„Krzyż to znak naszego związania z Bogiem Ojcem, Synem i Duchem Świętym. To nasze związanie i życie ofiarujemy Bogu przez Serce Matki” - mówił w homilii abp Wacław Depo, który rano 5 marca przewodniczył Mszy św. w intencji tygodnika katolickiego „Niedziela” i Krucjaty Wyzwolenia Człowieka w kaplicy Cudownego Obrazu Matki Bożej na Jasnej Górze.
Mszę św. z metropolitą częstochowskim koncelebrowali m.in. o. Jerzy Tomziński, paulin, o. Mariusz Tabulski - definitor generalny Zakonu Paulinów, ks. Mariusz Foltyński, moderator Ruchu Światło-Życie w archidiecezji częstochowskiej, ks. Mariusz Trojanowski, sekretarz Arcybiskupa Metropolity Częstochowskiego, ks. Jacek Molka, redaktor tygodnika katolickiego „Niedziela” i ks. Mariusz Frukacz, redaktor tygodnika katolickiego „Niedziela” i dyrektor Referatu Środków Społecznego Przekazu Archidiecezji Częstochowskiej.
Pomóż w rozwoju naszego portalu
Na Mszy św. obecni byli m. in. członkowie Krucjaty Wyzwolenia Człowieka Archidiecezji Częstochowskiej, pracownicy „Niedzieli”, na czele z redaktor naczelną tygodnika Lidią Dudkiewicz.
Reklama
W homilii abp Depo przypomniał, że „zadaniem podstawowym każdego człowieka jest „poznaj samego siebie”. - Jednak na płaszczyźnie wiary trzeba pójść głębiej. To znaczy: „poznaj samego siebie w Bogu, od Którego bierze się twój początek i ku Któremu jest skierowane twoje życie” – podkreślił abp Depo Metropolita częstochowski przypomniał, że „Bóg domaga się od człowieka miłości, ufności i wiary”.
ZOBACZ WIĘCEJ ZDJĘĆ
Abp Depo wskazał na tajemnicę modlitwy – To modlitwa odzwierciedla sposób życia ludzi i relacji z Bogiem. Na modlitwie zdobywamy siły, by pójść do Boga i do drugiego człowieka – mówił abp Depo.
Odnosząc się do tekstu Ewangelii o faryzeuszu i celniku metropolita częstochowski podkreślił, że „faryzeusz przed Bogiem pokazał się jako samowystarczalny” – Natomiast celnik zapukał do Bramy Miłosierdzia, którym jest Serce Zbawiciela – podkreślił metropolita częstochowski. „Potrzebne jest uznanie siebie jako grzesznika, aby wejść w głąb Miłosierdzia Bożego. Potrzebna jest odwaga przyznania się do grzechu” – zakończył arcybiskup.
Podczas Mszy św. modlono się w intencji p. Zenony, mamy ks. Mariusza Frukacza z racji 80. rocznicy urodzin – Jasna Góra to dla mnie szczególne miejsce. Tu zawsze przychodzę. Tu kiedyś zawierzyłam Maryi życie mojego syna, który dzisiaj jest kapłanem. Lekarze po jego urodzeniu nie dawali wielu szans na to, że przeżyje, ale ja im powiedziałam, że jest Maryja. Ona będzie czuwać – zwierzyła się nam p. Zenona i dodała, że „ta Msza św., której przewodniczył ksiądz Arcybiskup to najpiękniejszy”.
„Muszę dodać, że 75. urodziny przeżywałam u Matki Bożej Ostrobramskiej w Wilnie, zatem dzisiaj jest jakieś dopełnienie wdzięczności Maryi za wszystko” – dodała jubilatka.
W każdą pierwszą sobotę miesiąca w Kaplicy Cudownego Obrazu Matki Bożej na Jasnej Górze o godz. 7.30 odprawiana jest Msza św. w intencji tygodnika katolickiego „Niedziela”, pracowników, redaktorów i dzieł tygodnika. Jest to szczególny dar Jasnej Góry dla „Niedzieli” w drodze ku 90. rocznicy powstania tygodnika, która obchodzona będzie w 2016 r.