Reklama

Polska

Zakończył się Jubileuszowy Rok Łaski

pl.wikipedia.org

W Sanktuarium Męki Pańskiej i Matki Bożej w Kalwarii Pacławskiej 3 maja zakończy się Jubileuszowy Rok Łaski związany z 350-leciem istnienia kultu w tym miejscu. Uroczystej Mszy św. wieńczącej ten czas przewodniczył metropolita przemyski abp Adam Szal wraz z prowincjałem krakowskich franciszkanów o. Marianem Gołąbem. W Eucharystii uczestniczyli również niesłyszący, którzy przybyli do sanktuarium w dorocznej pielgrzymce.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

W homilii abp Szal wskazywał, że wszyscy jesteśmy wezwani do przebywania w królestwie Chrystusa, to znaczy do bycia świętymi. – Ludzie w różny sposób zdobywają sławę, znaczenie i korony. Nieraz jest to droga walki, podboju, nieraz ta droga jest związana z przelewaniem krwi, z nieszczęściami. My zdobyliśmy i zdobywamy tę koronę przez krew Chrystusa. To Chrystus, dając nam wolność wyboru, pozwala nam wejść do swego królestwa – zaznaczył.

Metropolita przemyski podkreślił, że Maryja doświadczyła w swoim życiu działania Ducha Świętego, a teraz służy Kościołowi. – Tu na Kalwarii służy nam wszystkim, przychodzącym w pielgrzymkach i modlącym się przed jej wizerunkiem. Ona chce obdarzyć nas tą niezwykłą przyjaźnią, chce przybliżyć nas do Chrystusa, chce nauczyć nas otwartości na działanie Ducha Świętego, na Jego dary – mówił.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Na koniec kaznodzieja zachęcał: weźmy Maryję do siebie. – Św. Jan Apostoł wziął Maryję do siebie, to znaczy wziął ją jako nauczycielkę, wychowawczynię, królową. Jako tę, która pokazuje nie na siebie, ale na Chrystusa, bo On jest królem i do tego królestwa wszyscy mamy razem z Maryją dorastać i zmierzać – powiedział abp Szal.

O. Edward Staniukiewicz OFMConv, duszpasterz w sanktuarium w Kalwarii Pacławskiej, przyznaje, że rok jubileuszowy przyniósł ogromne owoce duchowe. – Nawet nie spodziewaliśmy się, że w ciągu tego roku tyle wydarzeń się dokona, tylu pielgrzymów przez to sanktuarium się przewinie. W ten czas wpisuje się też ojciec Wenanty Katarzyniec, bo w tym samym czasie jego doczesne szczątki zostały przeniesione z krużganków do świątyni. Wtedy jego kult bardzo się uwidocznił i pielgrzymów zaczęło przybywać – opowiada franciszkanin.

Zakonnik zaznacza, że popularność sługi Bożego o. Wenantego nie przyćmiewa kultu Matki Bożej, a wręcz przeciwnie – przyciąga on jeszcze więcej ludzi do Maryi. – On rzeczywiście przyprowadza. Jest tu coraz więcej osób, które przyjeżdżają po raz pierwszy właśnie do grobu o. Wenantego i odkrywają to miejsce i cudowny obraz Matki Bożej i są zachwyceni. Ten rok bardzo wpłynął na rozwój sanktuarium – mówi o. Staniukiewicz.

Reklama

Jubileuszowy Rok Łaski związany z 350-leciem istnienia kultu w Kalwarii Pacławskiej został zainaugurowany 3 maja 2018 r. Centralne uroczystości jubileuszowe miały miejsce podczas odpust Wniebowzięcia Matki Bożej od 11 do 15 sierpnia.

Stolica Apostolska nadała kalwaryjskiemu sanktuarium szczególne przywileje, odpusty i łaski roku jubileuszowego, dlatego każdy pielgrzym, nawiedzając to miejsce, mógł uzyskać odpust zupełny pod zwykłymi warunkami każdego dnia roku jubileuszowego.

