Włochy: arcydzieła ze zburzonej Nursji na wystawie w Sienie
kg (KAI/RV) / Siena / KAI
Arcydzieła sztuki sakralnej ze zniszczonej trzęsieniem ziemi Nursji są już bezpieczne. Gościny udzieliła im katedra w Sienie. Od 23 grudnia zostaną one udostępnione zwiedzającym w krypcie świątyni. Jest to wielka wystawa, na której zgromadzono nie tylko same dzieła sztuki, lecz również bogatą dokumentację fotograficzną. Pokazuje ona, gdzie pierwotnie znajdowały się przywiezione do Sieny malowidła i rzeźby oraz co pozostało z kościołów i klasztorów w rodzinnym mieście św. Benedykta.
Wystawa nosi tytuł: „Zranione piękno”. Ma ona uwrażliwić zwiedzających na los ofiar trzęsienia ziemi i pomóc w zbieraniu funduszy na odbudowę miasta. Organizatorzy liczą w szczególności na turystów, którzy licznie odwiedzają Sienę i tamtejszą katedrę.
W sierpniu i październiku rejon środkowych Włoch nawiedziły dwa silne trzęsienia ziemi, które wyrządziły ogromne szkody materialne i pociągnęły za sobą śmierć wielu osób, a tysiące ludzi pozostał bez dachu nad głową.
Włosi zaczynają zbierać świadectwa osób walczących z koronawirusem na pierwszej linii frontu. Są wśród nich również kapłani i siostry zakonne. „Najtrudniejsze były prośby o to, by móc pożegnać się z najbliższymi, a ja nie mogłam zrobić nic więcej jak podstawić umierającym do ucha słuchawkę telefonu” – mówi s. Mariachiara Ferrari. Franciszkanka jest lekarzem internistą i od początku epidemii pracowała w Piacenzy na oddziale ratunkowym przyjmującym chorych na koronawirusa.
Gorące relacje po katastrofie. Premiera przejmującego dokumentu o Smoleńsku 10 kwietnia 2025 r.
2025-04-09 15:30
Biały Kruk
Biały Kruk
Film „Polska wyglądałaby inaczej”
Film „Polska wyglądałaby inaczej” to bardzo poruszający dokument artystyczny, to głęboka refleksja nad tragedią smoleńską i jej konsekwencjami dla Polski. Z udziałem wybitnych autorytetów, pełen unikatowych zdjęć i wzruszeń – stanowi świadectwo prawdy, której nie da się zamilczeć. To głos sumienia narodu, który nie zapomniał.
Ks. Wojciech Węgrzyniak: Zniewolenia współczesnego Kościoła
2025-04-09 21:13
Mat.prasowy, fragment książki „Wolność po Bożemu”/Ks. Wojciech Węgrzyniak
Karol Porwich/Niedziela
W czasach, gdy słowo „wolność” jest odmieniane przez wszystkie przypadki, a jednocześnie coraz trudniej uchwycić jego prawdziwy sens, ks. Wojciech Węgrzyniak zaprasza czytelników do zatrzymania się i refleksji.