Reklama

Świat

Światowy Kongres Żydów zadowolony z otwarcia archiwów Piusa XII

Joachim Specht / pl.wikipedia.org

Światowy Kongres Żydów (WJC) i Instytut Pamięci Męczenników i Bohaterów Holokaustu Yad Vashem w Jerozolimie z zadowoleniem przyjęły decyzję papieża Franciszka o udostępnieniu naukowcom od marca 2020 roku dokumentacji z okresu pontyfikatu Piusa XII (1939-1958). "WJC od dawna wzywało do tego ważnego kroku, aby wyjaśnić wiele pytań bez odpowiedzi na temat postawy i zachowań Kościoła podczas II wojny światowej" - napisał prezydent WJC Ronald S. Lauder w liście do papieża opublikowanym w Nowym Jorku.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

"Swoją decyzją Franciszek pokazuje, że jest zainteresowany bliskimi i szczerymi stosunkami z judaizmem" - zaznaczył Lauder, zwracając uwagę, że papież poprzez tę decyzję pragnie zachować żywą pamięć o "Shoah" - zagładzie Żydów. Wyraził papieżowi wdzięczność, że w czasie jego pontyfikatu dobre stosunki między Kościołem a Żydami zostały jeszcze bardziej umocnione. Zapewnił o stałej otwartości światowej społeczności żydowskiej na dialog z Kościołem.

Także Instytut Yad Vashem z zadowoleniem przyjął decyzję papieża, która umożliwi "obiektywne i otwarte badania" na temat "działań Watykanu w szczególności i ogólnie Kościoła katolickiego podczas Holokaustu". Oczekuje się, że naukowcy otrzymają pełny dostęp do wszystkich zarchiwizowanych dokumentów.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

W poniedziałek 4 marca podczas audiencji dla przełożonych i pracowników Tajnego Archiwum Watykańskiego Franciszek ogłosił decyzję o udostępnieniu naukowcom od 2 marca 2020 roku dokumentacji z okresu pontyfikatu Piusa XII (1939-1958). Papieska decyzja zbiegła się z przypadającą 2 marca 80. rocznicą wyboru Piusa XII – kard. Eugenio Pacellego - na Stolicę Piotrową.

"Postać papieża, który przewodził łodzi Piotrowej w jednym z najsmutniejszych i najbardziej mrocznych okresów XX wieku, niespokojnym i w znacznej części rozdartym ostatnią wojną światową, wraz z następującym po nim czasem reorganizacji państw i powojennej odbudowy, była już badana i studiowana w wielu aspektach, czasem dyskutowana, a nawet krytykowana (można powiedzieć z pewnym uprzedzeniem lub przesadą). Dziś jest ona słusznie oceniona na nowo, a wręcz umieszczona w odpowiednim świetle ze względu na jego wieloaspektowe zalety: przede wszystkim duszpasterskie, ale także teologiczne, ascetyczne, dyplomatyczne” - powiedział Franciszek.

Ojciec Święty przypomniał, że już znaczną część dokumentacji z okresu Piusa XII udostępnili specjalistom jego poprzednicy.

Reklama

Pius XII (1876-1958) kierował Kościołem w latach 1939-58, a więc pierwsze lata jego pontyfikatu (został wybrany papieżem w dniu swoich 63. urodzin – 2 marca) przypadły na czas II wojny światowej. I właśnie jego postawa w tym czasie budziła najwięcej zastrzeżeń, gdyż zarzucano mu milczenie, a nawet obojętność wobec cierpień ofiar tej tragedii dziejowej, a zwłaszcza Żydów. Tymczasem podejmował on wiele działań, choć w większości w ukryciu, aby ratować ten naród, polecił m.in. otwarcie wszystkich klasztorów rzymskich, łącznie z klauzurowymi, i udzielać w nich schronienia Żydom, których następnie przerzucano za granice, głównie do Ameryki Łacińskiej. Gdy zmarł 9 października 1958 w Castel Gandolfo, ówczesna minister spraw zagranicznych, a później premier Izraela Golda Meir napisała w depeszy kondolencyjnej: "Opłakujemy wielkiego sługę pokoju".

Stolica Apostolska już wcześniej otworzyła swe archiwa, aby zbadać i uporządkować dokumenty na temat Piusa XII i jego postawy w latach 1939-45. Wynikiem tych działań jest 12 tomów o łącznej liczbie 7998 stron „Studiów i dokumentów Stolicy Apostolskiej dotyczących II wojny światowej” (po francusku). Wraz z innymi monografiami autorstwa naukowców i bezpośrednich świadków tamtych wydarzeń rzuciły one światło na "roztropność i miłość tego papieża, ukazując zarazem niesprawiedliwość stawianych mu zarzutów".

Podziel się:

Oceń:

2019-03-05 11:05

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

„Tajne Archiwum Watykańskie” – wkrótce nowa książka Grzegorza Górnego i Janusza Rosikonia

Marcin Żegliński

„Tajne Archiwum Watykańskie. Nieznane karty z historii Kościoła” – to najnowsza książka Grzegorza Górnego i Janusza Rosikonia. Tym razem autorzy wchodzą do środka jednej z najbardziej strzeżonych instytucji na świecie -Tajnego Archiwum Watykańskiego.

Więcej ...

O ducha służby, miłosierdzia - rozpoczęły się rekolekcje pracowników Służby Zdrowia

2024-05-17 20:52

BPJG

O ducha służby, miłosierdzia, cierpliwości i pokoju modlą się na Jasnej Górze w przededniu Pięćdziesiątnicy, czyli uroczystości Zesłania Ducha Świętego, uczestnicy dwudniowych rekolekcji środowiska medycznego. Odbywają się one po raz 44., zostały zapoczątkowane przez bł. ks. Jerzego Popiełuszko. - Uczył nas, nawet swoją postawą, jak mieć serce dla człowieka - mówią pielęgniarki, które pamiętają pielgrzymki z bł. ks. Jerzym.

Więcej ...

Rozmowa z Ojcem - Niedziela Zesłania Ducha Świętego

2024-05-18 08:28
Abp Wacław Depo

Karol Porwich/Niedziela

Abp Wacław Depo

Jak wygląda życie codzienne Kościoła, widziane z perspektywy metropolii, w której ważne miejsce ma Jasna Góra? Co w życiu człowieka wiary jest najważniejsze? Czy potrafimy zaufać Bogu i powierzyć Mu swoje życie? Na te i inne pytania w cyklicznej audycji "Rozmowy z Ojcem" odpowiada abp Wacław Depo.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Nowenna do Ducha Świętego

Wiara

Nowenna do Ducha Świętego

Święty od trudnych spraw

Niedziela w Warszawie

Święty od trudnych spraw

Ks. prof. Stanisz: Propozycja minister Nowackiej to wstęp...

Kościół

Ks. prof. Stanisz: Propozycja minister Nowackiej to wstęp...

#PodcastUmajony (odcinek 18.): Odmówisz dziewiątkę?

Wiara

#PodcastUmajony (odcinek 18.): Odmówisz dziewiątkę?

Anioł z Auschwitz

Wiara

Anioł z Auschwitz

10 mało znanych faktów o objawieniach w Fatimie

Wiara

10 mało znanych faktów o objawieniach w Fatimie

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Wiara

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Świadectwo Raymonda Nadera: naznaczony przez św. Szarbela

Wiara

Świadectwo Raymonda Nadera: naznaczony przez św. Szarbela

Nowenna do św. Andrzeja Boboli

Wiara

Nowenna do św. Andrzeja Boboli