Reklama

Święci i błogosławieni

Bł. ks. Michał Sopoćko patronem miasta

Bł. ks. Michał Sopoćko

www.kazimierz.archibial.pl

Bł. ks. Michał Sopoćko

Radni Białegostoku postanowili ustanowić bł. ks. Michała Sopoćkę patronem miasta. Specjalna ustawa zostanie przyjęta 15 lutego podczas sesji Rady Miasta Białystok w Auli Magna Pałacu Branickich.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Zgodę na ustanowienia ks. Sopoćki patronem Białegostoku, z upoważnienia Papieża Franciszka, wydała Kongregacja ds. Kultu Booego i Dyscypliny Sakramentów. 15 lutego przypada liturgiczne wspomnienie Błogosławionego Apostoła Booego Miłosierdzia. O godz. 18.00 w białostockim Sanktuarium Miłosierdzia Bożego odprawiona zostanie uroczysta Msza św. pod przewodnictwem abp. Edwarda Ozorowskiego z udziałem władz miejskich i wojewódzkich.

Przewodniczący Rady Miasta Mariusz Gromko w rozmowie z KAI zaznaczył, że pomysł ustanowienia ks. Michała Sopoćki patronem miasta jest oddolną inicjatywą mieszkańców Białegostoku. Przypomniał, że już na pierwszym spotkaniu z przedstawicielami Stowarzyszenia Czcicieli Miłosierdzia Bożego, które zebrało kilka tysięcy podpisów pod tą inicjatywą obywatelską, władze miasta wyraziły zdecydowane poparcie dla tej propozycji.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

„Skoro inne miasta mają swoich patronów, to dlaczego Białystok nie miałby mieć swojego? Skoro nazywany jest Miastem Miłosierdzia, dlaczego nie miałby nim być właśnie ks. Sopoćko? Przecież on tu żył, działał, czynił dobro, cały czas jest w pamięci mieszkańców naszego miasta, którzy modlą się za jego wstawiennictwem– wskazał Gromko.

Reklama

Przewodniczący Rady Miasta podkreślił również „szczęśliwy zbieg okoliczności” tego wydarzenia z ustanowionym przez papieża Franciszka Rokiem Miłosierdzia. „Z pewnością pomoże to też w budowaniu wizerunku naszego miasta jako miasta otwartego dla ludzi, miasta w które ten Patron w naturalny sposób się wpisuje, miasta, które pomimo swojej różnorodności jest miastem ludzi którzy miłosierdziem żyją na co dzień” – zauważył.

Prezydent Białegostoku Tadeusz Truskolaski zapytany o znaczenie takiej decyzji dla miasta wyraził radość, że Białystok, podobnie jak wiele innych miast w Polsce, od 15 lutego br. będzie miał swojego patrona. „Mam nadzieję, że dzięki osobie ks. Michała Sopoćki nasze miasto stanie się celem odwiedzin turystów nie tylko z innych części kraju, ale i z zagranicy” - powiedział.

Kanclerz Kurii Metropolitalnej Białostockiej, ks. prał. Andrzej Kakareko podkreśla znaczenie świętego patrona jako obrońcy i opiekuna: „Dla chrześcijan to niezrównany orędownik. To ktoś, kto jest u Boga i u Niego wstawia się za nami. Każdy ochrzczony, z racji na otrzymane na chrzcie imię ma swojego patrona. Swoich patronów mają także poszczególne narody, państwa, grupy zawodowe, parafie, szkoły, a także liczne miasta i mniejsze miejscowości” – zaznacza.

Ks. Kakareko przypomina, że do tej pory Białystok nie miał oficjalnego patrona. Inicjatywa nadania tytułu patrona Miasta Białystok bł. Michałowi Sopoćce, kapłanowi, spowiednikowi świętej siostry Faustyny Kowalskiej i Apostołowi Bożego Miłosierdzia pojawiła się dopiero w ubiegłym roku i od razu spotkała się z poparciem mieszkańców miasta, władz miejskich i kościelnych.

