Reklama

Niedziela Świdnicka

Ogólnopolski Zjazd Towarzystwa Teologów Dogmatyków

Ks. Daniel Marcinkiewicz

„Współczesny Kościół winien płakać nad śmiercią duchową swoich synów i córek, w których umarła wiara i miłość, w których grzech uśmiercił Boże życie. W żarliwej modlitwie powinien prosić Pana Boga o ich duchowe wskrzeszenie” – podkreślał w homilii bp Ignacy Dec. Biskup świdnicki 13 września, w kaplicy seminarium duchownego w Świdnicy przewodniczył Mszy św. na rozpoczęcie Ogólnopolskiego Zjazdu Towarzystwa Teologów Dogmatyków.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Zobacz zdjęcia: Ogólnopolski Zjazd Towarzystwa Teologów Dogmatyków

W homilii bp Dec mówił o połączeniu rozumu i serca, a jednocześnie pokory i modlitwy wskazując, że jest to prawdziwy model bycia teologiem. „Naszą misję powinniśmy pełnić w postawie rozumu i serca. Postawa rozumu, to dbanie o kompetencje w dziedzinie teologii, którą uprawiamy. Chodzi tu o ciągłe dokształcanie się w swojej dyscyplinie. Chodzi tu także o poprawność metodologiczną, właściwą dla danej dziedziny wiedzy teologicznej. Dzisiaj jest tyle nierozumności nie tylko w życiu publicznym, zwłaszcza politycznym i dziennikarskim, ale zdarzają się także przypadki nierozumności w dziedzinie teologii” – mówił hierarcha.

„Teologię winniśmy uprawiać na klęczkach. Teologia od ‘mówienia o Bogu’ winna zawsze przechodzić do ‘mówienia do Boga’. Abp Alfons Nossol często zwracał na to uwagę. Preferował teologię nie tyle dyskutującą, co modlącą się. W teologii, jak i w życiu każdego człowieka, potrzebna jest pokora, i jej powinniśmy się, na co dzień uczyć” – podkreślał biskup świdnicki.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Na zakończenie bp Dec zachęcał do żarliwej modlitwy. „Módlmy się o potrzebne dary do pełnienia misji, jako kapłanów i teologów. Prośmy o dar rozumu i serca, o dar modlitwy i pokory. Niech w tym proszeniu wesprze nas św. Jan Chryzostom, Złotousty, gorliwy pasterz i teolog” – zakończył kaznodzieja

Reklama

„To coroczne spotkanie profesorów i wykładowców teologii i dogmatyki daje możliwość nie tylko bliższego spotkania, ale także wymiany doświadczeń oraz przekazania informacji, jakie projekty badawcze są w obecnym czasie prowadzone i realizowane. W tym roku zastanawiamy się nad tym, co jest nadzwyczajne i nadprzyrodzone w Kościele. Spoglądamy na to z perspektywy dogmatycznej, bowiem w ostatnim czasie, zwłaszcza po Soborze Watykańskim II, mamy ogromny rozkwit przeróżnych ruchów charyzmatycznych, które czasem budzą pytania. Na te pytania będziemy szukać trafnych odpowiedzi” – stwierdził ks. prof. dr hab. Ignacy Bokwa, prof. zw. UKSW (Radom).

Ogólnopolski Zjazd Towarzystwa Teologów Dogmatyków trwa w dniach 12-14 września w Świdnicy i Wałbrzychu. Spotkaniu towarzyszy hasło: „Nadzwyczajne i nadprzyrodzone. Systematyczna perspektywa teologiczna fenomenów religijnych”. Wśród prelegentów znaleźli się: ks. dr hab., prof. KUL K. Guzowski, który przedstawił nadzwyczajność i nowość w ruchach odnowy charyzmatycznej. Pytając, co jest darem Ducha, a co kreacją człowieka. Z kolei o. prof. dr hab. J. Salij mówił o egzorcyzmach. W kolejnym dniu ks. prof. dr hab. B. Ferdek będzie mówił o duchowości, jako interioryzacji dogmatu, a ks. dr hab. G. Barth, prof. KUL, poświęci swój wykład zbawieniu, uzdrowieniu i uwolnieniu.

W trakcie zajadu uczestnicy będą mieli okazję zwiedzić sanktuarium maryjne i opactwo w Krzeszowie.

Zjazd odbywa się w stałym terminie od poniedziałku do środy we wrześniu, jeszcze przed rozpoczęcie roku akademickiego. W tym roku po raz drugi diecezja świdnicka jest gospodarzem tegorocznego Zjazdu. Ostatnie takie spotkanie miało miejsce w 2013 r.

Towarzystwo Teologów Dogmatyków liczy 212 członków z wszystkich 11 ośrodków akademickich w Polsce. W dorocznym Zjeździe bierze udział ok. 70 osób.

Podziel się:

Oceń:

2016-09-14 08:54

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Włocławek: zakończył się zjazd Stowarzyszenia Teologów Fundamentalnych

congerdesign/pixabay.com

We Włocławku zakończył się XV Zjazd Stowarzyszenia Teologów Fundamentalnych w Polsce nt. „Nowa apologia w Polsce. Czego, wobec kogo i jak bronimy?”.

Więcej ...

Krzyż to nie koniec – o cierpieniu i Wielkim Piątku w świetle życia i nauczania św. Jana Pawła II

2025-04-18 11:39

arch. KUL

„Nie lękajcie się przyjąć Chrystusa i Jego krzyża” — te słowa, wypowiedziane przez Jana Pawła II w homilii na rozpoczęcie pontyfikatu 22 października 1978 roku, zapowiadały kierunek jego całego życia i nauczania. Krzyż nie był dla niego symbolem klęski, lecz drogą do miłości. A Wielki Piątek — nie końcem, ale tajemniczym przejściem w stronę zmartwychwstania.

Więcej ...

Abp Depo: Wielki Piątek to nie teatr

2025-04-18 22:19

Maciej Orman/Niedziela

– W każdej Eucharystii Jezus oddaje swoje życie za nas. To nie jest teatr, to jest zaproszenie – powiedział abp Wacław Depo. W Wielki Piątek metropolita częstochowski przewodniczył Liturgii Męki Pańskiej w bazylice Świętych Apostołów Piotra i Pawła w Zawierciu.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Co z postem w Wielką Sobotę?

Wiara

Co z postem w Wielką Sobotę?

Odpusty Wielkiego Postu, Triduum Paschalnego i Wielkiej Nocy

Kościół

Odpusty Wielkiego Postu, Triduum Paschalnego i Wielkiej Nocy

Oleśnica: Dziecko zabite w 9. miesiącu ciąży

Wiadomości

Oleśnica: Dziecko zabite w 9. miesiącu ciąży

Nakazane święta kościelne w 2025 roku

Kościół

Nakazane święta kościelne w 2025 roku

Wielka Brytania: ks. Glas uznany za winnego, diecezja...

Kościół

Wielka Brytania: ks. Glas uznany za winnego, diecezja...

Kto jest winny aborcji w 9. miesiącu ciąży w Oleśnicy?

Wiadomości

Kto jest winny aborcji w 9. miesiącu ciąży w Oleśnicy?

Zakaz fotografowania wchodzi w życie. Za złamanie...

Wiadomości

Zakaz fotografowania wchodzi w życie. Za złamanie...

Watykan wydał nowy dekret. Chodzi o dyscyplinę intencji...

Kościół

Watykan wydał nowy dekret. Chodzi o dyscyplinę intencji...

Jak przeżywać Wielki Tydzień?

Wiara

Jak przeżywać Wielki Tydzień?