Reklama

Wiadomości

Jak zapobiec kryzysom?

Fotolia.com

Jest rzeczą pewną, że okresów intensywnego rozwoju, zarówno w porządku naturalnym, jak i duchowym, nie da się uniknąć. Sytuacji losowych także nie wyeliminujemy z naszego życia. Niestety, właśnie te momenty często postrzegamy jako czas kryzysu. Jak zatem się na nie przygotować? Jak zmienić świadomość tak, aby widzieć w przełomowych wydarzeniach szansę na rozwój, a nie impuls do wejścia w kryzys – czas załamania, smutku, gniewu czy depresji?

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Aby odpowiedzieć na te i tym podobne pytania, trzeba najpierw wyjaśnić bardziej podstawową kwestię, a mianowicie: dlaczego dana sytuacja odbierana jest przez konkretnego człowieka jako kryzys, a przez innego nie?

Istnieją trzy obszary, w których nieuporządkowanie niesie ze sobą bardzo trudne uczucia i emocje. Pierwszy z nich dotyczy percepcji rzeczywistości, drugi – obrazu Bogu, trzeci – hierarchii wartości.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Błąd w postrzeganiu rzeczywistości najczęściej polega na zaprzeczaniu temu, że generuje ona, sama z siebie, cierpienie. W niej ukryte jest to, co chrześcijaństwo nazywa krzyżem. Jeśli nierealistycznie patrzymy na świat, jesteśmy „zdziwieni”, przeżywając sytuacje dyskomfortu, tak fizycznego, psychicznego, jak i duchowego. Ukryta w człowieku głęboka potrzeba przyjemności nie pozwala pogodzić się z faktem, że ból jest naturalną częścią egzystencji ludzkiej. Dlatego gdy ten się pojawia, często rodzi bunt, chęć ucieczki, niekiedy panikę, poczucie winy lub postawę obwiniania innych. A potrzeba tylko jednego: akceptacji.

Drugim źródłem kryzysów jest zafałszowany obraz Boga. Traktowanie Go jako talizmanu, którego zadaniem jest ochrona nas przed nieszczęściem. Gdy przychodzi wydarzenie trudne, np. utrata pracy, wówczas budzi się, podobnie – jak w przypadku nierealistycznego obrazu rzeczywistości – bunt, postawa obwiniania, tym razem Boga itd. A Ten ostatni często, dopuszczając konkretne wydarzenie, walczy o ostateczny los naszej duszy.

Trzecim źródłem nieszczęść jest nieuporządkowana hierarchia wartości. Jeśli cokolwiek w realnej (nie deklaratywnej) hierarchii wartości stoi powyżej Boga, wówczas utrata jakiegokolwiek z dóbr materialnych, społecznych, intelektualnych czy duchowych powoduje kryzys.

Tak też, jeśli pragniemy przeżywać trudności, które niesie życie nie jako kryzysowe, lecz naturalne sytuacje lub sprawy do załatwienia, to po pierwsze: trzeba „odczarować” rzeczywistość, tzn. realistycznie ją widząc, zaakceptować ukryty w niej krzyż. Po drugie: warto czytać Biblię tak, aby odnaleźć w niej prawdziwy obraz Boga. Boga walczącego o nasze zbawienie, a nie „dżina” zaspokajającego potrzebę przyjemności. Po trzecie: niezbędna jest rewizja hierarchii wartości. I jeśli okaże się to konieczne – przewartościowanie dotychczasowego życia.

Reklama

Nie jest to droga ani krótka, ani łatwa. Pójście na skróty się nie opłaca. Lecz zdobycie celu tej podróży wydaje się wysoce prawdopodobne – jest to osiągnięcie prawdziwej radości z życia.

Zapraszamy wszystkich zainteresowanych tą tematyką kryzysów życiowych i duchowych na warsztaty łączące psychologię z duchowością, które odbędą się 9-10 grudnia 2017 r. w Poradni psychologiczno-religijnej przy Jasnej Górze.

Danuta Ługowska, doktor filozofii, psycholog, terapeuta

Iwona Tabulska teolog, psychoterapeuta z Poradni Psychologiczno-Religijnej przy Jasnej Górze

Podziel się:

Oceń:

2017-11-30 08:55

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Kościół w Europie w czasie lockdownu

Bożena Sztajner/Niedziela

Kiedy drzwi kościołów w Europie zostały zamknięte podczas pierwszej fali pandemii koronawirusa, wielu biskupów Kościoła było zaskoczonych decyzją władz. Obecnie w wielu krajach jest inaczej: biskupi domagają się, aby świątynie mogły w miarę normalnie funkcjonować pomimo ograniczeń.

Więcej ...

„Stanowczy sprzeciw wobec działań MEN” - oświadczenie Dyrektorów Wydziałów Katechetycznych

2024-05-24 13:39

Karol Porwich/Niedziela

„Stanowczy sprzeciw wobec działań MEN” - to Oświadczenie Dyrektorów Wydziałów Katechetycznych, którzy obradowali w dniach 21-23 maja br. w Stegnie podczas ogólnopolskiego spotkania, które poprowadził bp Wojciech Osial, przewodniczący Komisji Wychowania Katolickiego Konferencji Episkopatu Polski.

Więcej ...

Przegląd Niedzieli Wrocławskiej na 26 maja 2024 roku

2024-05-24 20:16

mat. pras

Co znajdziemy w najnowszym numerze "Niedzieli Wrocławskiej"? Zapraszamy do posłuchania przeglądu prasy

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Zmiany kapłanów 2024 r.

Kościół

Zmiany kapłanów 2024 r.

Wspomnienie Najświętszej Maryi Panny Wspomożenia Wiernych

Wiara

Wspomnienie Najświętszej Maryi Panny Wspomożenia Wiernych

Zmarł biskup senior Janusz Zimniak

Kościół

Zmarł biskup senior Janusz Zimniak

Jezu, pomóż mi nieść mój krzyż

Wiara

Jezu, pomóż mi nieść mój krzyż

Franciszek wyjaśnia: zezwoliłem na błogosławieństwo...

Kościół

Franciszek wyjaśnia: zezwoliłem na błogosławieństwo...

Zgorszenie w Warszawie. Tęczowe

Kościół

Zgorszenie w Warszawie. Tęczowe "nabożeństwo" z...

Niesamowita święta Rita

Kościół

Niesamowita święta Rita

Święto Chrystusa Najwyższego i Wiecznego Kapłana

Polska

Święto Chrystusa Najwyższego i Wiecznego Kapłana

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Wiara

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania