Reklama

Polska

Abp Gądecki o posłudze bł. ks. Władysława Bukowińskiego

Włodzimierz Rędzioch

„Posługa ks. Władysława Bukowińskiego wśród zesłańców i więźniów radzieckich łagrów była znakiem obecności Boga, pamięci Ojczyzny o Rodakach oraz troski Kościoła o swoich wiernych" – napisał abp Stanisław Gądecki. Przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski skierował na ręce bp. Adelio Dell'Oro, ordynariusza Karagandy, list z okazji dzisiejszej beatyfikacji Apostoła Kazachstanu, której dokonał prefekt Kongregacji Spraw Kanonizacyjnych, kard. Angelo Amato.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Poniżej publikujemy treść listu:

Warszawa, dnia 7 września 2016 roku

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Ekscelencjo,

Najdostojniejszy Księże Biskupie,

w imieniu wiernych i pasterzy Kościoła, który jest w Polsce, chciałbym skierować serdeczne pozdrowienie do wszystkich uczestników dzisiejszej ceremonii beatyfikacji Sługi Bożego Ks. Władysława Bukowińskiego.

W pierwszej kolejności pozdrawiam Jego Eminencję ks. kard. Angelo Amato, prosząc o przekazanie wyrazów wdzięczności Ojcu Świętemu Franciszkowi za decyzję o beatyfikacji „Apostoła Kraju Stepów”. Pozdrawiam serdecznie gospodarza dzisiejszej uroczystości Jego Ekscelencję ks. bp. Adelio Dell’Oro – biskupa Karagandy oraz moich braci w biskupstwie, na czele z Jego Ekscelencją ks. abp. Tomaszem Petą – przewodniczącym Konferencji Biskupów Katolickich Kazachstanu. Kościół w Polsce pozdrawia wszystkich duchownych, osoby życia konsekrowanego, misjonarzy i wszystkich wiernych świeckich, którym bliska jest postać bł. ks. Władysława Bukowińskiego.

Beatyfikacja „Apostoła Kraju Stepów” napełnia radością nie tylko Kościół w Kazachstanie, ale również Kościół w Polsce. Oto bowiem na ołtarze wynosi się niezłomnego kapłana, misjonarza-bohatera, człowieka w pełni oddanego Bogu i Kościołowi, który nie tylko w Kazachstanie, ale już w latach czterdziestych na Wołyniu, w ekstremalnych sytuacjach nieustannego zagrożenia życia, niósł pomoc ofiarom wojny i prześladowań i radzieckiego terroru. historia życia „Apostoła Kraju Stepów” pokazuje, że oddanie Bogu, ufna modlitwa i wiara w Bożą Opatrzność potrafią przemienić nawet najtrudniejszą sytuację w okazję do głoszenia Bożego Słowa i niesienia Ewangelii w najmroczniejsze zakamarki świata i ludzkich serc.

Posługa ks. Bukowińskiego wśród zesłańców i więźniów radzieckich łagrów była znakiem obecności Boga, pamięci Ojczyzny o Rodakach oraz troski Kościoła o swoich wiernych. Mam nadzieję, że przykład ks. Władysława stanie się inspiracją dla młodych ludzi, którzy hojnym sercem odpowiedzą na Boże wezwanie, aby z poświęceniem i zapałem kontynuować misję głoszenia Słowa nie tylko w Kazachstanie, ale wszędzie tam, gdzie potrzebne jest światło Ewangelii Miłosierdzia.

Reklama

Na zakończenie chciałbym raz jeszcze podziękować wszystkim misjonarzom z Polski. Wasza posługa, tak wymagająca i trudna, jest świadectwem żywotności Kościoła w Polsce. Jest świadectwem waszego oddania i waszej miłości do Boga i Kościoła. To dzięki Wam, wiara chrześcijańska, która od 1050 lat buduje Polskę, staje się udziałem mieszkańców tej ziemi. Sam tylko Bóg wie, jak wiele poświęcenia, jak wiele trudu, ile zdrowia i sił tutaj zostawiacie. Dlatego w imieniu Kościoła w Polsce raz jeszcze powtarzam: dziękuję. Bogu powierzam waszą pracę i życie za wstawiennictwem Matki Bożej Częstochowskiej – Królowej Polski i bł. ks. Władysława Bukowińskiego.

Ogarniając swoją modlitewną pamięcią, z serca błogosławię,

+Stanisław Gądecki

Arcybiskup Metropolita Poznański

Przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski

Podziel się:

Oceń:

2016-09-11 20:24

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Rektor UPJPII: przyjęcie drogi życia jako Bożego powołania, nadaje jej najgłębszy sens

ADAM RAK

„Liturgia dzisiejszego święta wzywa nas do przyjęcia na nowo naszego życia jako powołania, które jest darem Boga pragnącego, byśmy po radościach i smutkach tej ziemi doszli do szczęścia wiecznego” – pisze w liście na drugi dzień świąt Bożego Narodzenia rektor Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II w Krakowie.

Więcej ...

Czy zauważam Boga wokół siebie?

2024-04-15 13:48

Adobe Stock

Rozważania do Ewangelii J 14, 6-14.

Więcej ...

Watykan: Zaprzysiężenie 34 nowych rekrutów Gwardii Szwajcarskiej

2024-05-06 18:57

PAP/EPA/FABIO FRUSTACI

W Watykanie odbyło się w poniedziałek zaprzysiężenie 34 nowych rekrutów Gwardii Szwajcarskiej. Wydarzenie to odbywa się w rocznicę jedynej bitwy, jaką stoczyli jej żołnierze 6 maja 1527 r. podczas najazdu wojsk cesarza Karola V na Rzym. Szwajcarzy obronili wtedy papieża Klemensa VII.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

#PodcastUmajony (odcinek 6.): Nie uciekaj, mały!

Wiara

#PodcastUmajony (odcinek 6.): Nie uciekaj, mały!

Zmarł Jacek Zieliński, współtwórca zespołu Skaldowie

Wiadomości

Zmarł Jacek Zieliński, współtwórca zespołu Skaldowie

Czy zauważam Boga wokół siebie?

Wiara

Czy zauważam Boga wokół siebie?

Pojechała pożegnać się z Matką Bożą... wróciła...

Wiara

Pojechała pożegnać się z Matką Bożą... wróciła...

Czy 3 maja obowiązuje wstrzemięźliwość od pokarmów...

Kościół

Czy 3 maja obowiązuje wstrzemięźliwość od pokarmów...

Nakazane święta kościelne w 2024 roku

Kościół

Nakazane święta kościelne w 2024 roku

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Wiara

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Nabożeństwo majowe - znaczenie, historia, duchowość +...

Wiara

Nabożeństwo majowe - znaczenie, historia, duchowość +...

Czy 3 maja obowiązuje nas udział we Mszy św.?

Kościół

Czy 3 maja obowiązuje nas udział we Mszy św.?