mówi:

Wiara

Przeżył 95 dni na morzu, dziś mówi: "Niech wszyscy...

Krzyże ścięte metalowymi narzędziami

Kościół

Krzyże ścięte metalowymi narzędziami

Bp Ważny: Powszechne katechezy w parafiach ruszą od...

Kościół

Bp Ważny: Powszechne katechezy w parafiach ruszą od...