Reklama

Niedziela Częstochowska

V Wieluńska Noc Bibliotek w MiGBP w Wieluniu

Zofia Białas

W sobotę 5 października Miejska i Gminna Biblioteka Publiczna w Wieluniu zaprosiła czytelników i przyjaciół biblioteki na V wieluńską edycję ogólnopolskiej akcji Noc Bibliotek 2019.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Mottem V wieluńskiej edycji były słowa: „Znaleźć wspólny język”, stąd ciekawy program zachęcający do spędzenia jesiennego popołudnia w bibliotece zarówno przez małych jak i dużych czytelników. W programie znalazły się następujące propozycje:

Zwiedzanie zakamarków Biblioteki

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

„Dusza zamknięta w porcelanie” – wystawa lalek i teatrzyk dla dzieci

„Mistrz i uczeń” – koncert studentek Iwony Karbowskiej

„Kuba – podróż do przeszłości” – finisaż wystawy i prelekcja podróżnika Piotra Pabisiaka

Promocja książki Zbigniewa Stępnia „Dookoła Polski”

Wydarzenie zgromadziło wielu czytelników, w tym wiele dzieci. Dzieci podziwiały lalki na przygotowanej w holu biblioteki wystawie, wysłuchały prelekcji na temat lalek i obejrzały teatrzyk kukiełkowy „ Bajka o złotej rybce”.

Wiele z dzieci pozostało na spotkaniu z panią Iwoną Karbowską i jej uczennicami Kingą Wilk i Aleksandrą Bąk by wysłuchać kilku znanych utworów muzycznych. Sama wokalistka i trenerka Iwona Karbowska zaśpiewała przepiękną arię z opery R. Leoncavalla „Pajace”.

Zobacz zdjęcia: V Wieluńska Noc Bibliotek w MiGBP w Wieluniu

Sympatyków podróży i zwiedzania świata przyciągnęła prelekcja Piotra Pabisiaka poświęcona Kubie lat 60 –tych XX wieku. Pan Piotr odwiedził Kubę w roku 2015. Z wyprawy przywiózł wiele ciekawych spostrzeżeń i wiele ciekawych fotografii. Część fotografii była prezentowana przez 4 miesiące na wystawie w holu biblioteki. Zobaczyło ją wielu korzystających z biblioteki, zwłaszcza, ze dziennie biblioteka notuje ok. 500 odwiedzin.

Ostatnim wydarzeniem Nocy Bibliotek było spotkanie z p. Zbigniewem Stępniem i promocja jego książki „Dookoła Polski”. Spotkanie, które poprowadziła Iwona Podeszwa – dyrektor Miejskiej i Gminnej Biblioteki Publicznej w Wieluniu zgromadziło wielu przyjaciół p. Zbigniewa, wędrownika, dziennikarza, który w ciągu 118 dni, 1245 godzin, w czasie od 27 marca do 24 lipca 2017 roku pokonał pieszo 3529 km i obszedł Polskę dookoła.

Reklama

Książka „Dookoła Polski” to przepiękny album złożony z około 9 tys. fotografii i jednocześnie dziennik podróży dokumentujący historię wędrówki mogący pasjonatów pieszych wędrówek zapalić do podejmowania coraz większych wyzwań, bo jak mówi św. Augustyn „Świat jest książką i ci, którzy nie podróżują, czytają tylko jedną kartę”.

Panu Zbigniewowi bliskie są słowa Ryszarda Kapuścińskiego: „Wszak istnieje coś takiego jak zarażenie podróżą i jest to rodzaj choroby w gruncie rzeczy nieuleczalnej.”

Już dziś, zarażony tą nieuleczalną chorobą, myśli o przejściu Polski dookoła po linii granic, a to tylko 5000 km, bo jak cytuje swoje ulubione motto „ Jeżeli horyzont przyjmiemy za cel wędrówki, to jego osiągnięcie wyznacza następną dal, która kreśli cel dalszego wędrowania. I dalej: Wędrownika nigdy nie przeraża bezkres przestrzeni i dal horyzontu. Właśnie to mobilizuje go do szukania właściwego celu i szlaku.

Gratulujemy p. Zbyszkowi odwagi i życzymy kolejnej udanej wędrówki oraz udanych wyborów na rozstajach dróg.

Pracownikom MiGBP dziękujemy za to, ze tak często pomagają swoim czytelniko „Znaleźć wspólny język”.

Podziel się:

Oceń:

2019-10-06 10:42

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Diecezjalna Komisja Muzyki Kościelnej: w liturgii nie wolno wykonywać utworów o charakterze świeckim

2024-05-07 10:00

Karol Porwich/Niedziela

W trosce o dobro kościelnej liturgii, w tym wykonywanych pieśni i psalmów, Diecezjalna Komisja Muzyki Kościelnej w kurii warszawsko-praskiej przypomina, że muzyka w kościołach powinna być odgrywana wyłącznie na żywo, a nie odtwarzana z nagrania. Komunikat w tej sprawie wydano z uwagi na "niepokojące praktyki korzystania z gotowych utworów audio, zastępujących grę organów, śpiew organisty i wiernych". Ponadto dokument tłumaczy m.in., że nie wolno w liturgii wykonywać utworów o charakterze świeckim.

Więcej ...

Jezu, ufam Twemu miłosierdziu. Jezu, ufam Tobie!

2024-04-15 13:58

Karol Porwich/Niedziela

Rozważania do Ewangelii J 16, 5-11.

Więcej ...

Gwiazdo Jackowa z Przemyśla, módl się za nami...

2024-05-06 20:50

Adobe Stock

Przy południowo – wschodniej granicy Polski, nad rzeką San leży pięknie położone miasto licznych kościołów – Przemyśl. Posiada ono dwa sanktuaria maryjne, w jednym z nich dzisiaj się zatrzymamy. Czas dzisiejszego rozważania spędzimy w bazylice katedralnej, gdzie znajduje się cudowna figura Matki Bożej Jackowej – Pani Przemyskiej.

Więcej ...
Przejdź teraz
REKLAMA: Artykuł wyświetli się za 15 sekund

Reklama

Najpopularniejsze

Litania nie tylko na maj

Wiara

Litania nie tylko na maj

#PodcastUmajony (odcinek 7.): Jednostka GROM

Wiara

#PodcastUmajony (odcinek 7.): Jednostka GROM

Pojechała pożegnać się z Matką Bożą... wróciła...

Wiara

Pojechała pożegnać się z Matką Bożą... wróciła...

Nowenna do św. Andrzeja Boboli

Wiara

Nowenna do św. Andrzeja Boboli

Czy 3 maja obowiązuje wstrzemięźliwość od pokarmów...

Kościół

Czy 3 maja obowiązuje wstrzemięźliwość od pokarmów...

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Wiara

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Nakazane święta kościelne w 2024 roku

Kościół

Nakazane święta kościelne w 2024 roku

Nabożeństwo majowe - znaczenie, historia, duchowość +...

Wiara

Nabożeństwo majowe - znaczenie, historia, duchowość +...

Czy 3 maja obowiązuje nas udział we Mszy św.?

Kościół

Czy 3 maja obowiązuje nas udział we Mszy św.?