Reklama

Wiadomości

Prezydent Duda do weteranów Armii Krajowej

Radosław Czarnecki/CC/Wikimedia Commons

Kolejne generacje Polaków wychowują się w duchu wierności tym samym ideałom, które przyświecały naszym przodkom przed 75-laty - napisał prezydent Andrzej Duda w liście do weteranów AK, odczytanym podczas koncertu z okazji 75. rocznicy utworzenia Armii Krajowej.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

We wtorkowy wieczór w Teatrze Polskim w Warszawie z udziałem władz państwowych odbył się koncert Reprezentacyjnego Zespołu Artystycznego Wojska Polskiego pt. „Moją Ojczyzną jest Polska Podziemna”. W programie koncertu znalazły się pieśni żołnierskie, powstańcze i patriotyczne.

Przed koncertem odczytano list prezydenta RP, skierowany do weteranów AK.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Trwająca ponad pięć lat epopeja niepodległościowej konspiracji - znaczona walkami partyzanckimi i akcjami dywersyjnymi przeciw okupantom, aż po otwarte wystąpienia w ramach akcji „Burza” i największą w całej wojnie bitwę miejską, którą było powstanie warszawskie - należy do najwznioślejszych rozdziałów w dziejach polskich zmagań o wolność. Jest dumą armii polskiej, natchnieniem dla młodzieży i stałym punktem odniesienia dla każdego polskiego patrioty. Kolejne generacje Polaków wychowują się w duchu wierności tym samym ideałom, które przyświecały naszym przodkom przed 75 laty. I jestem przekonany, że tak już będzie zawsze, dopóki będzie istnieć wolna Polska i wolni Polacy — napisał Andrzej Duda.

List przesłała też premier Beata Szydło.

Wasze doświadczenia i wybory stanowią wyjątkowe świadectwo, o którym nigdy nie możemy zapomnieć. Pielęgnując wasze dziedzictwo, budujemy bowiem przyszłość naszej ojczyzny, opartą o patriotyzm i odpowiedzialność za wspólne dobro — napisała premier.

Podczas wtorkowej uroczystości Jan Józef Kasprzyk p.o. Szefa Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych wręczył medale „Pro Patria” osobom zasłużonym dla pielęgnowania pamięci o AK. Otrzymali je: sędzia Bogusław Nizieński - żołnierz Armii Krajowej i Zrzeszenia „Wolność i Niezawisłość”, Teresa Heda-Snopkiewicz - córka gen. Antoniego Hedy - „Szarego”, legendarnego dowódcy Armii Krajowej na Kielecczyźnie; Adam Komorowski - syn gen. Tadeusza Bora-Komorowskiego, komendanta głównego Armii Krajowej; Marek Franczak - syn Józefa Franczaka „Lalka”, ostatniego Żołnierza Wyklętego, prowadzącego walkę do 1963 r.; gen. bryg. Robert Głąb - dowódca Garnizonu Warszawa; dr Przemysław Wywiał - historyk, jeden z animatorów ruchu strzeleckiego w Polsce; hm. Wiesław Turzański - sekretarz Związku Harcerstwa Rzeczypospolitej.

Reklama

Weterani Państwa Podziemnego, którzy są wśród nas, są dla każdego Polaka najpiękniejszym skarbem, najpiękniejszym wzorem, źródłem siły i punktem odniesienia — powiedział Kasprzyk.

Dziękujemy żołnierzom AK za lata wojennej walki, za to, że byliście twardzi jak stal po wojnie, wreszcie za to, że sztandar niepodległości przenieśliście we współczesne czasy. Dziękujemy, że jesteście z nami, że uczycie nas, jak kochać Polskę — mówił.

W związku z 75-leciem przekształcenia Związku Walki Zbrojnej w Armię Krajową we wtorek po południu w Warszawie złożono kwiaty przed pomnikiem gen. Stefana Roweckiego „Grota”, pierwszego dowódcy Armii Krajowej, oraz przed pomnikiem Polskiego Państwa Podziemnego i Armii Krajowej, który znajduje się w pobliżu polskiego parlamentu.

