Reklama

Polska

Bp Muskus przy grobie św. Jana Pawła II

Włodzimierz Rędzioch

Jesteśmy odpowiedzialni za dobro, które stało się naszym udziałem. Dziękujemy św. Janowi Pawłowi II za cud mobilizacji wokół dobra w naszej ojczyźnie– mówił bp Damian Muskus OFM o minionych Światowych Dniach Młodzieży w Krakowie podczas Mszy św., której przewodniczył przy grobie papieża w bazylice św. Piotra. Koordynator przygotowań do ŚDM podkreślał, że Polacy są odpowiedzialni za to, by to dobro nie zostało zmarnowane i stało się „żywą rzeczywistością, naszym chlebem powszednim”.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

W Mszy św. przy grobie św. Jana Pawła II w bazylice św. Piotra uczestniczyli m.in. wolontariusze ŚDM z parafii Matki Bożej Królowej Polski na krakowskim osiedlu Nowy Ruczaj.

W homilii bp Muskus podkreślał, że tam, gdzie jest prawdziwa, żywa wiara, kończy się władza nad ludzkimi sumieniami. „Wiara jest bowiem znakiem sprzeciwu, czystym wyrazem wolności serca, które widzi więcej i tęskni do świata bez przemocy, niesprawiedliwości i zła. Autentyczna wiara w Jezusa jest odważną, otwartą manifestacją dobra” - mówił.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Koordynator przygotowań do ŚDM w Krakowie przypomniał, że ubiegłoroczne Dni okazały się manifestacją dobra, które rozlało się w ojczyźnie za sprawą młodych ludzi o pięknych, wrażliwych sercach, „tętniących równym rytmem miłości i wiary”. „Ta wzajemna wymiana dobra i miłości była największym cudem lipcowych wydarzeń; cudem oglądanym codziennie w parafiach, kościołach, na ulicach miasta” - wspominał biskup. Jego zdaniem, w wielu ludzkich sercach zrodziła się wiara na widok młodych ludzi, którzy „z radością i odwagą pokazywali, jak bardzo tęsknią do świata pokoju, solidarności i przebaczenia, do piękna Ewangelii, która staje się treścią życia”. Według niego, młodzież z całego świata wyjechała z Polski umocniona wieloma bezinteresownymi gestami dobra, życzliwości i troski, którymi pielgrzymi byli obdarowywani przez polskich gospodarzy ŚDM.

„Za ten cud mobilizacji wokół dobra w naszej ojczyźnie dziękujemy dziś św. Janowi Pawłowi II. Jego cicha obecność w murach tej świątyni jest jednak także przypomnieniem o odpowiedzialności, jaka spoczywa na nas wszystkich – i młodych, i starszych, i świeckich, i duchownych – by to dobro nie zostało zmarnowane, by rosło i umacniało nas, by nie było tylko wzruszającym wspomnieniem niezwykłych chwil, ale żywą rzeczywistością, naszym chlebem powszednim' – podkreślał bp Muskus.

Reklama

Hierarcha zaapelował o refleksję nad tym, co z tym dobrem Polacy zrobią dalej. „Jak je będziemy pomnażać w naszej codzienności, by było coraz mocniejszym świadectwem wiary i przyjaźni z Jezusem? Czy rzeczywiście odmienił nas ten czas? Popchnął do zmian? Obudził tęsknotę do życia wypełnionego miłością, odważnego i pięknego?” - zapytywał.

Bp Muskus przypomniał o tym, że w Niedzielę Palmową przedstawiciele polskiej młodzieży przekażą młodym ludziom z Panamy symbole ŚDM – krzyż i wizerunek Matki Bożej Salus Populi Romani. „Stały się one także symbolami naszej nadziei na przebudzenie, na doświadczenie solidarności i jedności, na życie, które nie jest trwaniem na niby, ale twórczym budowaniem cywilizacji miłości i prawdy, dobra i pokoju” - wyjaśniał zgromadzonym przy grobie św. Jana Pawła II Polakom.

Na koniec szef krakowskiego Komitetu ŚDM 2016 oddał owoce Dni ich patronowi – św. Janowi Pawłowi II. „Niech umacnia naszą odwagę w realizacji wielkich pragnień. Niech inspiruje nas do czynienia dobra wszędzie i zawsze, w każdych warunkach, zwłaszcza tam, gdzie próbuje się je zabijać: w świecie przemocy, niesprawiedliwości i braku miłości” - podsumował bp Muskus.

Podziel się:

Oceń:

2017-04-08 11:29

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Zostawił ślad

Archiwum rodzinne

Zmienił oblicze ziemi. Zmienił konkretne osoby. Dawał nadzieję, uczył, jak żyć, był blisko. Na sercu leżała mu zwłaszcza rodzina. Zostawił ślad w życiu wielu.

Więcej ...

Jej polityką była miłość

Św. Urszula Ledóchowska, Łódź, 1937

Dzięki uprzejmości Zgromadzenia Sióstr Urszulanek Serca Jezusa Konającego w Pniewach

Św. Urszula Ledóchowska, Łódź, 1937

Kim była kobieta, która uważała, że uśmiech, dobroć i pogoda ducha są dowodami szczególnej więzi z Chrystusem?

Więcej ...

Bp Ważny rozszerzył grono osób zajmujących się ochroną małoletnich

2024-05-29 17:40

Episkopat News

Stworzenie biura delegata ds. ochrony dzieci i młodzieży poprzez włączenie do niego siostry zakonnej i świeckiej psycholog oraz powołanie diecezjalnego zespołu ds. prewencji to jedne z pierwszych decyzji bp Artura Ważnego jako biskupa sosnowieckiego. Poszerzenie wspomnianych zespołów oraz ich wzajemna współpraca mają na celu podnoszenie standardów ochrony małoletnich w diecezji m.in. w związku z wejściem w życie tzw. „ustawy Kamilka”.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Dekrety rozdane

Aspekty

Dekrety rozdane

Nawet wtedy, kiedy spała, Maryja czuwała nad jej...

Wiara

Nawet wtedy, kiedy spała, Maryja czuwała nad jej...

Prośmy Boga o łaskę pokornego serca, abyśmy nie...

Wiara

Prośmy Boga o łaskę pokornego serca, abyśmy nie...

Urszula Ledóchowska – niedoceniona matka polskiej...

Święci i błogosławieni

Urszula Ledóchowska – niedoceniona matka polskiej...

Mecenas Wąsowski: ks. Olszewski prosił, abym Wam to...

Kościół

Mecenas Wąsowski: ks. Olszewski prosił, abym Wam to...

Ida Nowakowska: Chcę być jak moja Mama!

Wiara

Ida Nowakowska: Chcę być jak moja Mama!

Święto Chrystusa Najwyższego i Wiecznego Kapłana

Polska

Święto Chrystusa Najwyższego i Wiecznego Kapłana

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Wiara

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Istotą kapłaństwa jest składanie ofiary

Wiara

Istotą kapłaństwa jest składanie ofiary