Reklama

Europa

Kościół nie może odmawiać modlitwy za żadną z dusz

Gemerał Franco

YouTube.com

Gemerał Franco

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Do kurii arcybiskupiej w Walencji w środkowo-wschodniej Hiszpanii napływają skargi w związku z zaplanowaną na poniedziałkowy wieczór w katedrze mszą za generała Francisco Franco. Lokalne władze kościelne twierdzą, że nie mogą odmówić modlitwy za żadną z dusz.

Poza indywidualnymi skargami na organizację mszy za generała Franco, do arcybiskupa Walencji kardynała Antonio Canizaresa wpłynęły też zapytania z redakcji dzienników ogólnokrajowych i lokalnych mediów, a także pismo z PSPV-PSOE, regionalnych struktur Partii Socjalistycznej w tym hiszpańskim mieście.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Przedstawicielka walencjańskich socjalistów Mercedes Caballero określiła zaplanowaną liturgię jako „nieporozumienie”, „afront wobec wiernych”, a także wezwała do odwołania poniedziałkowej mszy.

Informacja o mszy pojawiła się w połowie lipca w wydawanym przez archidiecezję biuletynie „Aleluya”. Odnotowano w nim, że 18 lipca, o 19.00 odbędzie się msza za „Francisco F”.

Jak ujawnił madrycki dziennik „El Pais”, na pytania dziennikarzy, czy zapowiedziana msza dotyczy dyktatora, biuro prasowe kurii potwierdziło, że chodzi o generała Franco. Ujawniło, że o mszę poprosiła ta sama osoba, która regularnie zamawia podobne nabożeństwa na każdy 20. dzień miesiąca. Data ma związek z 20 listopada 1975 r., dniem śmierci dyktatora.

Kontrowersje w Hiszpanii budzi nie tylko osoba, ale też termin mszy w katedrze. W poniedziałek przypada 80. rocznica zamachu stanu dokonanego przez generała Franco i jego zwolenników.

Jak to możliwe, że w katedrze, najważniejszej świątyni diecezji, czczony jest zamach stanu dokonany przeciwko rządowi, który został wybrany w sposób praworządny i demokratyczny? Czy ktoś wyobraża sobie podobną uroczystość z mszą za Hitlera w Monachium w rocznicę tamtejszego puczu? — zapytał retorycznie publicysta „Diario de Valencia” Alfonso Llorenc.

Jak wyjaśniło w komunikacie biuro prasowe kurii, informacja o mszy za gen. Franco została podana dyskretnie - po to, aby nie ranić niczyich uczuć.

Reklama

Kościół nie może odmawiać modlitwy za żadną osobę, nawet jeśli byłaby ona mordercą. W Kraju Basków, na przykład, odprawiane są msze zarówno za członków ETA, jak i za ofiary tej organizacji — napisało biuro prasowe.

Rzeczniczka arcybiskupa Walencji powiedziała, że kardynał Canizares nie jest zwolennikiem gen. Franco, jak niektórzy próbują go określać, a jego obecność na jednej ze mszy za dyktatora wynikała jedynie z czystej ciekawości.

W organizowanych co miesiąc w katedrze mszach za duszę Franco uczestniczy niewielka grupa. Liczy ona nie więcej niż 40 osób, głównie starszych — dodała.

Madrycki dziennik „Publico” przypomina, że w ostatnich miesiącach wzrosła liczba mszy zamawianych w hiszpańskich kościołach za generała Franco. Najwięcej z nich przypadło na dzień 20 listopada 2015 roku, czyli 40. rocznicę śmierci dyktatora.

Frankiści zapoczątkowali zamach stanu 18 lipca 1936 r. Pucz przerodził się w trwającą do 1939 r. wojnę domową w Hiszpanii, w którą uwikłane były inne kraje wspierające strony konfliktu, m.in. Niemcy, ZSRR i Włochy. W 1973 r., po 37 latach kierowania rządem, Franco zrezygnował z funkcji premiera, zachowując jednak do śmierci w 1975 roku najwyższą władzę jako regent i szef państwa.

Podziel się:

Oceń:

2016-07-19 10:13

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Hiszpania: spada liczba osób deklarujących się jako katolicy

Adobe Stock

Wraz z pandemią koronawirusa spada liczba osób deklarujących się w Hiszpanii jako katolicy, wynika ze studium opinii publicznej Ośrodka Badań Statystycznych w Madrycie (CIS). Według najnowszego „Barometru” grono mieszkańców Hiszpanii określających siebie katolikami wynosi już 59,2 proc., czyli najmniej w historii przeprowadzanych w tym kraju badań sondażowych.

Więcej ...

Abp Gänswein: usunięcie z Watykanu było gorzkim osobistym doświadczeniem

2024-06-26 09:58

Włodzimierz Rędzioch

Arcybiskup Georg Gänswein postrzega swoją nominację na nuncjusza apostolskiego w krajach bałtyckich jako koniec swojego "wygnania". „Usunięcie z Watykanu przez papieża Franciszka było dla niego gorzkim osobistym doświadczeniem", powiedział były prywatny sekretarz papieża Benedykta XVI i emerytowany prefekt Domu Papieskiego niemieckiemu tygodnikowi "Die Tagespost" z Würzburga.

Więcej ...

Ruszyły zapisy na 44. Pieszą Pielgrzymkę Wrocławską na Jasną Górę

2024-06-26 11:17

Kamil Szyszka

Na 3 sierpnia planowane jest rozpoczęcie 44. Pieszej Pielgrzymki Wrocławskiej na Jasną Górę. Ruszyły zapisy na pielgrzymkę.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Kielce: siostry boromeuszki odchodzą z seminarium, a tym...

Niedziela Kielecka

Kielce: siostry boromeuszki odchodzą z seminarium, a tym...

W. Brytania: Polski ksiądz Piotr G. oskarżony o 10...

Kościół

W. Brytania: Polski ksiądz Piotr G. oskarżony o 10...

Jak wygląda moja modlitwa?

Wiara

Jak wygląda moja modlitwa?

Zmiany kapłanów 2024 r.

Kościół

Zmiany kapłanów 2024 r.

Wakacyjny savoir vivre w Kościele

Niedziela Łódzka

Wakacyjny savoir vivre w Kościele

Zmiany personalne w diecezji bielsko-żywieckiej 2024

Niedziela na Podbeskidziu

Zmiany personalne w diecezji bielsko-żywieckiej 2024

Diecezja kielecka: zmiany kapłanów 2024

Kościół

Diecezja kielecka: zmiany kapłanów 2024

Zmiany personalne w diecezji rzeszowskiej

Kościół

Zmiany personalne w diecezji rzeszowskiej

Nauczycielu, nic Cię to nie obchodzi, że giniemy?

Kościół

Nauczycielu, nic Cię to nie obchodzi, że giniemy?