Reklama

Media

Razem przeciw mediokracji

BOŻENA SZTAJNER

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Wobec szkodliwej mediokracji i wszelkiego zamętu powinna nas charakteryzować integracja, która stworzyłaby przeciwwagę dla koncernów medialnych w Polsce - powiedział abp Wacław Depo podczas Forum Dziennikarzy Katolickich w Hebdowie pod Krakowem. Przewodniczący Rady Episkopatu ds. Środków Społecznego Przekazu do Hebdowa przyjechał na zaproszenie Katolickiego Stowarzyszenia Dziennikarzy – organizatora spotkania, które zgromadziło ludzi mediów i Kościoła, a także działaczy społecznych. Forum odbyło się w dniach 30 listopada 2 grudnia 2012 r. w gotycko-barokowym pronorbertańskim klasztorze z 1160 roku, gdzie mieści się Centrum Wiara i Kultura. KSD mogło zorganizować to niezwykłe spotkanie dzięki gościnie i uprzejmości gospodarzy miejsca - Ojców Pijarów.

Celem spotkania było wzajemne poznanie się, wymiana doświadczeń a także próba wzajemnego ubogacenia w tym, co dotyczy katolickich wartości wpisanych w nasze serca i historię naszej Ojczyzny. Pragnieniem organizatorów było, by z inspiracji płynącej z wymiany refleksji oraz z dyskusji wypracować ogólnopolską strukturę współpracy medialnej na rzecz Kościoła i naszego narodu. Po Mszy św., abp Wacław Depo od wspomnienia Ducha Świętego rozpoczął wykład pt. "Misja mediów katolickich w Polsce".

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Reklama

Metropolita częstochowski podkreślił, iż należy przeciwstawić się laickiej mediokracji koncernów w sytuacji, gdy obserwować można rosnący wpływ mediów zdominowanych przez środowiska lewicowo-liberalne. Zdaniem abp. Depo taka diagnoza stawia przed mediami katolickimi zadania specjalne, którym najważniejszym jest ich opiniotwórczość.

Zobowiązany rozeznawać rzeczywistość problematyki mediów do końca swojej posługi, z pozycji „wrzuconego” w tę rzeczywistość, będąc na początku drogi Przewodniczący Rady Episkopatu ds. Środków Społecznego Przekazu, rozpoczął opis sytuacji mediów w Polsce od przytoczenia wypowiedzi red. Ewy Czaczkowskiej (w rozmowie Błażejem Torańskim), bp. Adama Lepy (wykład:„Media katolickie misja specjalna”), publikacji ks. prof. A. Lewka („Kościół a mediokracja”) oraz KAI („Kościół stereotypy uprzedzenia manipulacje).

Reklama

Obraz, jaki się zarysował, ukazał źródła trudności pisania o Kościele, wśród których są takie jak: ateizm wspierany przez media, doświadczenie odmowy informacji oraz walki światopoglądowej, zdominowanie środowisk dziennikarskich przez światopogląd liberalny (70 proc. to media lewicowo liberalne – po 89 roku powstał niesprawiedliwy oligarchiczny podział mediów i w związku z tym zmieniają się rządy, koalicje ale nie ośrodki opiniotwórcze, przez co dokonuje się ostrzejsza niż na Zachodzie „jełopizacja” i tabloizacja” życia społecznego), narastający rozdźwięk pomiędzy rzeczywistością a przekazem medialnym, praktyka negatywnych wypowiedzi o Kościele lub spychania w niebyt ważnych wydarzeń takich jak np. pierwsza pielgrzymka do Rzymu w Roku Wiary (pielgrzymka Radia Maryja), Międzynarodowy Kongres Rodzin w Mediolanie, Światowy Dzień Młodych, Święto Bożego Ciała (1 s. w 21 minucie programu). Czym jest teraz milcząca sytuacja zablokowania dla szerszej linii przez media sprawy funduszu kościelnego ? - metodą ukrycia, zatruwania kłamstwem. Kościół katolicki stał się tarczą strzelniczą fałszywych idei. Obserwuje się rosnący wpływ polityki partii, mediów, businessu, laickiej mediokracji wobec Kościoła.

Przewodniczący Rady Episkopatu ds. Środków Społecznego Przekazu wskazał, że w tej sytuacji środkiem zaradczym jest otwieranie oczu i sprowadzanie na ziemię metodą widzę, oceniam, działam.

Metropolita częstochowski podkreślił, że istotą mediów katolickich jest ewangelizacja, a więc konieczność głoszenia Ewangelii całemu stworzeniu, by człowiek - jak mówił Jan Paweł II na audiencji generalnej w 1979 roku – odnalazł samego siebie. Media to „współczesna ambona”, na której Kościół musi być obecny z głoszeniem prawdy i miłości. Obecność w świecie środków społecznego przekazu jest wezwaniem Ducha Świętego i Ewangelia nie może być zepchnięta do sfery prywatnej, co wymaga odważnego wejścia na forum. Ponadto, nie wystarcza posługiwać się mediami, trzeba ewangelizować same media.

Troska Kościoła o kształt i rolę mediów znajduje najdobitniejszy wyraz w 27 orędziach na Światowe Dni Środków Społecznego Przekazu, w pracach Synodu Biskupów stąd ten temat wielokrotnie był podejmowany przez Ojca Świętego Jana Pawła II, ostatnio: Środki przekazu a nowa ewangelizacja.

Zadaniami podstawowymi misji jest pogłębianie wiary – osiągnięcie wiary dojrzałej, umysłem, sercem osobistej więzi z Chrystusem tak, by doszło do tego osobistego spotkania z Chrystusem oraz poszerzenie wiedzy religijnej, obalanie mitów i fałszowania (sprawa Piusa XII ).

