Reklama

Watykan

Synod wytyczy kierunki, ale nie zakończy dyskusji

Grzegorz Gałązka

Relacja Końcowa XIV zgromadzenia zwyczajnego Synodu Biskupów nt. powołaniu i misji rodziny w Kościele i świecie wytyczy kierunki, ale nie będzie jedynym owocem prac tego gremium – powiedzieli uczestnicy briefingu zorganizowanego dziś w Biurze Prasowym Stolicy Apostolskiej. Zaproszenie rzecznika Watykanu przyjęli kard. Peter Turkson (Ghana, przewodniczący Papieskiej Rady „Iustitia et Pax”), kard. Gérald Cyprien Lacroix ISPX (metropolita Quebec w Kanadzie) oraz bp Lucas Van Looy SDB, ordynariusz Gandawy w Belgii.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Na początku spotkania rzecznik Stolicy Apostolskiej, ks. Federico Lombardi SJ poinformował o przebiegu wczorajszej kongregacji ogólnej. Ojcowie dokonali wyboru członków Rady Synodu. Nazwiska jej członków zostaną podane do wiadomości jutro, kiedy Ojciec Święty mianuje także swoich przedstawicieli w tym zespole. Następnie kard. Peter Erdő dokonał ogólnego wprowadzenia do Relacji Końcowej, zaś kard. Baldisseri wyjaśnił metodologię wypracowania tego dokumentu. Ogółem ojcowie synodalni wnieśli do trzech części Instrumentu laboris 1355 tez. Otrzymali projekt tego dokumentu.

Wczoraj przedstawiono także projekt deklaracji Synodu odnośnie do sytuacji rodzin na Bliskim Wschodzie. Po dalszych poprawkach zostanie on jutro poddany pod głosowanie i opublikowany.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Dziś rano głos w auli zabrało 51 ojców, zgłaszając uwagi i propozycje poprawek na piśmie skierowane do komisji redakcyjnej Relacji Końcowej. Dokument w wersji ostatecznej zostanie przedstawiony jutro rano ojcom synodalnym do dyskusji, a po południu będzie głosowany paragraf po paragrafie. Zdaniem ojców przedstawiony projekt jest znacznie lepszy niż Instumentum laboris. Jednym z ważnych tematów podnoszonych w dzisiejszej dyskusji była relacja między sumieniem indywidualnym a prawem moralnym.

Reklama

Poruszano też cały szereg kwestii, od imigracji, po duszpasterstwo rodzin oraz doświadczenie cierpienia w rodzinach. Jak zaznaczył kard. Turkson dokument ten usiłuje ująć całą gamę różnych stanowisk wyrażonych w auli synodalnej. Wykonano gross pracy, a obecnie korekty wymagać będą pewne szczegóły. Pochodzący z Afryki purpurat kurialny przestrzegł zarazem przed postrzeganiem Synodu w perspektywie walki dwóch bloków.

Kard. Lacroix podkreślił, że dokument Synodu nie jest tekstem prawnym, a skierowany jest do Papieża i ma służyć Następcy św. Piotra w jego posłudze. Zróżnicowanie opinii jest także wielkim ubogaceniem. Ponadto Ojciec Święty obecny był podczas prac i słuchając miał okazję zapoznać się z argumentacją przedstawioną w poszczególnych wystąpieniach, odnośnie do pojawiających się trudności. Dodał, że Papież ma także poczucie konsensusu i w takim duchu można oczekiwać jego dokumentu podsumowującego Synod.

Dziennikarze pytali również o kwestie dotyczące par homoseksualnych, czy osób o orientacji homoseksualnej. Zaproszeni do watykańskiej Sala Stampa goście odpowiedzieli na to, że tematem Synodu była rodzina. Zatem kwestie te nie były ani tabu, ani też kwestią szczególnie eksponowaną, lecz ukazano je w kontekście rodziny, mającej osoby homoseksualne wśród swych bliskich.

Podziel się:

Oceń:

2015-10-23 17:12

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Szwajcarski biskup: synodu nie można ograniczyć do tematów europejskich

MARGITA KOTAS

Obrady Zwyczajnego Zgromadzenia Synodu Biskupów na temat rodziny nie powinny zostać ograniczone do tematów budzących kontrowersje w Europie, takich jak problem osób rozwiedzionych żyjących w związkach cywilnych, czy homoseksualistów, uważa biskup Jean-Marie Lovey.

Więcej ...

Przez krzyż do zmartwychwstania

2025-04-07 18:44

Łukasz Krzysztofka/Niedziela

W najbliższy piątek – 11 kwietnia – ulicami warszawskiego Żoliborza przejdzie 25. Droga Krzyżowa Świata Pracy.

Więcej ...

Wiele nowych tłumaczeń - Biblia jest dostępna w 769 językach

2025-04-08 13:15

Karol Porwich/Niedziela

W ubiegłym roku po raz pierwszy przetłumaczono całą Biblię na co najmniej 16 języków. Częściowe przekłady ukazały się w 105 nowych językach. Jak poinformowała we wtorek Światowa Federacja Towarzystw Biblijnych, pełny tekst Starego i Nowego Testamentu jest obecnie dostępny w 769 językach. Nowe przekłady w 2024 r. obejmują tłumaczenia na języki używane w Indiach, Tanzanii i Burkina Faso.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Oświadczenie Mocnych w Duchu ws. wezwania Ministerstwa...

Kościół

Oświadczenie Mocnych w Duchu ws. wezwania Ministerstwa...

Oleśnica: Dziecko zabite w 9. miesiącu ciąży

Wiadomości

Oleśnica: Dziecko zabite w 9. miesiącu ciąży

Co ma zrobić para, która nie może mieć dzieci?

Wiara

Co ma zrobić para, która nie może mieć dzieci?

Jak wygląda moja codzienna modlitwa?

Wiara

Jak wygląda moja codzienna modlitwa?

Masowa likwidacja szkół wiejskich

Felietony

Masowa likwidacja szkół wiejskich

Mocz w wodzie święconej: Ksiądz rozważa zamknięcie...

Kościół

Mocz w wodzie święconej: Ksiądz rozważa zamknięcie...

W wieku 47 lat zmarł nagle ksiądz z archidiecezji...

Kościół

W wieku 47 lat zmarł nagle ksiądz z archidiecezji...

Krzyże ścięte metalowymi narzędziami

Kościół

Krzyże ścięte metalowymi narzędziami

Co się dzieje z nami, kiedy umieramy?

Kościół

Co się dzieje z nami, kiedy umieramy?