Reklama

Niedziela Małopolska

Kraków: rozpoczęły się 19. Dni Tischnerowskie

Mszą św. w intencji ks. prof. Józefa Tischnera, odprawioną w kolegiacie akademickiej św. Anny w Krakowie, rozpoczęły się 19. Dni Tischnerowskie. „Dziś trzeba dać szczególnie wyraz wierności Bożemu prawu, wszak rozmaite nasze wspólnoty zaczynają boleśnie pękać” – mówił w homilii dziekan Wydziału Filozoficznego UPJPII ks. prof. Jarosław Jagiełło.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Mszy św. przewodniczył ks. prof. Wojciech Zyzak, rektor Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II w Krakowie. W kolegiacie zgromadzili się przedstawiciele środowiska Znaku i krakowskich uczelni, z którymi związany był ks. prof. Tischner. Obecni byli m.in. Łukasz Tischner, Wojciech Bonowicz, Henryk Woźniakowski raz profesorowie UJ: Franciszek Ziejka i Jacek Popiel.

Homilię wygłosił dziekan Wydziału Filozoficznego UPJPII, ks. prof. Jarosław Jagiełło. Podkreślał jej znaczenie Bożego prawa jako chrześcijańskiego dziedzictwa, które wymaga pielęgnowania i rozwoju „w wymiarze indywidualnym i wspólnotowym”.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

„Może w szczególności dziś trzeba dać wyraz wierności Bożemu prawu, wszak czujemy i widzimy, że rozmaite nasze wspólnoty zaczynają boleśnie pękać, rozpadać się” – mówił duchowny. Dodał, że w tej sytuacji chciałoby się przywołać słowa filozofa „Tylko Bóg może nas uratować”. Kaznodzieja zauważył ponadto, że prawo Boże jest „źródłem duchowego życia i szkołą chrześcijaństwa”. „Parafrazując słowa ks. prof. Tischnera trzeba powiedzieć, że prawo Boże to żyzna gleba, z której wyrasta człowiek o pięknym umyśle” - stwierdził.

Na koniec zaapelował o wierność Bożemu prawu. „Wtedy będziemy wierni człowiekowi i sobie wzajemnie. Człowieka, który stoi obok nas, nie będziemy wtedy zdradzać, poniżać, wyszydzać i lekceważyć” – podsumował kapłan.

W tym roku Dni Tischnerowskie odbywają się pod hasłem „Człowiek. Nowe wyzwania” i poświęcone są nowym wyzwaniom, którym musi dziś stawiać czoła ludzkość i polskie społeczeństwo.

Po raz pierwszy w historii tego wydarzenia pojawi się tematyka okołomedyczna. W cyklu Colloquia Tischneriana wybitny transplantolog prof. Marek Krawczyk wygłosi wykład pt. „Etyka w medycynie zabiegowej - czy nowe technologie wpłynęły na nasze zachowania etyczne?”, a następnie weźmie udział w „Jaskini filozofów” zatytułowanej „Wartość człowieka”.

Reklama

W programie Dni Tischnerowskich znalazła się debata pod hasłem „Jak przerwać spiralę nienawiści?”. Jej uczestnicy skoncentrują uwagę na problemie przemocy, próbach jej zaradzenia czy ograniczenia. Debatę rozpocznie lektura tekstu ks. Tischnera na ten temat w wykonaniu Anny Dymnej, a do rozmowy, oprócz szefowej Fundacji „Mimo Wszystko”, zaproszeni zostali również: Małgorzata Olasińska-Chart z Polskiej Misji Medycznej, kapelan więzienny i opiekun bezdomnych ks. Józef Krawiec oraz animator działań społecznych w ramach tzw. trzeciego sektora Jakub Wygnański.

Nie zabraknie stałych punktów Dni: pokazu filmów „Tischner na ekranie”, czytania Tischnera, którego w tym roku podjął się Robert Więckiewicz, Otwartego Forum Filozoficznego OFF Tischner, a także gali wręczenia Nagrody Znaku i Hestii im. ks. J. Tischnera.

Głównym organizatorem Dni Tischnerowskich jest w tym roku Uniwersytet Jagielloński. Współorganizatorami: Uniwersytet Papieski Jana Pawła II w Krakowie, Akademia Sztuk Teatralnych im. S. Wyspiańskiego, Instytut Myśli Józefa Tischnera, Społeczny Instytut Wydawniczy Znak.

Podziel się:

Oceń:

2019-03-27 20:02

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

To wielka radość!

W X Pielgrzymce Muzyków Kościelnych AK uczestniczyło ponad 150 osób!

MFS/Niedziela

W X Pielgrzymce Muzyków Kościelnych AK uczestniczyło ponad 150 osób!

W ciągu całych dziejów chrześcijaństwa, od samego początku przepowiadaniu Ewangelii towarzyszy muzyka – przypomniał w homilii abp Marek Jędraszewski.

Więcej ...

Jako jedna wielka polska rodzina. Ulicami Wilna przeszła wielotysięczna Parada Polskości

2024-05-06 13:11

fot.M.Paszkowska/l24.lt

W sobotę Wilno rozkwitło biało-czerwonymi sztandarami – ulicami litewskiej stolicy przeszła tradycyjna majowa Parada Polskości. Była to wyjątkowa okazja, aby jak co roku Polacy ze wszystkich zakątków Litwy oraz rodacy z Polski i z dalszych stron mogli spotkać się razem jako jedna wielka polska rodzina.

Więcej ...

Włochy: 18 i 19 maja kard. Dziwisz odwiedzi diecezję Asti

2024-05-07 13:17

Karol Porwich

W sobotę 18 maja kard. Stanisław Dziwisz, emerytowany arcybiskup krakowski i były sekretarz osobisty św. Jana Pawła II, będzie w Isola d'Asti z okazji 30. rocznicy wizyty św. Jana Pawła II w diecezji Asti i Isola d'Asti - poinformowała ta leżąca w Piemoncie diecezja północnowłoska.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Nowenna do św. Andrzeja Boboli

Wiara

Nowenna do św. Andrzeja Boboli

Matura: bunt i jego konsekwencje lub relacja z drugim...

Wiadomości

Matura: bunt i jego konsekwencje lub relacja z drugim...

#PodcastUmajony (odcinek 7.): Jednostka GROM

Wiara

#PodcastUmajony (odcinek 7.): Jednostka GROM

Jezu, ufam Twemu miłosierdziu. Jezu, ufam Tobie!

Wiara

Jezu, ufam Twemu miłosierdziu. Jezu, ufam Tobie!

Czy 3 maja obowiązuje wstrzemięźliwość od pokarmów...

Kościół

Czy 3 maja obowiązuje wstrzemięźliwość od pokarmów...

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Wiara

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Litania nie tylko na maj

Wiara

Litania nie tylko na maj

Nakazane święta kościelne w 2024 roku

Kościół

Nakazane święta kościelne w 2024 roku

Nabożeństwo majowe - znaczenie, historia, duchowość +...

Wiara

Nabożeństwo majowe - znaczenie, historia, duchowość +...