Reklama

Polska

Rektor UPJPII w Krakowie: od losów małżeństwa i rodziny zależy los Kościoła i społeczeństwa

Christin Lola/fotolia.com

Nie ma też bardziej wymownego obrazu Boga, a zwłaszcza tego, że jest miłością, niż kochające się małżeństwo i rodzina – pisze rektor Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II ks. prof. Wojciech Zyzak w liście na drugi dzień Świąt Zmartwychwstania. Podkreśla, że "od losów małżeństwa i rodziny będzie zależał los Kościoła i społeczeństwa". List odczytywany jest we wszystkich kościołach archidiecezji krakowskiej.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Rektor uniwersytetu deklaruje, że społeczność akademicka pragnie służyć radości, której źródłem jest miłość, szczególnie przeżywana w rodzinie.

„Rodzina jest pierwszym miejscem, w którym dziecko uczy się, że Bóg jest Ojcem, a Kościół matką. Zdajemy sobie sprawę, że od losów małżeństwa i rodziny będzie zależał los Kościoła i społeczeństwa. Dlatego Kościół zawsze będzie bronił rodziny, widząc jej źródło w samej tajemnicy Trójcy Świętej” - podkreśla ks. prof. Zyzak. Dodaje, że nie ma bardziej wymownego obrazu Boga, a zwłaszcza tego, że jest miłością, niż kochające się małżeństwo i rodzina.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Autor listu zaznacza, że Uniwersytet Papieski Jana Pawła II włącza się w aktualną dyskusję na temat przyszłości małżeństwa i rodziny, w myśl adhortacji Familiaris consortio, w której św. Jan Paweł II powierzał instytutom teologicznym i pastoralnym zadanie zgłębiania nauczania Kościoła o rodzinie. To wezwanie swojego patrona krakowska uczelnia wypełnia m.in. dzięki Instytutowi Nauk o Rodzinie.

„Przypominam o tym dziś, głównie dlatego że przed paroma miesiącami Wydział Nauk Społecznych uzyskał, jako druga jednostka w Polsce, prawo do doktoryzowania na tym kierunku” - napisał rektor, zapraszając jednocześnie wszystkich przyszłych studentów i doktorantów do zgłębiania zagadnień dotyczących małżeństwa i rodziny na UPJPII.

Rektor zachęca również do korzystania z pierwszej w Polsce poradni bioetycznej, która działając od roku w murach uniwersytetu, „wpisuje się w wysiłki budowania cywilizacji miłości i pragnie być - zgodnie z wezwaniem papieża Franciszka - „szpitalem polowym" ludzkiego ducha”. W tym miejscu, które zostało stworzone przez Instytut Bioetykiwraz z Fundacją „Jeden z nas", można bezpłatnie i anonimowo uzyskać poradę lekarzy, prawników, filozofów i teologów oraz otrzymać pomoc w rozwiązaniu trudnych dylematów moralnych związanych z początkiem, trwaniem lub końcem ludzkiego życia.

Reklama

„Matce Bożej, którą od ponad dwudziestu lat wzywamy w litanii loretańskiej jako Królową Rodzin, społeczność naszego Uniwersytetu powierza w modlitwie siebie oraz wszystkie małżeństwa i rodziny, dziękując za każdy wyraz życzliwości i pomocy dla naszej uczelni” - pisze rektor UPJPII.

W imieniu społeczności akademickiej życzy wszystkim „prawdziwej mądrości”, która jest przejawem nie tyle wykształcenia, ile „pewnych zalet serca i wewnętrznej prawości ducha”. uzdalniającej do oceny wartości, dobra i zła.

List rektora Uniwersytetu Papieskiego w Krakowie odczytywany jest tradycyjnie w Poniedziałek Wielkanocny we wszystkich kościołach archidiecezji. Zebrane tego dnia ofiary przeznaczone są na działalność uczelni.

Podziel się:

Oceń:

2017-04-17 10:16

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Leczyć rany czy zapobiegać?

Słuchanie przed mówieniem – to jedna z zasad Spotkań Małżeńskich

Karol Porwich/Niedziela

Słuchanie przed mówieniem – to jedna z zasad Spotkań Małżeńskich

Obecny świat mówi nam cały czas, że musi być lekko, łatwo i przyjemnie, a w małżeństwie to, niestety, tak nie jest – przyznaje Agnieszka Tomczak, uczestniczka Spotkań Małżeńskich przy parafii św. Kaspra del Bufalo u Misjonarzy Krwi Chrystusa w Częstochowie.

Więcej ...

Eksperci: Zarządzenie prezydenta stolicy ws. symboli religijnych narusza Konstytucję RP

2024-05-17 19:16

flickr.com

Prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski nie chce symboli religijnych w publicznych przestrzeniach stołecznych urzędów. "Urząd jest świecki i jest neutralny światopoglądowo i religijnie, takich symboli, w przestrzeniach wspólnych, tam, gdzie przyjmowani są klienci urzędu, nie powinno być" - przekonuje rzeczniczka urzędu. Zdaniem Łukasza Bernacińskiego z Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Łódzkiego, zarządzenie prezydenta stolicy narusza gwarantowaną konstytucyjnie wolność sumienia i religii. Profesor UKSW, politolog ks. Piotr Mazurkiewicz ocenia z kolei, że takie inicjatywy nie mają nic wspólnego z neutralnością lecz są próbą ateizowania przestrzeni publicznej.

Więcej ...

Budowanie wspólnoty

2024-05-17 19:39

Mateusz Góra

– Idziemy na Skałkę Bulwarami Wiślanymi, wpisując się niejako w tę klasyczną drogę między Wawelem a Skałką, związaną z procesją św. Stanisława. To okazja, żeby uczyć się męstwa w dawaniu świadectwa wiary na co dzień - zauważa ks. Krzysztof Porosło.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Czy miłujesz Mnie?

Wiara

Czy miłujesz Mnie?

Kard. Ryś: neutralność religijna polega na wspieraniu...

Kościół

Kard. Ryś: neutralność religijna polega na wspieraniu...

#PodcastUmajony (odcinek 17.):  Ale nudy!

Wiara

#PodcastUmajony (odcinek 17.): Ale nudy!

Bp Ważny do księży z diecezji sosnowieckiej: Musimy się...

Kościół

Bp Ważny do księży z diecezji sosnowieckiej: Musimy się...

Anioł z Auschwitz

Wiara

Anioł z Auschwitz

10 mało znanych faktów o objawieniach w Fatimie

Wiara

10 mało znanych faktów o objawieniach w Fatimie

Świadectwo Raymonda Nadera: naznaczony przez św. Szarbela

Wiara

Świadectwo Raymonda Nadera: naznaczony przez św. Szarbela

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Wiara

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Nowenna do św. Andrzeja Boboli

Wiara

Nowenna do św. Andrzeja Boboli