Reklama

Świat

Kryzys w Katalonii niepokoi biskupów Hiszpanii

Maciej Kaczor

Katoliccy biskupi Hiszpanii wyrazili zaniepokojenie eskalacją napięć politycznych w Katalonii. Po ogłoszeniu przez kataloński parlament niepodległości, hiszpański rząd przejął bezpośrednią kontrolę nad tym regionem i odwołał tamtejszy rząd na czele z Carlesem Puigdemontem. W Madrycie i innych miastach odbyły się manifestacje w obronie jedności kraju. Także biskupi apelują o jedność i unikanie konfrontacji.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Jak poinformowały 28 października media tego kraju, przewodniczący Konferencji Biskupów Hiszpanii kard. Ricardo Blázquez wyraził swoje poparcie dla zachowania konstytucyjnego porządku w Hiszpanii, który został naruszony przez wczorajsze wydarzenia w Katalonii. - Deklaracja niepodległości, jaka miała miejsce wczoraj w Katalonii napełnia smutkiem - podkreślił metropolita Valladolid. Swoje krótkie wystąpienie zakończył prosząc Boga o „pokojowe współżycie wszystkich obywateli”.

Arcybiskup Madrytu kard. Carlos Osoro Sierra zamieścił na Twitterze krótkie przesłanie: „Chrystus nie wzywa nas do wznoszenia murów, lecz do tego, byśmy dążyli do porozumienia i pojednania”.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

W emocjonalnym tonie zwrócił się do społeczeństwa arcybiskup Barcelony kard. Juan José Omella. Zaapelował on o uniknięcie konfrontacji i budowę pokojowej przyszłości. - Jako pasterz Barcelony podzielam w tej chwili ból i cierpienie mieszkańców. Moje serce płacze wraz z nimi. Pragnę i proszę Boga, by uniknięto konfrontacji i by pomógł nam zbudować przyszłość w pokoju - przyznał w rozmowie z włoską agencją SIR przebywający w Watykanie hierarcha, który od 2015 r, jest arcybiskupem stolicy Katalonii. Sam pochodzi z sąsiedniej Aragonii.

- Po dwóch latach spędzonych w Barcelonie mogę powiedzieć, że bardzo kocham Barcelonę i Katalonię. Katalończycy są wspaniałymi ludźmi. I kocham też Hiszpanię, kocham Europę, do której należymy i od której w młodości otrzymałem wykształcenie we Francji i Belgii - stwierdził 71-letni kardynał.

O „bólu” biskupów z powodu obecnych wydarzeń pisał też 27 października na Twitterze rzecznik Konferencji Biskupów Hiszpanii ks. José María Gil Tamayo. Media hiszpańskie przytoczyły jego wpis, w którym podkreślił, że „poszanowanie państwa prawa oraz Konstytucji gwarantuje nasze pokojowe współżycie”. - Jedność stoi ponad konfliktem. Módlcie się o pokój - zachęcił duchowny.

Reklama

27 października większością 70 spośród 134 głosów regionalny parlament Katalonii przegłosował proces stopniowego odłączania się od Hiszpanii i tworzenie niepodległego państwa, jednakże nie określając żadnych terminów czasowych. W odpowiedzi parlament hiszpański w Madrycie zagłosował za wdrożeniem artykułu 155 Konstytucji, pozwalającego rządowi premiera Mariano Rajoya jeszcze tego samego dnia na pozbawienie władzy katalońskich separatystów. Wieczorem Rajoy ogłosił dymisję całego rządu regionalnego i rozwiązanie parlamentu regionalnego w Barcelonie. Jednocześnie na 21 grudnia zapowiedział nowe wybory w Katalonii.

Przed katalońskim referendum o niepodległości, które odbyło się 1 października, Konferencja Biskupów Hiszpanii apelowała o poszanowanie Konstytucji Hiszpanii i o unikanie „nieodwracalnych decyzji i działań poważnych w skutkach”. Natomiast kilkuset katalońskich księży publicznie opowiedziało się za referendum.

Podziel się:

Oceń:

2017-10-28 21:12

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

18 listopada - obrady biskupów na Jasnej Górze

Ks. Daniel Marcinkiewicz

Fundacja Świętego Józefa, przygotowanie do beatyfikacji kard. Stefana Wyszyńskiego oraz obchody 100. rocznicy urodzin św. Jana Pawła II będą głównymi tematami 385. zebrania plenarnego Konferencji Episkopatu Polski. Jednodniowe obrady odbędą się w poniedziałek 18 listopada na Jasnej Górze, przed rozpoczęciem dorocznych rekolekcji biskupów.

Więcej ...

26 czerwca: Kto dziś gra? Euro 2024

2024-06-26 06:55

PAP/EPA/CHRISTOPHER NEUNDORF

26 czerwca 2024 r. - kolejny dzień piłkarskich zmagań podczas ME 2024! Kto dziś gra?

Więcej ...

Papież polecił wybudowanie elektrowni agrowoltaicznej. Mówi o "przeciwdziałaniu globalnemu ociepleniu"

2024-06-26 14:13

PAP/EPA/ANGELO CARCONI

Ojciec Święty powierzył przewodniczącemu Gubernatoratu Państwa Watykańskiego i przewodniczącemu Administracji Dóbr Stolicy Apostolskiej zadanie budowy elektrowni agrowoltanicznej na eksterytorialnym obszarze Santa Maria di Galeria. Ma ona zapewnić nie tylko zasilanie istniejącej tam stacji radiowej, ale także całkowite zaopatrzenie w energię Państwa Watykańskiego. Postanowienia te zawarte są w opublikowanym dziś Liście apostolskim w formie „Motu Proprio” „Fratello Sole” (Brat Słońce).

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Kielce: siostry boromeuszki odchodzą z seminarium, a tym...

Niedziela Kielecka

Kielce: siostry boromeuszki odchodzą z seminarium, a tym...

W. Brytania: Polski ksiądz Piotr G. oskarżony o 10...

Kościół

W. Brytania: Polski ksiądz Piotr G. oskarżony o 10...

Jak wygląda moja modlitwa?

Wiara

Jak wygląda moja modlitwa?

Zmiany kapłanów 2024 r.

Kościół

Zmiany kapłanów 2024 r.

Wakacyjny savoir vivre w Kościele

Niedziela Łódzka

Wakacyjny savoir vivre w Kościele

Zmiany personalne w diecezji bielsko-żywieckiej 2024

Niedziela na Podbeskidziu

Zmiany personalne w diecezji bielsko-żywieckiej 2024

Diecezja kielecka: zmiany kapłanów 2024

Kościół

Diecezja kielecka: zmiany kapłanów 2024

Zmiany personalne w diecezji rzeszowskiej

Kościół

Zmiany personalne w diecezji rzeszowskiej

Nauczycielu, nic Cię to nie obchodzi, że giniemy?

Kościół

Nauczycielu, nic Cię to nie obchodzi, że giniemy?