Kalwaria Pacławska to bardzo mała wioska (ok. 80 mieszkańców) w województwie podkarpackim. Leży ok. 25 km na południe od Przemyśla. Powstała z myślą upowszechniania kultu Męki Pańskiej, ale z czasem – ze względu na słynący łaskami obraz – stało się ważnym miejscem czci wobec Matki Bożej.

Założycielem Kalwarii był hrabia Andrzej Maksymilian Fredro. Z tą fundacją wiąże się pewna legenda, według której podczas polowania między porożem jelenia Fredrze miał się ukazać jaśniejący krzyż. W miejscu tym w 1665 r. hrabia postawił drewniany kościół i klasztor.

Charakterystycznymi dla Kalwarii Pacławskiej są nabożeństwa dróżek. Do ich odprawiania służy łącznie 41 kaplic ustawionych na kalwaryjskich wzgórzach. Dokładnie 3 maja 1668 roku pierwsi pątnicy przeszli dróżkami kalwaryjskimi, rozważając mękę Pana Jezusa.

Podziel się:

Oceń:

2019-05-03 16:02

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Abp Michalik: modlitwy uczymy się w rodzinach

Abp Józef Michalik

Archiwum Kurii

Abp Józef Michalik

Bez modlitwy w rodzinach dzieci nie nauczą się modlić, a bez tego będzie im trudniej w życiu – wskazywał na to abp Józef Michalik, który w niedzielę przewodniczył Mszy św. w czasie Wielkiego Odpustu Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Kalwarii Pacławskiej koło Przemyśla.

Więcej ...

Bp Ważny: Spotkania w dekanatach dużo mi dają, widzę w diecezjanach nadzieję

2024-05-25 17:27
bp Artur Ważny

flickr.com

bp Artur Ważny

Te spotkania wiele mi dają, bo widzę w nich dużo nadziei ze strony diecezjan - deklaruje bp Artur Ważny, który od blisko trzech tygodni pełni posługę biskupa sosnowieckiego. Od tego czasu w kolejnych dekanatach diecezji spotyka się i rozmawia z przedstawicielami wszystkich stanów lokalnego Kościoła, aby dobrze przygotować się do podjęcia pierwszych decyzji i niezbędnych zmian.

Więcej ...

Wspaniałe narzędzie

2024-05-25 21:43

Mateusz Góra

- Dialog między Bogiem a człowiekiem odbywa się w różny sposób. Często w cichej modlitwie, czasem w milczeniu, nieraz z dyskretnym płaczem. W każdym z tych momentów pojawia się jednak potrzeba uzupełnienia myśli i uczuć muzyką, która niejako podnosi nas w stronę nieba – powiedział ks. dr Stanisław Mieszczak SCJ.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Zmiany kapłanów 2024 r.

Kościół

Zmiany kapłanów 2024 r.

Czy moim życiem i postępowaniem pragnę sprawiać Bogu...

Wiara

Czy moim życiem i postępowaniem pragnę sprawiać Bogu...

„Stanowczy sprzeciw wobec działań MEN” -...

Kościół

„Stanowczy sprzeciw wobec działań MEN” -...

#PodcastUmajony (odcinek 25.): Zarządzanie kryzysowe

Wiara

#PodcastUmajony (odcinek 25.): Zarządzanie kryzysowe

Franciszek wyjaśnia: zezwoliłem na błogosławieństwo...

Kościół

Franciszek wyjaśnia: zezwoliłem na błogosławieństwo...

Zgorszenie w Warszawie. Tęczowe

Kościół

Zgorszenie w Warszawie. Tęczowe "nabożeństwo" z...

Niesamowita święta Rita

Kościół

Niesamowita święta Rita

Święto Chrystusa Najwyższego i Wiecznego Kapłana

Polska

Święto Chrystusa Najwyższego i Wiecznego Kapłana

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Wiara

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania