Reklama

Niedziela Świdnicka

Bp Dec: nie wolno oddzielać nauczania od wartości

Bp Ignacy Dec

xdm

Bp Ignacy Dec

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Szkoła to znacząca instytucja w naszym życiu, która jest drugim środowiskiem, po domu rodzinnym kształtująca i wychowująca nas do człowieczeństwa. Dlatego nie wolno oddzielać nauczania od wartości i przekonywać, że wartości moralne i religijne są nieważne – podkreślał bp Ignacy Dec. Ordynariusz świdnicki przewodniczył 8 października Mszy św. w katedrze pw. św. Stanisława i św. Wacława w Świdnicy podczas jubileuszu 70-lecia Zespołu Szkół Ekonomicznych im. Wincentego Stysia w Świdnicy.

W homilii bp Dec zauważył, że pierwszym środowiskiem, które kształtuje jest dom rodzinny, w którym przychodzimy na świat, w którym jesteśmy otaczani opieką i uczeni samodzielności, w którym zdobywamy pierwszą wiedzę. – Pierwsza szkoła wychowania to rodzina, mama i tato. To, czego się nauczymy we wczesnym dzieciństwie i w młodości w rodzinie, niesiemy później przez życie, jako drogocenne wiano – powiedział celebrans.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Przyznał, że w czasach nowożytnych, gdy z filozofii zaczęły wyłaniać się nauki szczegółowe, wyraźnie oddzielające się od teologii, rozłączono dwa zadania edukacji. – Nacisk położono na przekaz informacji, wiedzy, spychając na margines promocję wartości, a więc edukację moralną i religijną. Kościół przypomniał wówczas, że poprzez nauczanie, szkolną edukację na każdym poziomie: podstawowym, średnim i wyższym, uniwersyteckim – człowiek ma się stawać mądrzejszy i lepszy. Nauka ma czynić człowieka lepszym moralnie – mówił bp Dec.

Zaznaczył również, że szkoła jest przedłużeniem domu rodzinnego. – Jest instytucją, która przejmuje od rodziny zadanie kształcenia i wychowania. Szkoła jest taką naszą drugą matką, która karmi wiedzą, mądrością, ale także wartościami humanistycznymi i chrześcijańskimi. Dlatego z tej przyczyny powinno nam zależeć, aby nasze szkoły były instytucjami funkcjonującymi prawidłowo – przekonywał biskup świdnicki.

Reklama

W dalszej części ordynariusz świdnicki, w przeddzień XVI Dnia Papieskiego, przypomniał słowa Ojciec Święty Jan Paweł II wypowiedziane w 1983 r. na warszawskim lotnisku, podczas kolejnej pielgrzymki do Polski. - Papież Polak powiedział, że złożył pocałunek na ziemi ojczystej, jak się składa pocałunek na rękach matki, wskazując przy tym, że Ojczyzna jest naszą matką, a Polska jest matką szczególną – matką, która wiele wycierpiała, dlatego ma prawo do szczególnego szacunku. W obecnym czasie musimy na nowo uczyć się tego szacunku, nie tylko dla naszej Ojczyzny, ale również dla rodziców, wychowawców i nauczycieli – zaznaczył bp Dec.

ZOBACZ GALERIĘ ZDJĘĆ

Zobacz zdjęcia: Jubileusz szkoły

Bp Dec zawierzył Bożej Opatrzności dyrekcję, grono pedagogiczne oraz całą społeczność szkolną, by nadal kształtowała światłych ludzi. Prosił, aby młodzież pokochała szkołę, podobnie jak się kocha dom rodzinny. Wyraził również wdzięczność nauczycielom i wychowawcom za dotychczasową troskę o młode pokolenie oraz złożył życzenia z racji jubileuszu. – Panu dyrektorowi, gronu pedagogicznemu i całej społeczności życzymy, aby ta szkoła była prawdziwą Alma Mater, matką karmiącą wiedzą i wartościami moralno-chrześcijańskimi – mówił bp Dec.

