Reklama

Kościół

Ziemia Święta: Betlejemskie Światło Pokoju już płonie

zhp.pl

Betlejemskie Światło Pokoju już płonie. Zapaliła je 26 listopada w Grocie Narodzenia Jezusa 11-letnia Victoria Kampenhuber, wybrana przez Czerwony Krzyż Górnej Austrii jako „dziecko pokoju 2019” za aktywną działalność w młodzieżowej grupie tej organizacji. W ceremonii uczestniczyła 160-osobowa pielgrzymka z Górnej Austrii z przedstawicielami wspólnot religijnych, lokalnym premierem Thomasem Stelzerem i dyrektorem Radia Austriackiego (ORF) w tym kraju związkowym, Kurtem Rammerstorferem.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Cała ceremonia ma od lat stały przebieg. W Bazylice Narodzenia Pańskiego światło zapala mnich prawosławny od lampy oliwnej, wiszącej nad srebrną gwiazdą, oznaczającą miejsce narodzenia Jezusa. Następnie światło jest przenoszone do przylegającego do bazyliki katolickiego kościoła św. Katarzyny i ustawiane na głównym ołtarzu, przy którym następnie sprawowana jest Msza św. i tam zapala je "dziecko pokoju", wybrane w danym roku.

Rozesłanie Betlejemskiego Światła Pokoju odbywa się w połowie grudnia podczas nabożeństwa ekumenicznego w Wiedniu z udziałem delegacji harcerzy z różnych krajów i przedstawicieli Kościołów chrześcijańskich. W tym roku odbędzie się ono 14 grudnia w obecności 1200 harcerzy. Jako „znak pokoju z Betlejem” ogień zostanie rozesłany do różnych miejsc w Austrii, w Europie, a także w USA i kilku krajów Ameryki Łacińskiej. W austriackiej telewizji ORF Viktoria zaprezentuje Betlejemskie Światło Pokoju 30 listopada.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Reklama

Inicjatorem Betlejemskiego Światła Pokoju jest regionalna rozgłośnia ORF w Górnej Austrii, a dokładniej austriacka artystka Ada Brandstetter, która w 1986 r. zaproponowała, aby w Wigilię Bożego Narodzenia rozgłośnia podziękowała specjalnym światełkiem wszystkim sponsorom uczestniczącym w popularnej od lat w Austrii akcji pomocy niewidomym „Światło w ciemności”. Stąd narodził się nowy pomysł – światła pokoju z Betlejem, które dziś jest już nieodłącznym zwyczajem bożonarodzeniowym w ponad 30 krajach. W Betlejem zapala je dziecko z tego regionu wyróżnione nie tylko za dobrą naukę, ale też aktywność społeczną.

Wśród mieszkańców Austrii obie akcje: Betlejemskie Światło Pokoju, a nade wszystko starsza od niej, bo mająca już 79 lat, „Licht ins Dunkel” („Światło w ciemności”) cieszą się wielką popularnością. Telewizyjna reklama i wielkie plakaty tej kampanii stały się już nieodłącznym elementem czasu Adwentu.

Inicjatywa, która początkowo ograniczała się tylko do krajów ościennych, z czasem stała się trwałą częścią przygotowań do Bożego Narodzenia – z udziałem harcerzy – na naszym kontynencie, w Ameryce Łacińskiej i w Stanach Zjednoczonych, łącznie w ponad 30 krajach, w tym również w Polsce.

Polscy harcerze od wielu lat uczestniczą w tej akcji, roznosząc Światło Betlejemskie do szpitali, szkół, domów opieki społecznej, kościołów, urzędów i instytucji w całym kraju. Akcjom tym towarzyszą zazwyczaj zbiórki upominków dla dzieci, spędzających święta w szpitalach i domach dziecka oraz dla pensjonariuszy domów spokojnej starości.

W Austrii Betlejemskie Światło Pokoju zapłonie tradycyjnie w Wigilię Bożego Narodzenia we wszystkich studiach radiowych ORF, na dworcach kolejowych, w placówkach Czerwonego Krzyża i w koszarach wojskowych. Światełko płonie też niemal we wszystkich kościołach i w siedzibach wielu organizacji młodzieżowych. Od rana może je zanieść do swego domu każdy mieszkaniec tego kraju.

Podziel się:

Oceń:

2019-11-28 08:50

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Biskupi Europy odbędą zgromadzenie generalne w Ziemi Świętej

Przemysław Fenrych

Po raz pierwszy zgromadzenie generalne Rady Europejskich Konferencji Biskupów (CCEE) odbędzie się w Ziemi Świętej. W dniach 11-16 września przewodniczący Konferencji Biskupów z krajów europejskich obradować będą w Galilei, Jerozolimie i Betlejem, a więc w najważniejszych miejscach historii Kościoła.

Więcej ...

Końskie – stolica politycznego spektaklu. Dlaczego wszyscy chcą debatować właśnie tam?

2025-04-10 07:13

Adobe Stock

W polskiej polityce są miejsca, które więcej znaczą niż wskazywałaby na to ich wielkość. Jednym z nich jest niewielkie miasto w województwie świętokrzyskim – „Końskie”. To właśnie tutaj od kilku lat politycy przyjeżdżają nie tylko na kiełbasę wyborczą, ale by... „wygrać Polskę”. A teraz znów oczy całego kraju będą skierowane na Końskie – bo to tu ma się odbyć „debatowy pojedynek Trzaskowski–Nawrocki”, który może zaważyć na kształcie przyszłości polskiej sceny politycznej.

Więcej ...

Biskupi do kapłanów na Wielki Czwartek: Słuchanie siebie nawzajem to wejście na wspólną drogę Bożego prowadzenia

2025-04-11 13:28

Karol Porwich/Niedziela

Słuchanie, a jeszcze bardziej słyszenie siebie nawzajem, to wejście na wspólną drogę Bożego prowadzenia - piszą biskupi polscy w Liście do kapłanów na Wielki Czwartek 2025 roku.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Dziecko we wrocławskim Oknie Życia

Niedziela Wrocławska

Dziecko we wrocławskim Oknie Życia

Dlaczego Jezus musiał nas zbawić właśnie na krzyżu?

Wiara

Dlaczego Jezus musiał nas zbawić właśnie na krzyżu?

PILNE! Opat tyniecki podał się do dymisji

Kościół

PILNE! Opat tyniecki podał się do dymisji

Święta Miss - Gemma Galgani

Święci i błogosławieni

Święta Miss - Gemma Galgani

Tatry: Mandaty za rozświetlenie krzyża na Giewoncie w...

Wiadomości

Tatry: Mandaty za rozświetlenie krzyża na Giewoncie w...

Masowa likwidacja szkół wiejskich

Felietony

Masowa likwidacja szkół wiejskich

Oleśnica: Dziecko zabite w 9. miesiącu ciąży

Wiadomości

Oleśnica: Dziecko zabite w 9. miesiącu ciąży

Małopolskie: Podczas Mszy św. wszedł na ołtarz,...

Wiadomości

Małopolskie: Podczas Mszy św. wszedł na ołtarz,...

Dlaczego Kościół sprzeciwia się stosunkom...

Wiara

Dlaczego Kościół sprzeciwia się stosunkom...