Reklama

Sztuka

Międzynarodowy Festiwal Kolęd i Pastorałek im. Ks. Kazimierza Szwarlika

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Istniejący od 1994 roku Ogólnopolski Festiwal Kolęd i Pastorałek od swojej XIX edycji zmienił nazwę na Międzynarodowy Festiwal Kolęd i Pastorałek im. ks. Kazimierza Szwarlika. Ta zmiana to tylko potwierdzenie tego, z czym w rzeczywistości mamy do czynienia od kilkunastu lat, kiedy po raz pierwszy utworzyliśmy rejon eliminacyjny na Ukrainie.

Dzisiaj, spośród 36 ośrodków eliminacyjnych, za naszą wschodnią granicą istnieją trzy - 2 na Ukrainie (w Równem i Żytomierzu) oraz w białoruskich Baranowiczach.
Ta liczba jest proporcjonalna do zainteresowania Festiwalem, na który corocznie zgłasza się około 2 tysiące podmiotów wykonawczych (co daje łącznie przeszło 20 tysięcy osób). Dzięki temu jesteśmy największą tego typu imprezą w Polsce, nie tylko wśród przeglądów kolędowych.
Najlepsze zespoły wyłonione w lokalnych eliminacjach przybywają co roku do Będzina (woj. śląskie, diecezja sosnowiecka), nazywanego Stolicą Polskiej Kolędy i tutaj, podczas trzydniowych przesłuchań finałowych, walczą o zaszczytne tytuły i atrakcyjne nagrody. Najciekawsze aranżacje możemy podziwiać podczas wieńczącego każdą edycję Koncertu Galowego, gromadzącego kilkaset widzów i realizowanego z dużym scenicznym rozmachem, o który każdorazowo dbają zaproszeni profesjonalni reżyserzy.
Międzynarodowy Festiwal Kolęd i Pastorałek na trwałe wpisał się w kulturalną mapę Polski. Corocznie przybywa nie tylko chętnych chcących w nim uczestniczyć, ale także przychodzących posłuchać najlepszych wykonań polskich kolęd i pastorałek - tak tradycyjnych, jak i ożywionych nową aranżacją czy też powstałych specjalnie na potrzeby tego wyjątkowego przedsięwzięcia.

Organizatorami Festiwalu są Fundacja Ogólnopolski Festiwal Kolęd i Pastorałek oraz Urząd Miejski i Starostwo Powiatowe w Będzinie. Od samego początku Festiwal realizowany jest siłami społecznymi - ponad setka osób (w znacznej części młodzież) poświęca swój czas i wysiłek dla realizacji festiwalowych idei, jakimi są nie tylko umożliwienie amatorskim zespołom publicznej prezentacji swojej twórczości, ale także propagowanie wartości chrześcijańskich, kulturowych i narodowych, których nośnikiem są tradycyjne polskie kolędy i pastorałki.

Festiwal odbędzie się w dniach:
od 7 do 20 grudnia 2012 r. - eliminacje rejonowe;
od 17 do 19 stycznia 2013 r. - przesłuchania finałowe w Będzinie.
20 stycznia 2013 r /Koncert Galowy/

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Reklama

W II etapie Festiwalu spotykają się najlepsi uczestnicy przesłuchań eliminacyjnych. Przesłuchania odbędą się w dniach 17-19 stycznia 2013 r. w siedzibie Państwowej Szkoły Muzycznej im. Fryderyka Chopina w Będzinie.

Wykonawców oceniać będzie jury w składzie: · prof. Marta Kierska-Witczak (Akademia Muzyczna we Wrocławiu) · ks. dr Zenon Kołodziejczak (UKSW w Warszawie i Instytut Teologiczny w Łodzi) · dr Michał Sławecki (Uniwersytet Muzyczny Fryderyka Chopina w Warszawie)

Zwieńczeniem każdej edycji Festiwalu jest Koncert Galowy w Sanktuarium Polskiej Golgoty Wschodu na będzińskim osiedlu Syberka. Nie jest on typowym koncertem laureatów - to raczej przegląd najciekawszych i najbardziej barwnych występów danej edycji, których wyboru dokonuje profesjonalny reżyser. Dba on także o to, by koncert nie był jedynie zbiorem następujących po sobie utworów, ale składał się na wyjątkową historię, realizowaną ze scenicznym rozmachem.

Podczas Koncertu Galowego ogłaszana jest także lista laureatów.

Wstęp na Koncert jest bezpłatny!

Podziel się:

Oceń:

2013-01-07 09:21

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Diecezja kielecka: Świętokrzyskie Dni Muzyki Dawnej, z przewagą renesansowej

Karol Porwich/Niedziela

Znakomitych wykonawców z różnych krajów Europy i melomanów zgromadzą, trwające od 13 sierpnia do 10 września, Czwarte Świętokrzyskie Dni Muzyki Dawnej im. Wincentego z Kielc. W kościołach i ciekawych przestrzeniach architektonicznych będzie królowała głównie muzyka renesansu.

Więcej ...

#PodcastUmajony (odcinek 20.): Odkurzyłeś już?

2024-05-19 19:30

materiał prasowy

Po co mi Pismo Święte? Czy da się nim modlić? Czego w kontakcie z Biblią uczy nas Maryja? Zapraszamy na dwudziesty odcinek „Podcastu umajonego”, w którym ks. Tomasz Podlewski opowiada o maryjnym zachowywaniu i rozważaniu Słowa w sercu.

Więcej ...

Prof. Tomkiewicz: Jako naród nosimy rany stanowiące część tożsamości

2024-05-20 10:19

Adobe Stock

Skutki doznanych zbrodni wojennych to rany, które w sobie jako naród nosimy, ale które są też częścią naszej tożsamości. One nas tworzą, to doświadczenia naszych przodków - powiedziała portalowi Polskifr.fr prof. Monika Tomkiewicz, badacz z warszawskiego Instytutu Pamięci Narodowej. 20 maja przypada 82. rocznica mało znanej zbrodni w Święcianach.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Proszę Cię, Panie, o łaskę bycia zawsze świadomym ceny...

Wiara

Proszę Cię, Panie, o łaskę bycia zawsze świadomym ceny...

Uroczystość Zesłania Ducha Świętego

Kościół

Uroczystość Zesłania Ducha Świętego

#PodcastUmajony (odcinek 20.): Odkurzyłeś już?

Wiara

#PodcastUmajony (odcinek 20.): Odkurzyłeś już?

Moc Ducha w Kościele

Wiara

Moc Ducha w Kościele

Nowenna do Ducha Świętego

Wiara

Nowenna do Ducha Świętego

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Wiara

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

10 mało znanych faktów o objawieniach w Fatimie

Wiara

10 mało znanych faktów o objawieniach w Fatimie

Hiobowe wieści dla katechetów

Wiadomości

Hiobowe wieści dla katechetów

Litania nie tylko na maj

Wiara

Litania nie tylko na maj