Reklama

„Po beatyfikacji ks. Sopoćki, wraz z rozkwitem kultu Bożego Miłosierdzia w Polsce i świecie, coraz więcej ludzi słyszy o księdzu Sopoćce i modli się o łaski za jego przyczyną. Jego relikwie znajdują się już w ponad 600. miejscach na świecie. Można powiedzieć, że to najbardziej znany na świecie białostoczanin” – stwierdził ks. Kakareko.

Ks. Michał Sopoćko zasłynął jako kierownik duchowy i spowiednik siostry Faustyny Kowalskiej. Jako kapłan i wykładowca uniwersytecki pracował początkowo w Wilnie, a następnie od 1947 r. w Białymstoku. Był duszpasterzem parafialnym, katechetą, organizatorem szkolnictwa, pedagogiem, wykładowcą i ojcem duchownym w seminarium, spowiednikiem alumnów, księży i sióstr zakonnych, działaczem trzeźwościowym.

W jego życiu dominujący rys pozostawiła jednak służba idei Miłosierdzia Bożego i propagowanie kultu obrazu Jezusa Miłosiernego. Ksiądz Sopoćko opublikował szereg dzieł o Miłosierdziu Bożym, zabiegał o ustanowienie święta ku czci Bożego Miłosierdzia, a także powołał Zgromadzenie Sióstr Jezusa Miłosiernego.

Ksiądz Michał Sopoćko zmarł 15 lutego 1972 r. w opinii świętości. Jego doczesne szczątki znajdują się w Sanktuarium Bożego Miłosierdzia w Białymstoku. W tym Sanktuarium odbyła się też jego beatyfikacja dnia 28 września 2008 r.

Podziel się:

Oceń:

2016-02-09 17:07

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Lubań: św. Maria Magdalena patronką miasta

Ks. Waldemar Wesołowski

Św. Maria Magdalena została w niedzielę, 24 września, patronką Lubania. W uroczystym posiedzeniu Rady Miejskiej uczestniczyły delegacje miast partnerskich oraz przedstawiciele Kościoła.

Więcej ...

Komunikat KEP w sprawie zasad liturgicznych obowiązujących po śmierci Papieża

2025-04-22 07:34

Karol Porwich/Niedziela

W związku ze śmiercią papieża Franciszka, Komisja Konferencji Episkopatu Polski ds. Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów wydała komunikat w sprawie zasad liturgicznych.

Więcej ...

Sobota dniem żałoby narodowej w Polsce

2025-04-22 12:13

PAP/EPA/HANNIBAL HANSCHKE

Kancelaria Prezydenta RP poinformowała, że 26 kwietnia - dzień pogrzebu papieża Franciszka - zostanie ustanowiony dniem żałoby narodowej. Jak dodano, Para Prezydencka weźmie również udział w uroczystościach pogrzebowych papieża Franciszka.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Podano datę pogrzebu papieża

Kościół

Podano datę pogrzebu papieża

To znak, że papież odszedł w okresie wielkanocnym

Felietony

To znak, że papież odszedł w okresie wielkanocnym

Papież wydał dyspozycję na temat swojego pochówku

Kościół

Papież wydał dyspozycję na temat swojego pochówku

Testament, ogłoszony przez Watykan w dniu śmierci...

Kościół

Testament, ogłoszony przez Watykan w dniu śmierci...

Nakazane święta kościelne w 2025 roku

Kościół

Nakazane święta kościelne w 2025 roku

Co z postem w Wielką Sobotę?

Wiara

Co z postem w Wielką Sobotę?

Nowenna do Miłosierdzia Bożego

Wiara

Nowenna do Miłosierdzia Bożego

Oleśnica: Dziecko zabite w 9. miesiącu ciąży

Wiadomości

Oleśnica: Dziecko zabite w 9. miesiącu ciąży

Odpusty Wielkiego Postu, Triduum Paschalnego i Wielkiej Nocy

Kościół

Odpusty Wielkiego Postu, Triduum Paschalnego i Wielkiej Nocy