Reklama

Jasna Góra

Górnicy na Jasnej Górze: modlitwy o pomyślność i bezpieczeństwo pracy

BOŻENA SZTAJNER

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Tradycyjnie przed „Barbórką” na Jasnej Górze odbyła się doroczna pielgrzymka górników. Ponad 3 tys. osób, reprezentujących różne kopalnie w kraju, modliło się o pomyślność polskiego górnictwa, bezpieczeństwo pracy oraz za tych, którzy odeszli na „wieczną szychtę.

Podczas Mszy św. celebrowanej w Kaplicy Matki Bożej bp Jan Kopiec z Gliwic wzywał, by mimo trudności zewnętrznych, każdy z nas szukał siły wewnętrznej, która pozwoli być człowiekiem uczciwym, sprawiedliwym i bardzo odpowiedzialnym za siebie i innych.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Ze specjalnym apelem kaznodzieja zwrócił się do rządzących „aby ci, którzy mają prawo decydowania, którzy są do tego, by organizować pracę, by się czuli sługami wszystkich i by korzystali ze swoich umiejętności możliwości dla sprawiedliwego obdarowywania tych, którzy się przyczyniają do naszej wzajemnej pomyślności.

Kazimierz Grajcarek, przewodniczący Sekretariatu Górnictwa NSZZ Solidarność podkreślił, że choć dziś sytuacja w górnictwie nie jest najgorsza to jednak wielką obawę budzi przyszłość. "Do Polski importujemy już prawie czternaście milionów ton węgla, utraciliśmy już rynki pracy w Polsce i zagranicą a to są konkretne miejsca pracy i to nie tylko górników, bo liczy się, tak jak w całej Europie, że za każde utracone miejsce pracy w przemyśle, to są cztery miejsca pracy w usługach" – powiedział Grajcarek.

Reklama

Górnicy podkreślają, że wielką potrzebą jest dziś wzrost bezpieczeństwa pracy pod ziemią i w innych kopalniach, bo zbyt wiele osób ginie w wypadkach, których można by uniknąć.

- W mojej kompanii węglowej pracuje ponad 60 tys. górników. Robimy co możemy ze swojego ludzkiego poziomu, żeby zapewnić im bezpieczną pracę, natomiast w walce z naturą nie zawsze człowiek zwycięży, a bez pomocy Boskiej na pewno nie. Dlatego jest to tradycją, że jeśli tylko mogę, to uczestniczę razem z moimi górnikami w takiej pielgrzymce, raz do roku przed Barbórką – powiedziała Joanna Strzelec-Łobodzińska, prezes Kompanii Węglowej w Katowicach.

Przewodniczący Sekretariatu Górnictwa i Energetyki NSZZ Solidarność powiedział, że jeśli chodzi o produkcję węgla, to jest ona dobra, gorsza jest natomiast sprzedaż. - Utraciliśmy rynki zbytu w Unii Europejskiej. Unia 170 mln ton węgla importuje, to nas bardzo martwi – twierdzi Grajcarek.

XXII Ogólnopolska Pielgrzymka Górników przebiegała z udziałem ponad 3 tys. osób. Obecni byli górnicy nie tylko węgla kamiennego, ale także brunatnego, rud cynku i ołowiu, siarki oraz ropy naftowej. Przybyły rodziny górnicze, emeryci i renciści.

Spotkanie rozpoczęło się nieopodal Jasnej Góry, przy kościele pw. św. Barbary, patronki górników. Tam zebraną brać górniczą powitał o. Ryszard Bortkiewicz, proboszcz paulińskiej parafii pw. św. Barbary. Następnie pielgrzymi wyruszyli do jasnogórskiego sanktuarium. Przy pomniku Prymasa Tysiąclecia delegacje górników złożyły kwiaty. Kolejnym punktem pielgrzymki była Droga Krzyżowa na Wałach jasnogórskich.

Pielgrzymkę zakończył akt zawierzenia Matce Bożej i złożenie kwiatów pod tablicą „Solidarności”.

Podziel się:

Oceń:

2012-11-26 09:59

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Pielgrzymka z Góry Kalwarii dotarła do Lichenia

Czechu81-Foter-CC-BY-SA

Mariańska Piesza Pielgrzymka dotarła do Sanktuarium Maryjnego w Licheniu Starym. Tradycyjnie pielgrzymi wędrowali z Góry Kalwarii na Mariankach, gdzie znajduje się grób założyciela Zgromadzenia Księży Marianów św. Stanisława Papczyńskiego.

Więcej ...

Czy należy oddawać cześć relikwiom?

2025-04-09 20:51
Relikwie św. Szarbela

Karol Porwich/Niedziela

Relikwie św. Szarbela

Wielki Post to czas modlitwy, postu i jałmużny. To wiemy, prawda? Jednak te 40 dni to również czas duchowej przemiany, pogłębienia swojej wiary, a może nawet… powrotu do jej podstaw? Dziś odpowiedź na pytanie - czy należy oddawać cześć relikwiom?

Więcej ...

Kuchnia w Świętej Puszczy

2025-04-10 15:41

Maciej Orman/Niedziela

– Caritas Archidiecezji Częstochowskiej wchodzi na wyższy poziom świadczenia usług – powiedział dyrektor instytucji ks. Marek Bator podczas otwarcia kuchni charytatywnej w Olszynie k. Częstochowy, w Centrum Duchowości Archidiecezji Częstochowskiej „Święta Puszcza”. Uroczystość odbyła się 10 kwietnia.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

PILNE! Opat tyniecki podał się do dymisji

Kościół

PILNE! Opat tyniecki podał się do dymisji

Dziecko we wrocławskim Oknie Życia

Niedziela Wrocławska

Dziecko we wrocławskim Oknie Życia

Prezydium KEP odpowiedziało na pismo z Kancelarii Prezesa...

Kościół

Prezydium KEP odpowiedziało na pismo z Kancelarii Prezesa...

Życie Abrahama było początkiem historii zbawienia

Wiara

Życie Abrahama było początkiem historii zbawienia

Masowa likwidacja szkół wiejskich

Felietony

Masowa likwidacja szkół wiejskich

Tatry: Mandaty za rozświetlenie krzyża na Giewoncie w...

Wiadomości

Tatry: Mandaty za rozświetlenie krzyża na Giewoncie w...

Małopolskie: Podczas Mszy św. wszedł na ołtarz,...

Wiadomości

Małopolskie: Podczas Mszy św. wszedł na ołtarz,...

Oleśnica: Dziecko zabite w 9. miesiącu ciąży

Wiadomości

Oleśnica: Dziecko zabite w 9. miesiącu ciąży

Dlaczego Kościół sprzeciwia się stosunkom...

Wiara

Dlaczego Kościół sprzeciwia się stosunkom...