W uroczystościach tych wzięli udział m.in. wicemarszałek Sejmu Ryszard Terlecki, przewodniczący Nowoczesnej Ryszard Petru, posłowie Platformy Obywatelskiej - Michał Szczerba, Marcin Święcicki, Tomasz Siemoniak, Andrzej Halicki, prezes Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej Leszek Żukowski oraz p.o. szef Urzędu ds. Kombatantów i Osób Represjonowanych Jan Józef Kasprzyk.

Kwiaty złożono m.in. w imieniu premier, marszałka Sejmu, ministra obrony narodowej, wojewody mazowieckiego, prezydent miasta st. Warszawy, Związku Harcerstwa Polskiego, Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej oraz p.o. szefa Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych.

Wcześniej w 150 punktach Warszawy związanych z czynem zbrojnym największej formacji Polskiego Państwa Podziemnego zapłonęły znicze pamięci dla żołnierzy AK. Rano - w miejscu, w którym rozegrała się Akcja pod Arsenałem - akcję symbolicznie zainaugurowali kombatanci i harcerze. W Warszawie zorganizowano też konferencję naukową, na której historycy omówili m.in. wpływ etosu Armii Krajowej na ruch Solidarności.

Uroczystości wz. z 75-leciem utworzenia AK zaplanowano również na niedzielę, 19 lutego. Tego dnia odbędzie się msza w Katedrze Polowej WP w intencji żołnierzy Armii Krajowej, po mszy jej uczestnicy spotkają się przy Grobie Nieznanego Żołnierza. Odbędzie się tam złożenie kwiatów przy asyście honorowej Wojska Polskiego; odczytany zostanie apel pamięci i oddana salwa honorowa

Podziel się:

Oceń:

2017-02-15 08:03

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Za cenę życia

Niemieccy policjanci podczas egzekucji

NAC

Niemieccy policjanci podczas egzekucji

Osiemdziesiąt lat temu, 14 lutego 1942 r., Naczelny Wódz Polskich Sił Zbrojnych i premier Rządu RP na Uchodźstwie gen. Władysław Sikorski powołał Armię Krajową.

Więcej ...

Św. Grzegorz VII, papież

pl.wikipedia.org

Więcej ...

Jaworzyna Śląska. Miejsce pamięci i modlitwy dla rodzin po stracie dziecka

2024-05-25 20:30
Odsłonięcie Pomnika Dziecka Utraconego

ks. Mirosław Benedyk

Odsłonięcie Pomnika Dziecka Utraconego

Na cmentarzu komunalnym w Jaworzynie Śląskiej odsłonięto Pomnik Dziecka Utraconego. Miejsce to ma być przestrzenią pamięci, modlitwy i wsparcia dla rodzin po stracie dziecka.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Zmiany kapłanów 2024 r.

Kościół

Zmiany kapłanów 2024 r.

Czy moim życiem i postępowaniem pragnę sprawiać Bogu...

Wiara

Czy moim życiem i postępowaniem pragnę sprawiać Bogu...

„Stanowczy sprzeciw wobec działań MEN” -...

Kościół

„Stanowczy sprzeciw wobec działań MEN” -...

#PodcastUmajony (odcinek 25.): Zarządzanie kryzysowe

Wiara

#PodcastUmajony (odcinek 25.): Zarządzanie kryzysowe

Franciszek wyjaśnia: zezwoliłem na błogosławieństwo...

Kościół

Franciszek wyjaśnia: zezwoliłem na błogosławieństwo...

Zgorszenie w Warszawie. Tęczowe

Kościół

Zgorszenie w Warszawie. Tęczowe "nabożeństwo" z...

Niesamowita święta Rita

Kościół

Niesamowita święta Rita

Święto Chrystusa Najwyższego i Wiecznego Kapłana

Polska

Święto Chrystusa Najwyższego i Wiecznego Kapłana

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Wiara

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania