Reklama

Polska

Święty Krzyż: oblaci uczcili pamięć założyciela św. Eugeniusza de Mazenoda

wikipedia.org

Świętokrzyscy oblaci uczcili pamięć swego założyciela św. Eugeniusza de Mazenoda i jego pierwszych towarzyszy 25 stycznia br. na Świętym Krzyżu. Uroczystość dziękczynna odbyła się w 201. rocznicę powstania Zgromadzenia Misjonarzy Oblatów Maryi Niepokalanej. Wzięli w niej udział m.in. podopieczni ośrodka pomocy społecznej.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Dziękczynnej Mszy św. celebrowanej w świętokrzyskiej bazylice mniejszej przewodniczył o. superior Zygfryd Wiecha OMI, a homilię wygłosił socjusz o. Tomasz Gali OMI.

W Eucharystii uczestniczyli: wójt gminy Nowa Słupia Andrzej Gąsior, pracownicy i podopieczni Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej oraz uczestnicy rekolekcji powołaniowych, które w tym czasie odbywają się w świętokrzyskim klasztorze.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

O. Tomasz Gali OMI przybliżając podczas homilii sylwetki św. Pawła Apostoła oraz założyciela Oblatów Maryi Niepokalanej św. Eugeniusza de Mazenoda, podkreślił kluczowy moment ich życia, punkt zwrotny w ich myśleniu i działaniu tj. nawrócenie.

- Co sprawiło, że życie Apostoła Narodów oraz założyciela Misjonarzy Oblatów Maryi Niepokalanej było wyjątkowe? Co sprawiło, że dzisiaj możemy ich podziwiać jako duchowych gigantów? Kluczowy moment ich życia. Nawrócenie. Zanim stali się duchowymi gigantami doświadczyli swojej małości - powiedział zakonnik.

Kaznodzieja zwrócił uwagę na to, że obaj święci spotkali Jezusa w trudnych dla siebie sytuacjach. Paweł pod Damaszkiem gdy został powalony na ziemię, oślepiony, całkowicie bezradny, a Eugeniusz w Wielki Piątek podczas adoracji krzyża, gdy klęczał złamany, zapłakany i przygnieciony przez grzech.

- Nawrócenie jest możliwe, kiedy człowiek upadnie przed Chrystusem, uznając swoją słabość, bezradność. Czy potrafimy tak? Czy potrafimy zapłakać nad swoją grzesznością, by jeszcze bardziej żyć dla Boga? – podkreślił o. Tomasz Gali OMI.

Po zakończonej Mszy św. wszyscy uczestnicy ucałowali relikwie św. Eugeniusza de Mazenoda i udali się do klasztornego refektarza na wspólny posiłek, by stworzyć wyjątkową wspólnotę przy stole spożywając razem obiad przygotowany w klasztornej kuchni.

- Nasze świętowanie po raz kolejny przeżywaliśmy razem z podopiecznymi ośrodka pomocy społecznej z terenu naszej gminy Nowa Słupia. To nie tylko owoc Jubileuszowego Roku Miłosierdzia, który przeżywaliśmy w całym Kościele lecz także wypełnienie charyzmatu naszej rodziny zakonnej – skomentował dla KAI o. Dariusz Malajka OMI, rektor świętokrzyskiej bazyliki.

Reklama

25 stycznia 1816 . św. Eugeniusz de Mazenod wraz z pierwszymi towarzyszami, zamieszkał w starym, pokarmelitańskim klasztorze w Aix-en-Provence, na południu Francji. Data ta we wspólnocie zakonnej przyjęta została, jako dzień narodzin Zgromadzenia Misjonarzy Oblatów Maryi Niepokalanej

W Polsce oblaci są obecni od 1920 roku. Pracują w 20 domach: w Poznaniu, Obrze, na Świętym Krzyżu, w Bodzanowie, Gdańsku, Gorzowie Wielkopolskim, Grotnikach, Iławie, Katowicach, Kędzierzynie-Koźlu, Kodniu, Laskowicach, Lublinie, Lublińcu, Kokotku, Siedlcach, Warszawie, Wrocławiu, Łebie i Zahutyniu. Dom prowincjalny znajduje się w Poznaniu. Domy formacyjne są: w Obrze - Wyższe Seminarium Duchowne i na Świętym Krzyżu - nowicjat i postulat dla braci zakonnych.

