Reklama

Niedziela Małopolska

Oświęcim: Arturo Mari – gościem uroczystości 40. rocznicy Jana Pawła II na Ziemi Oświęcimskiej

Bożena Sztajner/Niedziela

Arturo Mari, osobisty fotograf św. Jana Pawła II, będzie specjalnym gościem podczas uroczystości związanych z 40. rocznicą wizyty papieża Polaka na Ziemi Oświęcimskiej. Organizatorzy jubileuszowego wydarzenia, zaplanowanego na 7-8 czerwca br., zgodnie podkreślają, że nawiedzenie przez Ojca Świętego byłego niemieckiego obozu koncentracyjnego i zagłady pozostanie jednym z ważniejszych w historii Oświęcimia, a także istnienia Muzeum Auschwitz-Birkenau.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Jak wyjaśnił jeden z organizatorów rocznicowych obchodów, ks. Marcin Mendrzak z oświęcimskiej parafii pw. św. Maksymiliana Męczennika, ważne jest, by przypominać mieszkańcom i przybywającym do Oświęcimia turystom przesłanie Jana Pawła II wypowiedziane cztery dekady temu na „Golgocie naszych czasów”, jaką jest Miejsce Pamięci.

7 czerwca będzie można zobaczyć na oświęcimskim Rynku wystawę, która będzie także eksponowana przy Miejskiej Bibliotece Publicznej oraz w Brzezince. Są to zdjęcia z pamiętnej wizyty Jana Pawła II autorstwa Lidii Foryciarz i Stanisława Jakubowskiego. Pochodzą one ze zbiorów Muzeum Auschwitz-Birkenau i ukazują wzruszające chwile związane z wydarzeniem sprzed 40 lat. Po uroczystym otwarciu wystawy odbędzie się koncert „Fortepiany Wolności”, w którym będzie można usłyszeć utwory bliskie papieżowi z Polski.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

8 czerwca w kościele św. Maksymiliana o godz. 18.00 Mszę św. sprawować będzie bp Kazimierz Górny, organizator papieskiej wizyty w Oświęcimiu w 1979 r. Przed liturgią przy kościele na os. Chemików odsłonięta zostanie tablica upamiętniająca wizytę papieską.

Na koniec swoim świadectwem podzieli się Arturo Mari z Rzymu, osobisty fotograf papieski. Był fotografem sześciu papieży, od marca 1956 r. fotografował Piusa XII, św. Jana XXIII, bł. Pawła VI, Jana Pawła I, św. Jana Pawła II i Benedykta XVI. Podczas pontyfikatu Jana Pawła II wykonał blisko sześć milionów zdjęć.

Dopełnieniem rocznicowych obchodów będzie niedzielny Marsz dla Życia i Rodziny, który rozpocznie się w sanktuarium księży salezjanów. Barwny pochód, deklarujący poparcie dla życia, małżeństwa i rodziny, dotrze do Oświęcimskiego Centrum Kultury, gdzie na zakończenie festynu rodzinnego odbędzie się koncert zespołu Małe TGD. Hasłem tegorocznego oświęcimskiego Marszu jest „Rodzina pełna dzieci”.

Wszystkie te przedsięwzięcia odbywać się będą pod patronatem bp. Romana Pindla oraz prezydenta Oświęcimia Janusza Chwieruta.

Reklama

Partnerami są: Muzeum Auschwitz-Birkenau, Muzeum Pamięci Mieszkańców Ziemi Oświęcimskiej, Miejska Biblioteka Publiczna, Centrum św. Maksymiliana w Harmężach, Niepodlegla.pl oraz Kraków Airport.

