Reklama

Wiadomości

Dzwon „Pamięć i Przestroga” trafi do Wielunia

Jakub Szymczuk/KPRP

Dzwon „Pamięć i Przestroga” – upamiętniający 80. rocznicę wybuchu II wojny światowej - został uroczyście przekazany miastu Wieluń. Sekretarz stanu w Kancelarii Prezydenta Wojciech Kolarski wręczył burmistrzowi Wielunia Pawłowi Okrasie akt przekazania dzwonu podpisany przed Prezydenta Andrzeja Dudę.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Dzwon „Pamięć i Przestroga”– upamiętniający 80. rocznicę wybuchu II wojny światowej – jest darem Prezydenta RP Andrzeja Dudy dla miasta Wielunia. Odlany został na zamówienie Prezydenta RP w Pracowni Ludwisarskiej Jana Felczyńskiego w Przemyślu. Trafi do Wielunia i będzie umieszczony w miejscu zniszczonej w czasie bombardowania dzwonnicy. Oficjalnie dzwon zabrzmiał po raz pierwszy na pl. Marszałka Józefa Piłsudskiego w Warszawie w niedzielę 1 września 2019 roku podczas uroczystych obchodów 80. rocznicy wybuchu II wojny światowej. W dzwon jako pierwszy uderzył Prezydent Andrzej Duda, następnie Prezydent Niemiec Frank-Walter Steinmeier oraz Wiceprezydent USA Michael Pence, a po nich inni zaproszeni goście. Słowa „pamięć i przestroga” były motywem przewodnim uroczystości.

– Dzwon „Pamięć i Przestroga” jest darem Prezydenta Rzeczypospolitej; został ustawiony tutaj na placu, żeby każdy z przedstawicieli delegacji, która wzięła udział w uroczystości wybił dźwięk, który ma symbolizować pamięć o tragedii II wojny światowej i przestrogę, która płynie z tego doświadczenia na przyszłość” – powiedział Wojciech Kolarski.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Reklama

Prezydencki minister odczytał także akt przekazania mieszkańcom miasta Wielunia dzwonu „Pamięć i Przestroga”. W dokumencie podpisanym przez Prezydenta Andrzej Dudę zwrócono uwagę, że II wojna światowa rozpoczęła się od zagłady Wielunia – „aktu terroru i ludobójstwa”.

Dzwon - jak napisał Prezydent - zostaje przekazany w hołdzie ofiarom tej przerażającej niemieckiej zbrodni wojennej oraz wszystkim rodakom poległym i pomordowanym podczas największego i najokrutniejszego konfliktu zbrojnego w dziejach świata. W dokumencie podkreślono też, by dźwięk dzwonu „Pamięć i Przestroga” rozchodził się „u najdalszym krańcom świata”.

– Niech wzywa wszystkie narody do zachowania pamięci o grozie wojny oraz do zjednoczenia w staraniach na rzecz pokoju – czytał minister Kolarski.

Uroczystość odebrania w Wieluniu dzwonu „Pamięć i Przestroga” zaplanowano na 15 września.

Dzwon "Pamięć i Przestroga" odlany został w Pracowni Ludwisarskiej Jana Felczyńskiego w Przemyślu. Oficjalnie dzwon zabrzmiał po raz pierwszy na pl. Marszałka Józefa Piłsudskiego w Warszawie w niedzielę 1 września 2019 r. podczas uroczystych obchodów 80. rocznicy wybuchu II wojny światowej. W dzwon jako pierwszy uderzył Prezydent Andrzej Duda, następnie Prezydent Niemiec Frank-Walter Steinmeier oraz Wiceprezydent USA Michael Pence, a po nich inni zaproszeni goście. Słowa „pamięć i przestroga” były motywem przewodnim uroczystości.

Podziel się:

Oceń:

2019-09-03 18:02

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Kościelny dzwon

Ks. proboszcz Wiesław Rozdeba przy dzwonie „Święty Jan Paweł II Wielki”

Piotr Słomski

Ks. proboszcz Wiesław Rozdeba przy dzwonie „Święty Jan Paweł II Wielki”

Dzięki ofiarności parafian kościoła Najświętszego Serca Pana Jezusa na os. Lotnisko, zakupiono dzwon, który pod koniec maja zostanie zainstalowany na wieżyczce kościoła.

Więcej ...

Papież odszedł od protokołu i przytulił starszego brata

2025-05-18 15:42

youtube/Vatican Media

Nie było tylko grzecznego uścisku dłoni między braćmi Prevostami podczas dzisiejszej inauguracji pontyfikatu nowego papieża w Watykanie. Kiedy Louis Prevost, najstarszy z trzech braci Prevost z Chicago, podszedł do swojego brata w papieskich szatach w eleganckim dwurzędowym garniturze i wyciągnął do niego rękę, młodszy brat nie wiedział jak zareagować. Ciepło objął nieco wyższego i mocno zbudowanego Louisa i pozwolił mu serdecznie poklepać się po plecach. Włoski kanał telewizyjny Rai Uno pokazał kilkakrotnie wzruszającą scenę, która miała miejsce na Placu św. Piotra po Mszy z okazji inauguracji papieża Leona XIV.

Więcej ...

W Polsce są 684 ulice i 1070 szkół imienia Jana Pawła II

2025-05-18 20:37
Św. Jan Paweł II

Agata Kowalska

Św. Jan Paweł II

W całej Polsce jest 1070 szkół, 91 przedszkoli, 52 parafie i 94 stowarzyszenia nazwane na cześć Jana Pawła II. Imię papieża Polaka noszą także 684 ulice. Najwięcej (99) jest ich w woj. mazowieckim, a najmniej (17) w woj. warmińsko-mazurskim.

Więcej ...
Przejdź teraz
REKLAMA: Artykuł wyświetli się za 15 sekund

Reklama

Najpopularniejsze

Wybory prezydenckie 2025. Sondażowe wyniki TV Republika...

Wiadomości

Wybory prezydenckie 2025. Sondażowe wyniki TV Republika...

Nowenna do św. Rity

Wiara

Nowenna do św. Rity

Wiemy, jak wyglądają pierścień i paliusz, które...

Kościół

Wiemy, jak wyglądają pierścień i paliusz, które...

Jeden z kardynałów na konklawe

W wolnej chwili

Jeden z kardynałów na konklawe "poratował" przyszłego...

Pierwsza nominacja biskupia nowego papieża

Leon XIV

Pierwsza nominacja biskupia nowego papieża

Niezbędnik Katolika miej zawsze pod ręką

Wiara

Niezbędnik Katolika miej zawsze pod ręką

Policja: 11-letnia Patrycja została odnaleziona; Child...

Wiadomości

Policja: 11-letnia Patrycja została odnaleziona; Child...

Nowenna do św. Andrzeja Boboli

Wiara

Nowenna do św. Andrzeja Boboli

Warszawa: duchowny zawieszony po zarzutach dotyczących...

Kościół

Warszawa: duchowny zawieszony po zarzutach dotyczących...