Szkoła istnieje od 1946 roku. Jej założycielami byli Jadwiga i Stanisław Karakulscy oraz Zofia i Jan Wronowie, którzy po zakończeniu działań wojennych z upoważnienia Szkolnego Kuratorium Wrocławskiego przystąpili do organizowania jednej z pierwszych szkół średnich w Świdnicy. Szkoła została otworzona 7 września 1946 roku przy ul. Kościelnej 15, dyrektorem został Stanisław Karakulski. Naukę rozpoczęto w Państwowym Liceum Spółdzielczym, Szkole Przysposobienia Spółdzielczego i w klasie wstępnej przygotowującej młodzież do Liceum Spółdzielczego.

W roku szkolnym 1990/91 w związku z likwidacją CZS „Samopomoc Chłopska” nadzór nad działalnością szkoły przejęło Ministerstwo Edukacji Narodowej oraz Kuratorium Oświaty i Wychowania w Wałbrzychu, a szkole nadano nazwę Zespół Szkół Ekonomicznych im. Wincentego Stysia w Świdnicy.

We wrześniu 1990 roku odchodzi dotychczasowy dyrektor, na jego miejsce zostaje powołany mgr Piotr Cichoń. 1 września 1999 roku w związku z reformą oświaty szkołę przejęło Starostwo Powiatu Świdnickiego i od tej pory jest ona publiczną szkołą powiatową nadzorowaną przez Dolnośląskie Kuratorium Oświaty we Wrocławiu. W skład szkoły początkowo wchodzą: Liceum Ekonomiczne, Liceum Administracji i Policealne Studium Zawodowe. W okresie późniejszym dochodzą: Liceum Zawodowe, Zasadnicza Szkoła Zawodowa i Policealne Studium Administracji. W roku szkolnym 2005/06, w związku z rezygnacją dotychczasowego dyrektora, jego obowiązki przejmuje mgr Krzysztof Osiak, który pełni funkcję dyrektora do dnia dzisiejszego.

Podziel się:

Oceń:

2016-10-09 15:43

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Akcja Katolicka z wizytą u Pani Poseł Lidii Burzyńskiej rozmawia o "Dobrej zmianie w edukacji"

Więcej ...

Watykański dyplomata: prostytucja nigdy nie powinna być postrzegana jako "godna" praca

2024-06-25 11:40

Karol Porwich/Niedziela

Stały obserwator Stolicy Apostolskiej przy Biurze Narodów Zjednoczonych i Instytucji Specjalistycznych w Genewie podczas 56. regularnego spotkania Rady Praw Człowieka ONZ zdecydowanie potępił wykorzystywanie kobiet i dziewcząt poprzez prostytucję. „Prostytucja jest poważnym naruszeniem ludzkiej godności i podstawowych praw człowieka” - powiedział w arcybiskup Ettore Balestrero.

Więcej ...

Prezydent: od 1 lipca ruch bezwizowy do Chin dla obywateli Polski

2024-06-26 11:41

PAP/Radek Pietruszka

Od 1 lipca polscy obywatele podróżujący do Chin na nie dłużej niż 15 dni nie będą potrzebowali wiz – powiedział w środę w Szanghaju Andrzej Duda. Prezydent wyraził zadowolenie z decyzji chińskiego rządu; podkreślił, że ruch bezwizowy sprzyja budowaniu więzi międzyludzkich i turystyce.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Kielce: siostry boromeuszki odchodzą z seminarium, a tym...

Niedziela Kielecka

Kielce: siostry boromeuszki odchodzą z seminarium, a tym...

W. Brytania: Polski ksiądz Piotr G. oskarżony o 10...

Kościół

W. Brytania: Polski ksiądz Piotr G. oskarżony o 10...

Zmiany kapłanów 2024 r.

Kościół

Zmiany kapłanów 2024 r.

Jak wygląda moja modlitwa?

Wiara

Jak wygląda moja modlitwa?

Wakacyjny savoir vivre w Kościele

Niedziela Łódzka

Wakacyjny savoir vivre w Kościele

Zmiany personalne w diecezji bielsko-żywieckiej 2024

Niedziela na Podbeskidziu

Zmiany personalne w diecezji bielsko-żywieckiej 2024

Diecezja kielecka: zmiany kapłanów 2024

Kościół

Diecezja kielecka: zmiany kapłanów 2024

Zmiany personalne w diecezji rzeszowskiej

Kościół

Zmiany personalne w diecezji rzeszowskiej

Nauczycielu, nic Cię to nie obchodzi, że giniemy?

Kościół

Nauczycielu, nic Cię to nie obchodzi, że giniemy?