Reklama

Polska

Jasna Góra: pielgrzymi z diecezji koszalińsko-kołobrzeskiej dotarli do celu

Bożena Sztajner/Niedziela

Uczestnicy 35. Pieszej Pielgrzymki na Jasną Górę dotarli do Częstochowy 13 sierpnia rano. Pod jasnogórskimi wałami przywitał ich bp Krzysztof Zadarko. W tym roku ponad 400 osób w 8 grupach wędrowało pod hasłem: "Jestem, pamiętam, czuwam".

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Pielgrzymka diecezji koszalińko-kołobrzeskiej wyruszyła 1 sierpnia z sanktuarium w Skrzatuszu. Mszy św. na rozpoczęcie wędrówki przewodniczył bp Krzysztof Włodarczyk.

W homilii zwrócił uwagę na różnicę między pielgrzymem, a wagabundą. Przypomniał, że pielgrzym to wędrowiec, który ma określony cel:

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

- Wagabunda jest karykaturą pielgrzyma. Wędruje znikąd donikąd. Na nic nie czeka. Nie jest posłuszny żadnym nakazom. Nic go nie obowiązuje. Mówi o sobie, że jest wolny, ale w rzeczywistości to samowola. Postawa wagabundy do niczego go nie prowadzi. Współczesny wagabunda nie jest obdartym biedakiem. Można go spotkać elegancko ubranego w dobrym samochodzie. Używa w pełni uroków życia, jednak widać po nim zmęczenie bezsensem drogi - mówił biskup.

Duchowny podkreślił, że każdy chrześcijanin staje się wagabundą, kiedy wybiera w swoim życiu drogę grzechu.

O najważniejszym celu pielgrzymki, także szerzej rozumianej, jako pielgrzymki życia, przypomniał pątnikom bp Edward Dajczak, który przewodniczył Mszy św. 5 sierpnia w bazylice gnieźnieńskiej. Ordynariusz diecezji zwrócił uwagę uczestników Eucharystii na konieczność dążenia do świętości.

Hierarcha podkreślił, że upadki na drodze do świętości zdarzają się każdemu człowiekowi i nigdy go nie przekreślają, jednak nie należy zbyt łatwo godzić się na grzech. Trzeba szukać wzorców życia, które są prawdziwe, a nie pozorne, jak w przypadku wielu współczesnych idoli.

- Pomyłki coś w nas jednak zabijają. Niszczą coś, co już się w nas nie odrodzi. Dlatego warto pytać Tego, który jest dla nas najważniejszym wzorem; który został nam podarowany. Także święci są po to, aby nam podpowiedzieć, jako można pięknie żyć w naszej zwykłej codzienności - mówił biskup.

Przywołując historię św. Wojciecha, którego misja ewangelizacyjna, po ludzku, zakończyła się fiaskiem, biskup zdefiniował na czym polega prawdziwy sukces człowieka świętego: - Wielkość św. Wojciecha polegała na tym, że dał się Bogu prowadzić, że stał się tak bardzo Jemu uległy.

Reklama

6 sierpnia w Ostrowie Kościelnym k. Słupcy organizatorzy pielgrzymki zaplanowali wyjątkowe wydarzenie. Podczas Eucharystii pary małżeńskie, które upatrują początek swojej miłości na pielgrzymce, odnowiły przyrzeczenia złożone w dniu ślubu.

- To dla nas bardzo wzruszający moment - przyznaje Ania Dowgielewicz z Koszalina, od 6 lat żona Kamila, z którym ma dwójkę dzieci. - Poznaliśmy się w 2004 roku. Ja miałam 16 lat, a Kamil - 18. On szedł po raz drugi, ja po raz pierwszy. W drodze do Chodzieży, prawie pod koniec trasy, po prostu uśmiechnął się do mnie - wspomina Ania. - Od razu coś zaiskrzyło. Wcześniej w ogóle go nie zauważałam. Ale kiedy się uśmiechnął, w tamtym uśmiechu było wszystko. Nasze modlitwy zostały wysłuchane już po kilku dniach, ponieważ okazało się, że oboje szliśmy w intencji dobrego męża i dobrej żony - dodaje koszalinianka.

Ania i Kamil przyznają, że pielgrzymka jest doskonałą okazją, aby kogoś poznać, także na całe życie. - Kiedy człowiek jest zmęczony, nie jest w stanie udawać. Jest bardziej autentyczny - przyznają.

Najmłodszy pielgrzymem w tym roku był 7-miesięczny Franek Gaweł z Piły. Najstarszym - Jan Moczarski, 75-latek ze Złocieńca.

Podziel się:

Oceń:

+1 0
2017-08-13 11:15

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Rekolekcje w drodze

WPP Ojcowie Paulini Warszawa

„Maryja naszą Królową” – pod takim hasłem uczestnicy 306. Warszawskiej Pielgrzymki Pieszej szli w tym roku ze stolicy na Jasną Górę. Na trasę wyruszyło ok. 5 tys. pielgrzymów, ale wiele osób dołączało na kolejnych etapach

Więcej ...

Rozważania bp. Andrzeja Przybylskiego: Co to jest Królestwo Boże?

2024-06-15 08:17

Karol Porwich/Niedziela

Każda niedziela, każda niedzielna Eucharystia niesie ze sobą przygotowany przez Kościół do rozważań fragment Pisma Świętego – odpowiednio dobrane czytania ze Starego i Nowego Testamentu. Teksty czytań na kolejne niedziele w rozmowie z Aleksandrą Mieczyńską rozważa bp Andrzej Przybylski.

Więcej ...

Jedność w duchu Świętego Jana Pawła II

2024-06-16 14:23

Ks. Wojciech Kania/Niedziela

Marsz dla Życia i Rodziny oraz Spotkanie Rodzin Katolickich złożyły się na centralne wydarzenie Roku Rodziny w Diecezji Sandomierskiej. Uroczystość miała na celu uczczenie 25. rocznicy wizyty św. Jana Pawła II w Sandomierzu, a także wzmocnienie więzi rodzinnych i wspólnotowych.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Ulicami Warszawy przeszedł XIX Marsz dla Życia i Rodziny

Kościół

Ulicami Warszawy przeszedł XIX Marsz dla Życia i Rodziny

Rozważania na niedzielę: Lekarz odpuszczał grzechy

Wiara

Rozważania na niedzielę: Lekarz odpuszczał grzechy

Panie, rozbudź we mnie nadzieję, że z Tobą mogę...

Wiara

Panie, rozbudź we mnie nadzieję, że z Tobą mogę...

Budować z Bogiem

Wiara

Budować z Bogiem

Anita Włodarczyk zdobyła srebrny medal w rzucie młotem w...

Sport

Anita Włodarczyk zdobyła srebrny medal w rzucie młotem w...

Dzierżoniów. Pogrzeb Marii Chlipały - matki...

Niedziela Świdnicka

Dzierżoniów. Pogrzeb Marii Chlipały - matki...

Lekkoatletyczne ME: Wojciech Nowicki zdobył złoty medal w...

Sport

Lekkoatletyczne ME: Wojciech Nowicki zdobył złoty medal w...

Jednoosobowe biuro rzeczy znalezionych

Wiara

Jednoosobowe biuro rzeczy znalezionych

12 czerwca: Rocznica objawień w Akicie. Uzdrowienia,...

Wiara

12 czerwca: Rocznica objawień w Akicie. Uzdrowienia,...