Reklama

Polska

Bp Muskus: Światowe Dni Młodzieży to doświadczenie żywego Kościoła

Bp Damian Muskus OFM podkreśla wielkie zaangażowanie młodych w przygotowania do ŚDM

Ewa Korbut/Biuro Prasowe ŚDM

Bp Damian Muskus OFM podkreśla wielkie zaangażowanie młodych w przygotowania do ŚDM

Światowe Dni Młodzieży są doświadczeniem żywego Kościoła, który żyje w młodych sercach i nie jest skostniałą instytucją, ale tętniącą radością wiary wspólnotą – mówił w Libiążu bp Damian Muskus podczas peregrynacji symboli ŚDM w tym mieście. Koordynator generalny Komitetu Organizacyjnego ŚDM przewodniczył uroczystej Mszy św. przy krzyżu młodych i ikonie Matki Bożej Salus Populi Romani.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Mszę św. na Placu Słonecznym w Libiążu poprzedziła uroczysta procesja ze znakami ŚDM, podczas której modlono się za powołanych i o powołania, o obecność Chrystusa w życiu publicznym, za szkoły, chorych i służbę zdrowia oraz za służby mundurowe. Uczestniczyli w niej m. in. przedstawiciele organizacji młodzieżowych z całego miasta, sportowcy i żołnierze.

Jak podkreślał w homilii bp Damian Muskus, peregrynacja symboli ŚDM, wokół których gromadzą się nie tylko młodzi, ale także m. in. starsi, chorzy, więźniowie, urzędnicy i nauczyciele, jest znakiem, że „Światowe Dni Młodzieży są darem dla nas wszystkich, dla całego Kościoła w Krakowie i Polsce, również dla tych, którzy od Kościoła się oddalili, którzy osłabli w wierze i potrzebują umocnienia”.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

„To w tym miejscu, pod krzyżem, spotyka się ludzka bezsilność z nieskończonym miłosierdziem Boga, ludzka samotność z Jego miłością bez granic, ludzki grzech z Jego przebaczeniem. Przyszliśmy tu dzisiaj, bo wiemy i wierzymy, że Bogu na nas zależy” – mówił hierarcha.

Według niego, także młodość nie jest wolna od doświadczenia krzyża. „ Wielu ludzi młodych zmaga się z brakiem perspektyw, biedą, bezrobociem. Wielu lęka się przyszłości. Młodzi są często pogubieni, mają problemy ze znalezieniem autorytetów i wartościowych wzorców do naśladowania” – wymieniał kaznodzieja.

Podkreślił „genialną intuicję” św. Jana Pawła II, który właśnie młodym powierzył krzyż, polecając, by nieśli go na cały świat. „Włączamy się w tę pielgrzymkę wspólnoty Kościoła przez kraje i kontynenty, wraz z naszymi nadziejami i obawami” – dodał.

Zdaniem szefa Komitetu Organizacyjnego ŚDM, nie można zapominać, że krzyż stał się początkiem Światowych Dni Młodzieży. „Nie możemy zapomnieć o tym, że u źródeł tej idei stoi krzyż – synteza naszej wiary, symbol niewzruszonej nadziei i dowód największej miłości, jaką poznała ludzkość” – zaznaczył bp Muskus. Według niego, skoro Światowe Dni Młodzieży wyrastają z krzyża, to znaczy, że są przede wszystkim doświadczeniem żywego Kościoła, a nie zwykłym festiwalem religijnym czy zjazdem młodzieży z całego świata.

Reklama

„To Kościół, w którym działa Duch. To doświadczenie, dzięki któremu mogą otworzyć się oczy tym, którzy stoją z boku, którzy zobojętnieli, którym wydaje się, że Kościół jest im niepotrzebny” – stwierdził biskup.

Wyraził nadzieję, że dzięki ŚDM w Krakowie ludzie zobaczą, że Kościół żyje w młodych sercach i „nie jest skostniałą instytucją, ale tętniącą radością wiary wspólnotą”. „Oby uwierzyli, że mogą w niej spotkać Jezusa, który wychodzi do nich z miłością i daje im receptę na szczęście które nie zna końca” – zakończył.

Po Mszy św. na Placu Słonecznym w Libiążu odbył się koncert Arkadio – jednego z Ambasadorów ŚDM. Peregrynacja krzyża młodych i ikony Matki Bożej Salus Populi Romani rozpoczęła się w Archidiecezji Krakowskiej 20 maja w Sanktuarium św. Jana Pawła II w Krakowie i potrwa do 25 lipca. Jej ostatnimi stacjami będą Bazylika Mariacka w Krakowie oraz Park Bednarskiego, gdzie przy symbolach ŚDM modlić się będą Skauci Europy. Następnie znaki zostaną przewiezione do Namiotu Adoracji w Parku Jordana. Będą obecne podczas wszystkich wydarzeń centralnych ŚDM w Krakowie.

Podziel się:

Oceń:

2016-06-17 23:10

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Franciszek przewodniczył Mszy św. w Sanktuarium św. Jana Pawła

Kapłan nie zadowala się życiem przeciętnym, płonie pragnieniem świadczenia, lubi ryzyko i wychodzi nie ograniczony drogami już wytyczonymi, lecz jest otwarty i wierny trasom wskazanym przez Ducha Świętego: przeciwny wegetacji, uradowany z ewangelizacji - mówił Franciszek podczas Mszy św. z duchowieństwem, świeckimi konsekrowanymi i seminarzystami z całej Polski przybyłych do sanktuarium św. Jana Pawła II w Krakowie.

Więcej ...

Urszula Ledóchowska – niedoceniona matka polskiej niepodległości

Archiwum Sióstr Urszulanek SJK

Matka Urszula Ledóchowska w pamięci potomnych zapisała się jako założycielka nowej rodziny zakonnej, edukującej kolejne pokolenia młodzieży, mało natomiast wiadomo o jej wielkiej akcji promującej Polskę, gdy ważyły się losy odrodzenia państwa polskiego.

Więcej ...

Jednego Serca Jednego Ducha

2024-05-29 16:47

Piotr Drzewiecki

Jak powstaje największy koncert muzyki chrześcijańskiej w Europie? Kulisy tego wydarzenia odsłania ks. Andrzej Cypryś.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Dekrety rozdane

Aspekty

Dekrety rozdane

Nawet wtedy, kiedy spała, Maryja czuwała nad jej...

Wiara

Nawet wtedy, kiedy spała, Maryja czuwała nad jej...

Prośmy Boga o łaskę pokornego serca, abyśmy nie...

Wiara

Prośmy Boga o łaskę pokornego serca, abyśmy nie...

Urszula Ledóchowska – niedoceniona matka polskiej...

Święci i błogosławieni

Urszula Ledóchowska – niedoceniona matka polskiej...

Mecenas Wąsowski: ks. Olszewski prosił, abym Wam to...

Kościół

Mecenas Wąsowski: ks. Olszewski prosił, abym Wam to...

Ida Nowakowska: Chcę być jak moja Mama!

Wiara

Ida Nowakowska: Chcę być jak moja Mama!

Święto Chrystusa Najwyższego i Wiecznego Kapłana

Polska

Święto Chrystusa Najwyższego i Wiecznego Kapłana

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Wiara

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Istotą kapłaństwa jest składanie ofiary

Wiara

Istotą kapłaństwa jest składanie ofiary