Reklama

Polska

Bp Ryś: po ŚDM musimy pomnożyć doświadczenie wiary i powszechności Kościoła

Bartkiewicz / Episkopat.pl

Światowe Dni Młodzieży przyniosły młodym Polakom doświadczenia wiary i powszechności Kościoła – powiedział KAI bp Grzegorz Ryś. Jego zdaniem te dary muszą ulec pomnożeniu. Podczas rozpoczętego dziś w Warszawie zebrania plenarnego KEP, przewodniczący Zespołu ds. Nowej Ewangelizacji mówił o perspektywach duszpasterskich rysujących się po lipcowym wydarzeniu.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Bp Ryś mówił, że to co wydarzyło się w Polsce było działaniem Bożym, które przyniosło wiele dobra, któremu teraz należy pomóc wzrastać. Wśród darów, jakie przyniosły nam Światowe Dni Młodzieży wymienił przede wszystkim doświadczenie żywej wiary i powszechności Kościoła.

Odnosząc się do przypowieści o talentach bp Ryś wskazywał w rozmowie z KAI, że można coś zachować tylko wtedy, kiedy się to pomnaża. "Istnieje niebezpieczeństwo, że będziemy bez przerwy tylko oglądać zdjęcia z ŚDM. Wtedy zabiorą nam to, co nam się wydaje, że mamy" – przestrzegł.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Tym, co dostał Kościół w Polsce, zwłaszcza młodzi tutejsi katolicy, to doświadczenie wiary – "skupione na osobie Pana Jezusa, w modlitwie, w liturgii, słowie, sakramencie pokuty" – ocenił bp Ryś. Przypomniał, że podczas ŚDM były momenty, kiedy milion ludzi trwało w skupieniu i w absolutnej ciszy. "To jest pokazanie, że można się odważyć na taką propozycję dla młodzieży – nie mówić im o adoracji tylko ich zaprosić do adoracji" – zwraca uwagę bp Ryś.

Drugim wielkim darem lipcowego wydarzenia było doświadczenie powszechnego wymiaru Kościoła, stąd, zdaniem biskupa, obecna narracja naszego Kościoła powinna być uzupełniona o ten wymiar.

"Ciągle mówimy o naszym, lokalnym Kościele ze wszystkimi jego atutami, tymczasem młodzi ucieszyli się tym, że wcale nie są na świecie jakąś samotną wyspą, tylko że mają wielu rówieśników, z którymi do tej pory utrzymują kontakt" – powiedział bp Ryś. Jego zdaniem kontakty zawarte podczas ŚDM będą trwały i rozwijały się, nie tylko wirtualnie. "To będzie na pewno pierwsza rzecz, która będzie pomnożona" – ocenił.

Cennym owocem spotkania młodzieży ze wszystkich kontynentów było też uświadomienie sobie przez młodych tego, że współtworzą Kościół, oraz, że jest to Kościół, który papież opisuje używając trzech słów: bliskość, towarzyszenie, włączanie. "Po ŚDM nikt nie będzie debatował czy ten model Kościoła działa, bo jest oczywiste, że tak" – podkreśla bp Ryś.

Reklama

Zdaniem przewodniczącego Zespołu KEP ds. Nowej Ewangelizacji niezwykle istotne jest aby to, co przeżyli uczestnicy ŚDM "pracowało" w nich coraz mocniej a w efekcie – aby wyszli do swoich rówieśników i przyprowadzili ich do Kościoła.

"To będą osoby, przed którymi będzie niewątpliwie dłuższa droga owego towarzyszenia i włączania, dłuższa i wymagająca innej wrażliwości. Ale to jest absolutnie możliwe" – stwierdził bp Ryś.

Przestrzegł przy tym przed wyciąganiem zbyt prostych wniosków dodając, że nie ma powodu ani do hurraoptymizm ani do malkontenctwa. "Trzeba rozeznawać, a to rozeznawanie musi być jednak lokalne: każda diecezja, musi patrzeć spokojnie na liczby, odpowiedzieć na pytanie kto i dlaczego się zaangażował a kto nie. Na takie pytania nie ma jednej odpowiedzi" – twierdzi krakowski biskup pomocniczy.

A na koniec zaznacza: "Trzeba zrobić wiele, byśmy jako biskupi byli bliżej naszych księży. Trzeba położyć duży nacisk na ewangelizację naszego środowiska".

Podziel się:

Oceń:

2016-10-04 16:54

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

ICE 2016: bp Ryś o miłości Mari Magdaleny do Jezusa

Piotr Babisz

„Dziwicie się, że ona jest zakochana? Kobieta, której Jezus na wiele sposobów pokazał, że ją szanuje, że jest gotów przyjąć jej miłość?” – mówił bp Grzegorz Ryś w czasie dzisiejszej Mszy św. sprawowanej dla uczestników Międzynarodowego Centrum Ewangelizacji ICE 2016 w Krakowie.

Więcej ...

Syndrom cesarza

Polityka Xi Jinping jest bacznie obserwowana przez cały świat

commons.wikimedia.org

Polityka Xi Jinping jest bacznie obserwowana przez cały świat

Podczas XX Zjazdu Komunistycznej Partii Chin przewodniczący Xi Jinping rozbił bank – ma 100% władzy, którą miał kiedyś tylko Mao Zedong. Nikt mu się już nie sprzeciwi i nie powie, że popełnia błędy.

Więcej ...

Londyn: więcej ataków na chrześcijan

2024-06-26 07:21

Karol Porwich/Niedziela

Andreas Blum, proboszcz niemieckiej parafii św. Bonifacego w londyńskiej dzielnicy Eastend, zwrócił uwagę na konsekwencje konfliktu na Bliskim Wschodzie dla chrześcijan w Londynie. W angielskiej metropolii chrześcijanie stanowią obecnie mniej niż 50 procent mieszkańców miasta. Od czasu ataku Hamasu na Izrael wzrosła liczba ataków na wspólnoty chrześcijańskie w Londynie.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

W. Brytania: Polski ksiądz Piotr G. oskarżony o 10...

Kościół

W. Brytania: Polski ksiądz Piotr G. oskarżony o 10...

Kielce: siostry boromeuszki odchodzą z seminarium, a tym...

Niedziela Kielecka

Kielce: siostry boromeuszki odchodzą z seminarium, a tym...

Zmiany kapłanów 2024 r.

Kościół

Zmiany kapłanów 2024 r.

Co chciałbym zmienić w moim dawaniu świadectwa o Jezusie?

Wiara

Co chciałbym zmienić w moim dawaniu świadectwa o Jezusie?

Wakacyjny savoir vivre w Kościele

Niedziela Łódzka

Wakacyjny savoir vivre w Kościele

Zmiany personalne w diecezji bielsko-żywieckiej 2024

Niedziela na Podbeskidziu

Zmiany personalne w diecezji bielsko-żywieckiej 2024

Diecezja kielecka: zmiany kapłanów 2024

Kościół

Diecezja kielecka: zmiany kapłanów 2024

Zmiany personalne w diecezji rzeszowskiej

Kościół

Zmiany personalne w diecezji rzeszowskiej

Nauczycielu, nic Cię to nie obchodzi, że giniemy?

Kościół

Nauczycielu, nic Cię to nie obchodzi, że giniemy?