Jan Paweł II odwiedził były niemiecki obóz podczas pierwszej pielgrzymki do Ojczyzny 7 czerwca 1979 r. Przeszedł przez bramę obozową z napisem „Arbeit macht frei” (Praca czyni wolnym). Nawiedził celę śmierci, w której zginął św. Maksymilian Maria Kolbe. Pod ścianą straceń bloku nr 11, zwanego „blokiem śmierci”, gdzie Niemcy rozstrzelali tysiące więźniów, złożył wieniec i modlił się. Później odleciał śmigłowcem do Brzezinki. Na terenie KL Birkenau odprawił Mszę św. dla ponad miliona wiernych, w koncelebrze z dwustoma biskupami i księżmi – dawnymi więźniami hitlerowskich obozów koncentracyjnych.

Pobyt Jana Pawła II na terenie KL Auschwitz odbił się szerokim echem za granicą.

Obecnie w celi nr 18 w bloku 11 na terenie Auschwitz I znajduje się świeca, którą Jan Paweł II ofiarował 40 lat temu.

Podziel się:

Oceń:

2019-05-29 18:14

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Apel kard. Dziwisza: Zapalmy świece w oknach i zjednoczmy się na modlitwie w 15. rocznicę przejścia Jana Pawła II do domu Ojca

Ks. Czesław Bogdał

Potrzebujemy siebie nawzajem, by wspólnie, za wstawiennictwem Świętego Papieża, wołać do miłosiernego Boga i błagać Go, by ustała pandemia koronawirusa – mówi kard. Stanisław Dziwisz, zachęcając do modlitewnej jedności 2 kwietnia, w 15. rocznicę śmierci Jana Pawła II. Osobisty sekretarz papieża Polaka apeluje o duchową łączność o 21.37 i zapalenie jutro o tej godzinie świec w naszych oknach.

Więcej ...

Zatrzymajmy się dziś i mocno przyjmijmy krzyż naszego życia

2024-04-15 13:31

Karol Porwich/Niedziela

Rozważania do Ewangelii J 15, 18-21.

Więcej ...

Ks. Tadeo z Filipin: na pielgrzymce łagiewnickiej zobaczyłem nadzieję Kościoła

2024-05-05 14:58
Potrzeba miłosierdzia, aby wszelka niesprawiedliwość na świecie znalazła kres w blasku prawdy…

Małgorzata Pabis

Potrzeba miłosierdzia, aby wszelka niesprawiedliwość na świecie znalazła kres w blasku prawdy…

„Na pielgrzymce do sanktuarium Bożego Miłosierdzia zobaczyłem młodych ludzi, rodziny z dziećmi, nadzieję Kościoła” - mówi ks. Tadeo Timada, filipiński duchowny ze Zgromadzenia Synów Miłości, który uczestniczył po raz pierwszy w bielsko-żywieckiej pielgrzymce do sanktuarium Bożego Miłosierdzia w Łagiewnikach. Przeszła ona po raz 12. z Bielska-Białej do krakowskich Łagiewnik w dniach od 30 kwietnia do 3 maja br. Wzięło w niej udział ponad 1200 osób.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

#PodcastUmajony (odcinek 5.): Ile słodzisz?

Wiara

#PodcastUmajony (odcinek 5.): Ile słodzisz?

To święty również na dzisiaj

To święty również na dzisiaj

Rozważania na niedzielę: Jak się uczyć miłości?

Wiara

Rozważania na niedzielę: Jak się uczyć miłości?

Turniej WTA w Madrycie - Świątek wygrała w finale z...

Sport

Turniej WTA w Madrycie - Świątek wygrała w finale z...

Czy 3 maja obowiązuje wstrzemięźliwość od pokarmów...

Kościół

Czy 3 maja obowiązuje wstrzemięźliwość od pokarmów...

Nakazane święta kościelne w 2024 roku

Kościół

Nakazane święta kościelne w 2024 roku

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Wiara

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Czy 3 maja obowiązuje nas udział we Mszy św.?

Kościół

Czy 3 maja obowiązuje nas udział we Mszy św.?

Nabożeństwo majowe - znaczenie, historia, duchowość +...

Wiara

Nabożeństwo majowe - znaczenie, historia, duchowość +...