Obecnie Polska Prowincja Misjonarzy Oblatów Maryi Niepokalanej liczy blisko 500 członków pracujących w Polsce, Francji, Ukrainie, Rosji, Białorusi, Turkmenistanie, Madagaskarze, Kamerunie i Skandynawii.

Święty Krzyż to najstarsze polskie sanktuarium. Przechowywane są w nim relikwie Drzewa Krzyża Świętego. Opactwo benedyktyńskie założył tu Bolesław Chrobry w 1006 r. Obecnie opiekę nad nim sprawują Misjonarze Oblaci Maryi Niepokalanej.

Podziel się:

Oceń:

2017-01-25 16:56

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Święty Krzyż: kilkuset przyjaciół misji oblackich modliło się w intencji misjonarzy

Opactwo na Świętym Krzyżu

Archiwum autora

Opactwo na Świętym Krzyżu

Kilkuset przyjaciół misji oblackich modliło się w intencji misjonarzy i misjonarek podczas zjazdu, który odbył się 17 czerwca na Świętym Krzyżu. Tegoroczny czerwcowy dzień misyjny animowali ojcowie z Prokury Misyjnej w Poznaniu.

Więcej ...

Grecja: biskupi krytykują przekształcenie kościoła w Stambule w meczet

2024-05-17 16:25

Smuldur/pixabay.com

Grecki Kościół Prawosławny skrytykował niedawne przekształcenie w meczet kościoła w stambulskiej Chorze, poinformował serwis informacyjny wiedeńskiej fundacji ekumenicznej Pro Oriente. W oświadczeniu wydanym przez Stały Synod Kościoła, który zebrał się w tych dniach w Atenach pod przewodnictwem arcybiskupa Hieronima, biskupi wyrazili głębokie zaniepokojenie. Zwrócili uwagę, że decyzję tureckiego rządu należy rozpatrywać w kontekście kilku podobnych wydarzeń w ostatnich latach: Hagia Sophia w Stambule (2020), Hagia Sophia w Trapezuncie (2013) i Hagia Sophia w Nicei/Izniku (2011) również zostały już przekształcone w meczety.

Więcej ...

Zielonoświątkowy apel kardynała Schönborna o pokój i zrozumienie

2024-05-17 20:01
Kard. Schönborn

Mazur/episkopat.pl

Kard. Schönborn

Kardynał Christoph Schönborn wezwał do wykorzystania zbliżającej się uroczystości Zesłania Ducha Świętego do promowania pokoju i wzajemnego zrozumienia. Pięćdziesiątnica to święto Ducha Świętego. „Jak możemy Go sobie wyobrazić? Jak On działa? Wszyscy wiemy, czym On nie jest. Z pewnością nie jest tam, gdzie panuje zły duch: nienawiść i wzburzenie, niezgoda i zazdrość, kłamstwa i oszczerstwa, spory i wojny” - napisał arcybiskup Wiednia 17 maja w swoim cotygodniowym komentarzu na łamach stołecznej bezpłatnej gazety „Heute”.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Czy miłujesz Mnie?

Wiara

Czy miłujesz Mnie?

Kard. Ryś: neutralność religijna polega na wspieraniu...

Kościół

Kard. Ryś: neutralność religijna polega na wspieraniu...

#PodcastUmajony (odcinek 17.):  Ale nudy!

Wiara

#PodcastUmajony (odcinek 17.): Ale nudy!

Bp Ważny do księży z diecezji sosnowieckiej: Musimy się...

Kościół

Bp Ważny do księży z diecezji sosnowieckiej: Musimy się...

Anioł z Auschwitz

Wiara

Anioł z Auschwitz

10 mało znanych faktów o objawieniach w Fatimie

Wiara

10 mało znanych faktów o objawieniach w Fatimie

Świadectwo Raymonda Nadera: naznaczony przez św. Szarbela

Wiara

Świadectwo Raymonda Nadera: naznaczony przez św. Szarbela

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Wiara

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Nowenna do św. Andrzeja Boboli

Wiara

Nowenna do św. Andrzeja Boboli