Reklama

Stąd funkcja ewangelizacyjna mediów katolickich jest pierwszorzędna. Powinna ją charakteryzować opiniotwórczość jako sens istnienia. (Stała troska redakcji i przyjaciół by stały się powszechnie cytowane.)

Zadaniami specjalnymi mediów katolickich jest skuteczne i szybkie reagowanie na negatywne wpływy świata mediów, podejmowanie ważnych tematów nie poruszanych w mediach publicznych, reagowanie na manipulatorski sposób przekazywania czyli nie poprzez siłę argumentów ale przez ośmieszenie, napastliwość. Należy zwracać uwagę na pułapki propagandy tj. „polityka dla polityków” „historia dla historyków”, które wytłumiają aktywność. Należy uwrażliwić na nową formę cenzury tzw. polityczną poprawność, konformizm wobec salonu, uczyć krytycznego stosunku do sondaży opinii publicznej, ukazywać rolę czarnego PR jako technikę propagandy polegającą na ukazywaniu wyłącznie i permanentnie w złym świetle. Należy zabierać głos wobec antyświadectwa np. wtedy kiedy politycy katoliccy chełpią się że myślą inaczej niż biskupi.

Reklama

Stąd rodzi się postulat integracji mediów katolickich jako przeciwwagi dla koncernów medialnych w Polsce. Należy dążyć, by przeciwstawić się mediokracji koncernów. Wobec szkodliwej mediokracji, wszelkiego zamętu, charakteryzować nas powinna integracja i tu rodzą się pytania organizacyjno- strukturalne: czy odrębne potężne medium? Przykładem takiej inicjatywy było wydanie w 2009 roku wspólnie przez 7 tygodników publikacji Kościół „Bioetyka katolicka” w nakładzie pół miliona, która stanowiła wkład w debatę bioetyczną w Polsce. Zawarta tam została wypowiedź abp. Michalika, gdzie wskazuje na perspektywę katolickiej etyki opartej na prawie naturalnym. W tym roku 6 redakcji dokonało wspólnej publikacji w nakładzie 450 tys.

Służba prawdzie jest zadaniem mediów katolickich służących ewangelizacji, za którą abp Wacław Depo podziękował dziennikarzom zgromadzonym na spotkaniu w Hebdowie.

Tekst ukazał się na stronie Katolickiego Stowarzyszenia Dziennikarzy:
ksd.media.pl/aktualnoci/909-hebdow-2012-media-katolickie-wobec-szkodliwej-mediokracji

Zobacz galerię zdjęć ze spotkania w Hebdowie

Podziel się:

Oceń:

2012-12-07 11:11

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Rozmowa z Ojcem - #powołanie

Biuro Prasowe Jasnej Góry

Jak wygląda życie codzienne Kościoła, widziane z perspektywy metropolii, w której ważne miejsce ma Jasna Góra? Co w życiu człowieka wiary jest najważniejsze? Czy potrafimy zaufać Bogu i powierzyć Mu swoje życie? Na te i inne pytania w cyklicznej audycji "Rozmowy z Ojcem" odpowiada abp Wacław Depo.

Więcej ...

Dlaczego Jezus musiał nas zbawić właśnie na krzyżu?

2025-04-10 20:45

BP Episkopatu

Wielki Post to czas modlitwy, postu i jałmużny. To wiemy, prawda? Jednak te 40 dni to również czas duchowej przemiany, pogłębienia swojej wiary, a może nawet… powrotu do jej podstaw? Dziś co nieco o zbawieniu.

Więcej ...

Pizza ze świętymi

2025-04-11 15:53
W Tutti Santi autorem wyjątkowej receptury ciasta jest Mistrz Włoch i Europy w pizzy klasycznej - Valerio Valle.

Magdalena Lewandowska

W Tutti Santi autorem wyjątkowej receptury ciasta jest Mistrz Włoch i Europy w pizzy klasycznej - Valerio Valle.

Restauracja Tutti Santi otworzyła we Wrocławiu drugi lokal przy ul. Sienkiewicza 18/22.

Więcej ...
Przejdź teraz
REKLAMA: Artykuł wyświetli się za 15 sekund

Reklama

Najpopularniejsze

Dziecko we wrocławskim Oknie Życia

Niedziela Wrocławska

Dziecko we wrocławskim Oknie Życia

Dlaczego Jezus musiał nas zbawić właśnie na krzyżu?

Wiara

Dlaczego Jezus musiał nas zbawić właśnie na krzyżu?

Święta Miss - Gemma Galgani

Święci i błogosławieni

Święta Miss - Gemma Galgani

Panie, proszę Cię o łaskę wiary

Wiara

Panie, proszę Cię o łaskę wiary

Tatry: Mandaty za rozświetlenie krzyża na Giewoncie w...

Wiadomości

Tatry: Mandaty za rozświetlenie krzyża na Giewoncie w...

Masowa likwidacja szkół wiejskich

Felietony

Masowa likwidacja szkół wiejskich

Oleśnica: Dziecko zabite w 9. miesiącu ciąży

Wiadomości

Oleśnica: Dziecko zabite w 9. miesiącu ciąży

Małopolskie: Podczas Mszy św. wszedł na ołtarz,...

Wiadomości

Małopolskie: Podczas Mszy św. wszedł na ołtarz,...

Dlaczego Kościół sprzeciwia się stosunkom...

Wiara

Dlaczego Kościół sprzeciwia się stosunkom...